Стисло і зрозуміло: Зеленський зустрінеться з Макроном, а строгий карантин в Києві продовжено на два тижні
Четвер, 15 квітня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

- Лакшмі Міттал, голова ради директорів ArcelorMittal, вчора повідомив президенту Зеленському, що його український підрозділ запускає програму «Сталевий мільярд» — інвестиції в розмірі майже $1 млрд. Мета — привести сталеливарну компанію у відповідність з правилами ЄС про «зелену сталь», згідно з веб-сайту президента. За словами Міттала, до кінця 2023 року найбільша в Україні металургійна компанія АрселорМіттал Кривий Ріг планує завершити модернізацію коксохімічного, агломераційного і доменного виробництва. Зеленський, уродженець Кривого Рогу, сказав: «Інвестиції в українську економіку і довкілля є позитивним сигналом для всіх інвесторів».
- Українські компанії зацікавлені в контрактах на відновлення територій в Азербайджані, які постраждали під час війни минулої осені в Нагірному Карабасі. Про це у вівторок в Баку сказав міністр інфраструктури України Владислав Криклій міністру енергетики Азербайджану Парвізу Шахбазову, повідомляє Azernews. Після Росії Україна є другим за величиною торговим партнером Азербайджану серед країн колишнього Радянського Союзу. У минулому році експорт України в Азербайджан склав $418 млн та імпорт з Азербайджану $353 млн.
- Тимофій Милованов призначений головою нового Національного інвестиційного фонду України, повідомив вчора на своїй сторінці в Facebook представник Кабінету Міністрів України Василь Мокан. Милованову, який займав пост першого міністра економіки за Зеленського, доручено створити Націнвестфонд. Фонд був заснований два тижні тому і переслідує такі цілі: залучення великих інвестицій, просування інвестиційних фондів України і розвиток міжнародного економічного співробітництва.
- Президент Зеленський представив у Раду у вівторок законопроєкт про ліквідацію Київського окружного адміністративного суду, очолюваного одіозним суддею Павлом Вовком, повідомляє Kyiv Post. Іноземні та національні інвестори розглядають цей суд як базар, де рішення приймаються на користь тим, хто більше заплатить. У липні минулого року Вовку й іншим суддям були пред’явлені звинувачення в організованій злочинності, зловживанні владою, хабарництві та незаконному втручанні в діяльність державних чиновників. Минулого тижня слідчі заарештували брата Вовка Юрія Зонтова, співробітника Служби зовнішньої розвідки. Під час обшуку в квартирі Зонтова детективи конфіскували $5 млн готівкою: $3,7 млн, €840 тис., £20 тис. і 100 ізраїльських шекелів.
- Міжнародні облігації України та російський рубль вчора зміцнилися завдяки очікуванню літнього саміту Байдена і Путіна, повідомляє Reuters. Але починається довга історія з Лондона: «Керуючі фондами скорочують вплив Росії і України через побоювання, що багаторічна напруженість може, нарешті, перерости у відкриту війну, яка призведе до економічного краху для України і нових санкцій проти Росії». Що стосується України, Reuters зазначає: «Обсяг локальних облігацій іноземних портфельних інвестицій знижується з кінця березня».
- Зосередження російських військ на кордонах України послабило попит на українські внутрішні державні облігації або IGLB, написав голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев після того, як у вівторок на аукціоні з продажу гривневих облігацій було продано всього $7,7 млн. У своєму Telegram-каналі Гетманцев прогнозує: «Як тільки ситуація на кордоні стабілізується, інвестори знову почнуть купувати IGLB».

- Починаючи від сьогодні, через припинення на шість тижнів туристичних рейсів до Туреччини, скасовано 533 200 рейсів, повідомила вчора на своєму сайті Російська асоціація туроператорів. Якщо кожен російський турист витрачає на відпочинок $600, Туреччина втратить $300 млн. У понеділок, через два дні після успішної зустрічі президента Зеленського з президентом Ердоганом в Стамбулі, уряд Путіна ввів заборону, пославшись на зростання числа випадків захворювання Covid в Туреччині. У минулому році Туреччину відвідали 2,1 мільйона росіян і близько 1 мільйона українців. Судячи зі сплеску регулярних і чартерних рейсів у травні-червні, в цьому році кількість українців зросте.
- Президент Зеленський зустрінеться завтра в Парижі з президентом Франції Еммануелем Макроном. Йтиметься про підтримку Францією проти нарощування військ Росії на кордонах України. Очікується, що з виходом на пенсію цієї осені канцлера Німеччини Ангели Меркель, Макрон стане топ-лідером ЄС.
- Незважаючи на Covid, обсяг торгівлі між Францією і Україною в минулому році залишався високим, трохи знизившись до $2,1 млрд. На французькі бренди припадає близько 20% продажів нових автомобілів в Україні, найбільш популярним з яких є Renault. У минулому році Франція експортувала в Україну вина на суму $180 млн. Після того як Україна в січні скасувала імпортні мита на вино з ЄС, ця цифра буде рости. Близько 180 французьких компаній працюють в Україні, контролюючи $1,1 млрд іноземних інвестицій, повідомили на минулому тижні Kyiv Post у своєму щорічному випуску France-Ukraine.
- Експорт товарів України в січні-лютому склав $8,5 млрд, що на 4,5% більше в порівнянні з тим же періодом 2020 року. Імпорт збільшився всього на 0,5% до $8,73 млрд. У результаті торговий дефіцит в розмірі $256 млн був трохи менше половини рівня минулого року, повідомляє Державна служба статистики.
- У трійку найбільших експортних ринків увійшли: Китай — $1,1 млрд +44%; Польща — $648 млн — без змін; і Туреччина — $552,1 млн +18%.
- У трійку лідерів імпорту увійшли: Китай — $1,4 млрд (+4%); Німеччина — $758 млн (-15,4%); і Росія — $731 млн (-10%).
- Третя хвиля коронавірусу в Україні, схоже, відступає, написав вчора в Facebook міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Кількість госпіталізацій знижується, Івано-Франківська та Закарпатська області більше не вважаються «червоними» зонами. Він повідомив, що вівторок «був першим днем, коли кількість людей, виписаних з лікарень, перевищила кількість госпіталізованих». Однак він додав, що місто Київ і Київська, Львівська і Полтавська області «продовжують залишатися в червоній зоні через підвищену епідемічну небезпеку, і ситуація там залишається вкрай складною».
- Карантин у Києві продовжений ще на два тижні — до п’ятниці, 30 квітня. «У нас немає вибору», — заявив учора мер Кличко на брифінгу. «В іншому випадку медична система не впорається з цим навантаженням, і смертей буде ще більше». Школи і торгові центри залишаться закритими. Ресторани працюватимуть тільки на винос. Метро буде приймати тільки пасажирів зі спеціальними пропусками. У години пік вулиці забиті заторами і роботодавців просять заохочувати співробітників працювати віддалено з дому.
- Київське метро скорочує частоту руху поїздів під час карантину. У місті видано 500 тис. перепусток для проїзду в громадському транспорті, зокрема метро. Пасажиропотік метро зараз становить близько 200 тис. осіб у будній день. У березні, до карантину, це був 1 мільйон. До пандемії в 2019 році їх було 1,5 мільйона. У минулому році система втратила $22 млн через непродані квитки.
- Спеціальні дозволи на проїзд в громадському транспорті розподілені так: охорона здоров’я і фармацевтика — 152 тис.; виробництво і продаж продуктів харчування, оборонної промисловості, машинобудування — 104 тис.; державні службовці — 81 тис.; військові, поліція, судові органи — 72 тисячі; житлово-комунальні послуги — 46 тис.; преса — 4 700; і релігійні працівники — 2 700. Мер Кличко заявив журналістам: «Ми не можемо видати такі спеціальні перепустки кожному. Чого б ще ми вводили такі суворі обмеження?».
Від редактора
Вакцинація в Україні проходить неспішно. Майже за два місяці з моменту початку вакцинації Україна використовувала 80% з 500 тис. вакцин AstraZeneca, отриманих в середині лютого. У вівторок міністерство охорони здоров’я розпочало вакцинацію китайською вакциною CoronaVac — через три тижні після отримання першої партії з 215 тис. доз. У найближчі дні Україна повинна отримати 117 тис. вакцин Pfizer в межах програми вакцинації за підтримки ООН COVAX. Всі три варіанти вимагають двох уколів. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов стверджує, що половина дорослого населення України — близько 16 мільйонів осіб — будуть повністю вакциновані до кінця цього року. Але при нинішніх темпах 10 тис. уколів на день на це піде дев’ять років. Думаю, до 2030 це можливо. З повагою, Джим Брук
Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.