Стисло і зрозуміло: Україна створює Чорноморський альянс проти Росії, Зеленський став розчаруванням року

18 грудня 2020, 15:00

П’ятниця, 18 грудня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

 • Українська версія Мері Поппінс — «інвестиційні няні» — були схвалені Радою вчора, як частина більш широкого пакету стимулів для іноземних і внутрішніх інвесторів. Інвестиційні няні — чоловіки чи жінки — будуть юридично уповноважені вводити пільги для великих іноземних інвестицій, що перевищують €20 млн протягом п'яти років. Пільги варіюються від знижок на корпоративний прибутковий податок і податки на імпорт, доступ до землі й надання державою доступу до автомагістралей та підключення тепла, газу, води і електрики. Цим, наділеним законними повноваженнями, няням буде дозволено втручатися в справи мерів, губернаторів, міністрів і навіть президента, щоб скоротити бюрократизм у великих проектах.

Відео дня

 • Сигналізуючи про те, що Україна відкрита для бізнесу, новий закон охоплює широкий спектр секторів, зокрема: переробку продуктів харчування і корисних копалин; управління відходами, транспорт, логістику, склади, доставку посилок, освіту, інформаційні технології, охорону здоров'я, мистецтво, культуру, туризм і спорт. Не мають права на пільги: алкоголь, сигарети, вугілля, нафта й газ. Новий закон «дозволяє Україні вводити умови конкуренції з сусідніми країнами, щоб стимулювати залучення як внутрішніх, так і міжнародних інвесторів», — заявила заступник глави адміністрації президента Зеленського Юлія Ковалів, яка є одним з головних ініціаторів нового закону.

 • Оскільки уряд планує відбудувати міністерство сільського господарства наступного місяця, Рада вчора затвердила Романа Лещенка в ролі нового міністра аграрної політики і продовольства. Зовсім нещодавно керівник Державного земельного кадастру Лещенко сказав, що він підтримує обмежений ринок сільськогосподарських земель, який має стартувати наступного року. Вчора, звертаючись до Ради, Лещенко закликав до програми на $2 млрд з відновлення і розширення іригаційних систем радянських часів на півдні України.

 • 32-річний Лещенко пообіцяв зробити державний земельний кадастр більш прозорим, вивівши мільйони гектарів «з тіні» в оподатковувану економіку. «Всі знають, що в Чорнобильській зоні займаються сільським господарством», — сказав він про підпільне землеробство в зоні відчуження. Субсидії повинні бути націлені на професійних молочних фермерів, які допомагають імпортувати «високоякісних молодих корів». За його словами, виробництво молока в країні впало до рівня 1946 року.

 • Також Рада призначила Сергія Шкарлета міністром освіти і науки. Правляча партія не набрала достатньої кількості голосів для призначення колишнього виконавчого директора Нафтогазу Юрія Вітренка, міністром енергетики.

 • Півроку тому у нас ще було міністерство з назвою Міністерство енергетики та вугільної промисловості. Але вчора перший заступник Міненерго Ольга Буславець сказала британським офіційним особам про те, що Україна «скоро приєднається до Безвугільного альянсу».

 • Група складається з 34 країн, Створена Британією й офіційно іменована Powering Past Coal Alliance, що підтримують поетапну відмову від вугілля. «Ми плануємо поступово скорочувати кількість вугільних шахт і до 2070 року відмовитися від використання викопного палива», — пообіцяла Буславець. «Важливо супроводжувати трансформацію вугільних регіонів шляхом створення нових економічних стимулів, нових конкурентоспроможних кластерів та нових інноваційних і технологічних галузей».

 • ДТЕК відкидає «Політично вмотивовану провокацію» говорячи про повідомлення Національного антикорупційного бюро (НАБУ) про те, що енергетична компанія домагалася призначення Буславець міністром навесні минулого року, для того щоб зірвати розслідування щодо угоди з ціноутворення Роттердам плюс. «Майже рік у Міністерстві енергетики не було постійного міністра, який би ним керував», — скаржиться приватна компанія в заяві. «Тривають нескінченні дискусії щодо призначення міністра і його/її заступників, а галузь стає практично некерованою».

 • Олександр Паращій з Concorde Capital пише: «Буде надзвичайно складно довести правопорушення під час реалізації підходу Роттердам Плюс, і ще складніше вимагати відшкодування будь-якого збитку від нього... Загалом, ми залишаємося на нашій позиції, що ризик для компанії ДТЕК невеликий, незважаючи на зусилля НАБУ» .

 • Сьогодні міністри закордонних справ і міністри оборони Туреччини та України зустрічаються в Києві на першій з планових зустрічей у форматі «2+2». Сьогоднішня зустріч проходить, коли обидві чорноморські країни вступають у військово-виробниче партнерство, яке Кремль, безсумнівно, розглядає як загрозу. «Успіх Баку у використанні турецьких дронів наштовхує на питання: чи може Україна використати їх проти Росії в Криму?» — запитує в своєму заголовку Пол Гобл. «Київ засвоїв уроки недавніх боїв у Нагірному Карабасі та вирішив швидшими темпами просувати свою стратегію БПЛА й оборонне співробітництво з Туреччиною», — пише Гобл, відзначаючи, що Україна замовила 48 турецьких бойових дронів. «Це ймовірно викличе тривогу у Росії, сили якої будуть ймовірними цілями для турецьких безпілотників, придбаних Україною».

 • «Лідер України зламаний системою, яку він присягнувся зруйнувати», — йдеться в повідомленні Bloomberg з Києва. «Володимир Зеленський зазнає поразки, оскільки насилу завойовані реформи після повалення в 2014 році підтримуваного Кремлем президента розвалюються», — йдеться в звіті двох досвідчених репортерів Дарини Краснолуцької і Володимира Верб'яного. «Жодних високопоставлених чиновників Зеленський не посадив. Доброзичливі до ринку реформатори, найняті для того, щоб закрити книгу пострадянської політики України, були викинуті в результаті перестановок, а деякі західні члени рад державних компаній — витіснені».

 • Bloomberg висловив надію, що обраний президент Байден працюватиме над відновленням імпульсу реформ вільного ринку в Україні. У статті цитується нещодавнє опитування Центру Разумкова, в якому 42% респондентів назвали Зеленського політичним «розчаруванням 2020 року». 67% респондентів заявили, що Україна рухається в неправильному напрямку, в порівнянні з 36% рік тому. Так само минулого тижня лише 20% респондентів заявили, що уряд Зеленського краще, ніж уряд Порошенка; 30% сказали, що гірше; і 41% сказали, що немає жодної різниці.

 • Сьогодні має бути підписано угоду про будівництво Північної об'їзної дороги Львова, — повідомив глава Укравтодору Олександр Кубрак. Завершуючи відсутню ланку кільцевої дороги Львова, нова траса з'єднає трасу М-06 Київ-Чоп з трьома дорогами, що ведуть зі Львова до Польщі. Виступаючи у Львові, Кубрак дав високу оцінку програмі «велике будівництво» у Львівській області цього року: відремонтовано 278 км національних доріг на суму $78 млн.

 • Пасажиропотік України повинен скласти наступного року 50% від рівня 2019 року, спрогнозував вчора на прес-конференції в Києві міністр інфраструктури Владислав Криклій. За його словами, в цього року пасажиропотік становить лише 28% від рівня 2019 року.

 • Дотримуючись стратегії модернізації п'яти регіональних аеропортів на рік, уряд виділив $85 млн на реконструкцію в 2021 році аеропортів Дніпра, Херсона, Рівного, Вінниці та Одеси. Майже 60% грошей піде в Дніпро. Протягом трьох років $220 млн планується витратити в Дніпрі на реконструкцію злітно-посадкової смуги і будівництво нового приватного терміналу, здатного обслуговувати 1 тис. пасажирів на годину. У 2022 році Міністерство планує провести реконструкцію аеропортів Черкас, Чернівців, Полтави та Сум і почати будівництво нового аеропорту на Закарпатті.

Від редактора:

Від часів Катерини Великої північний і південний береги Чорного моря не були схожими. Партнерство, що виникає між Туреччиною й Україною — ніхто не наважується називати його союзом — заслуговує на увагу. Як далеко воно зайде і як довго протримається, поки невідомо. Але, хоча геополітичні аналітики стверджують, що Путін грає в «3D шахи» (що б це не означало), очевидно, що російський цар зробив кілька поганих ходів.

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікація повної версії тексту заборонена.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X