Іноді й покупка Ахметовим держвласності - не зрада

19 серпня 2017, 14:00
Ахметов прикупив 25% енергокомпаній - зрада! Продали за стартовою ціною - зрада! Як відлуння чується з усіх усюд. І в чому ж зрада?

Держава вперше за довгий час провела прозорий і відкритий результативний аукціон, на якому будь-який бажаючий міг купити актив. Результат виявився очікуваним. Просто тому, що іншого покупця і не чекали.

Відео дня

Конкурс пройшов чесно і відкрито. Всі, хто хотів в ньому брати участь, міг брати участь. Ніде не було прописано умов, що покупець повинен бути досвідченим учасником ринку України, володіти футбольним клубом або мати прізвище, що починається на букву А.

Саме так відсікали учасників і штучно знижували конкуренцію раніше. Цього разу такого не було. І на одному об'єкті навіть недовго була конкуренція.

Чому ж покупець все той же? Та тому, що більше нікому цей актив і не потрібен був. Коли одна компанія контролює актив на 75%, включаючи його в свою вертикально інтегровану структуру, то купувати 25% цього активу просто не має ніякого сенсу.

І умовному ДТЕКу абсолютно все одно, будуть 25% у власності держави чи в його власній. Це нічого не змінить. Цілковито. І ніхто крім нього ніколи б не став боротися за цей актив. І в ДТЕКу це знають. А значить і говорити про зростання ціни або конкуренції безглуздо. Тому що на такому ринку умови диктує покупець, а не продавець. І покупець такий один.

Багато чи мало він заплатив? Це питання швидше філософське. Не можна оцінювати 25% акцій компанії шляхом ділення на 4 вартості всієї компанії. Це економічно безграмотно. Коли ці акції не дають вам права на контроль, то й вартість їх зовсім інша. І це не купівля кількох акцій Apple на біржі, в надії, що вони потім виростуть. Тут працює інша логіка.

Якщо хтось не згоден, то чому не брав участі в аукціоні? Держава позбулася тягаря, продавши частину компаній, які не приносили платникам податків нічого. Абсолютно нічого. І отримала за це певну суму. Ця сума набагато більше нуля. І більше ніхто її не був готовий платити.

Конкурс пройшов відкрито і без додаткових умов. Це головне. Так повинні проходити всі продажі держвласності в Україні. І такі продажі повинні стати масовими. І так, продавати компанії треба цілком і повністю. А не дроблячи частки, поступово розмиваючи участь держави і знижуючи таким чином її вартість.

Чи вважаєте, що треба було продавати після введення RAB-тарифу, коли ціна теоретично мала б зрости? То чому не брали участь в аукціоні? Де той натовп інвесторів або спекулянтів, готовий купити зараз за дешево те, що буде коштувати дорого вже зовсім скоро. А якщо ніхто не готовий поставити гроші на те, що вартість виросте, то чому хочете, щоб ці гроші на кін ставила держава?

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

І якщо проблема в RAB-тарифі і запропонованій його структурі, яка зовсім не стимулює інвестиції і дозволяє заробити на переоцінці, то про це треба і говорити. А не перекладати з хворої голови на здорову.

Якщо й була колись зрада, то не зараз. Помилкою була форма приватизації, коли держава продавала свою власність частинами. І, скажімо прямо, на не зовсім відкритих і прозорих конкурсах це робила. Кожен раз при такому продажу вартість державної власності (ще не проданого пакета) знижувалася.

Але ця помилка зроблена давно. Швидше за все свідомо і тепер її не виправиш. Ні ні, можна звичайно влаштувати націоналізацію. Багатьом сподобається ця ідея. Біда в тому, що це ніяк не пов'язано з інвестиційною привабливістю і зростанням економіки. І дуже відлякає потенційних інвесторів. А без інвестицій не буде зростання зарплат і інших приємних пряників. А так, метод хороший.

В цілому, тут питання, за що ми боремося. Знову запустити 90-ті роки і перерозподіл власності з усіма наслідками, що випливають, чи хочемо встановити правила і за ними працювати. Ефект від цих двох підходів буде абсолютно різний. І вам вибирати, в якій країні ви хочете жити.

Текст опублікований за згодою автора.

Показати ще новини
Радіо NV
X