Як здешевити імпортні товари на 50%

13 червня 2017, 08:28
Якщо, звісно, не зарегулювати ринок під виглядом турботи про інвестклімат

Уявіть, що концерн Daimler отримує право обмежувати ввезення "Мерседесів" в Україну. Здавалося б, має право. Все-таки, є власником торгової марки і сам визначає, хто уповноважений торгувати його машинами в світі, а хто ні. Але, благо, маркетологам автогіганта таке навіть уві сні б не наснилося. Адже вони знають, що ринок – це відкрите саморегульоване середовище, де все визначає "чарівна" пара ціна/якість і попит/пропозиція.

Відео дня

Але саме так може статися в Україні, якщо парламент прийме законопроект №5419. І тоді вже не ціна/якість, а чиєсь монопольне право представляти той чи інший бренд на національному ринку визначатиме купівельні стратегії українців.

Адже ключовим предметом регулювання законопроекту стане саме обмеження вільного імпорту товарів – нібито "в інтересах" якості.

Що саме регулюється?

Момент, коли власник авторських прав на торговий знак позбавляється можливості заборон щодо подальшого розпорядження товаром, називається моментом "вичерпання прав". Існує два принципи вичерпання прав: міжнародний та національний.

Права власника торгової марки колись закінчуються. Це може статися при першому введенні товару в оборот – його першого продажу виробником, відповідно до міжнародного принципу. Але може статися повторно, якщо товар призначений для країни з національним принципом. У таких країнах власник бренду має право визначати, хто, за якою ціною і який асортимент товару ввезе на національний ринок.

Міжнародний підхід стверджує, виробник заробив свої гроші в момент продажу і отримав прибуток, зокрема, і від використання своїх інтелектуальних прав! Товар звільняється від будь-яких правових домагань виробника відразу після сходження товару з конвеєра і першого продажу. Умовний "Мерседес" біля воріт заводу може купити будь-хто, потім ввезти в Україну і продати знову. У цьому випадку наявність такого собі "офіційного дилера" – не більше, ніж маркетинговий хід, а не юридичний термін. Саме такий підхід де-факто діє в Україні сьогодні.

Національний принцип, означає що кожна нова територія готова платити виробнику повторно!

В принципі, як "офіційний дилер", так і будь-який інший сумлінний підприємець може укладати договори з виробником безпосередньо або будь-яким іншим продавцем товару і легальним чином ввозити товар на територію своєї країни без будь-яких спеціальних дозволів.

Але в Україні де-юре – цей принцип ніде не зафіксовано.

Як товари потрапляють в Україну зараз

За відсутності закону, "офіційні імпортери" використовують митницю в боротьбі з конкуренцією, скаржачись в митні органи на інших підприємців – цілком сумлінних, звинувачуючи їх в торгівлі "контрафактним" товаром. Запевняючи митницю, що будь-який інший товар, який завозиться з допомогою паралельного імпорту – контрафактний.

На цьому тлі, в Україні був введений митний реєстр інтелектуальних прав, який мав би служити для захисту громадян від підробок. Однак перетворився на інструмент конкурентної боротьби з паралельним імпортом.

При цьому саме значення паралельного імпорту виявляється геть заплутаним для споживчої аудиторії, набуває негативних відтінків. В результаті чиновників і споживачів намагаються переконати, що питання у справжності або якості товару, хоча насправді це питання виключно "офіційності" імпортера.

Контрабандний і контрафактний

У побут лобістів, а тепер і депутатів міцно увійшли слова "контрафактний" і "контрабандний", причому застосовують обидва терміни спеціально без розбору для опису неугодних товарів.

Хочу уточнити: контрафактний – це підроблений!

Контрабандний – завезений без сплати обов'язкових митних платежів!

І ніхто не знає напевно: чи сплачені податки при ввезенні "офіційних товарів". Ну а самі товари і в "офіційних" і в "неофіційних" дилерів – цілком оригінальні, зійшли з одного конвеєра і навіть зберігають міжнародну гарантію від виробника. Але правова казуїстика вносить дисбаланс в ринкові відносини і дозволяє формувати монополію.

Сьогодні, маніпулюючи механізмом митного контролю, імпортери зі статусом "офіціалів" ініціюють додаткові бюрократичні зволікання, через що їхні конкуренти – такі ж підприємці з такою ж продукцією – втрачають місце "під сонцем" на ринку.

Наприклад, відсутність формального статусу імпортера дає право митним органам блокувати ввезення товарів на вимогу "офіціалів". Митним кодексом передбачено, що термін призупинення за претензіями на "інтелектуальні права" може становити до 10 робочих днів і бути продовжений ще на 10 днів.

І якщо у великих брендів є хоч якась політика щодо захисту їхніх інтелектуальних прав в Україні, то нові, дрібні та нішеві бренди до України не дійшли. Що перетворило нашу країну, в Ельдорадо для звичайних аферистів, які через хабарі на митниці і шантаж блокують потрапляння нібито "їхніх" товарів конкурентам.

У світовій практиці передбачено, що компетенція митних органів поширюється тільки на товар, вироблений з порушенням прав інтелектуальної власності. Наприклад, що продаються в Україні "абібаси", "памасоніки", відверті репліки, які, однак, вільно продаються і рекламуються на українському ринку.

Імпорт оригінальної продукції, здійснюваний не "офіційним дилером", до контрафакту, природно, не відноситься. Якщо походження товару не викликає сумнівів, виробник гарантує його безпеку для споживачів і відповідність міжнародним стандартам якості – Conformité Européenne – його реалізації на українському ринку не може заважати митниця.

Підкреслю, що згідно зі світовою практикою, зокрема і в ЄС, де діє регіональний принцип вичерпання авторських прав, митні органи ні за яких обставин не втручаються в комерційні відносини торгуючих суб'єктів.

Однак у конкурентній боротьбі, українській митниці прищепили порочну практику лізти з "іржавою викруткою" в товар під виглядом його "неофіційного" імпорту. Як результат – істотне подорожчання товарів в Україні, а також ризик згортання цілих бізнесів, заснованих на дрібнооптовому імпорті.

Особливо це стосується побутової техніки, електроніки, косметики та автозапчастин. Адже "офіційні" автодилери майже виключно практикують великовузловий імпорт. Якщо автомобілісту треба поміняти, умовно, підшипник – доведеться міняти половину корпусу. Сьогодні ви ще можете купити потрібну оригінальну деталь не тільки у офіційного представника. Але після прийняття законопроекту №5419 – ні, залишиться вибір: "офіціал" або контрабанда.

Зрештою, в разі імплементації цих законодавчих змін "офіційні імпортери" отримають можливість через суд забороняти продавати оригінальні товари "неофіціалів". А це – найкоротший шлях до монополізації ринку. Іншими словами, за гроші платників податків встановлюється штучна монополія "офіційних дилерів" на ввезення товарів.

Чим аргументують таку позицію автори законопроекту? Вони чомусь впевнені, що у виробників і їхніх офіційних дилерів в нових умовах з'явиться стимул вкладати гроші в розвиток власних мереж дистрибуції та сервісу. У той час як наявність розрізненої мережі дрібних імпортерів і торговців їм, нібито, заважає це робити на сьогоднішній момент.

Кому заважає конкуренція?

Якщо в країні де-факто діє "національний" принцип і заборонений паралельний імпорт, ціни автоматично зростають, а конкуренція тане. Це закон ринку.

Інша справа – країни, де немає перешкод для законного імпорту товарів будь-яким суб'єктом. Дилери безпосередньо зацікавлені в нижчих цінах саме від виробника, оскільки на своєму ринку у них є жива конкуренція.

За ліберальний міжнародний принцип ратують здебільшого невеликі підприємці. За національний – офіційні дилери, особливо в секторі побутової техніки та електроніки. Вони всіляко борються з законним, але названим "паралельним" імпортом, при тому, що це ніяк не впливає на якість товарів.

Навіть зараз "офіціали" продають товари на десятки відсотків дорожче, ніж коштують такі товари в сусідніх державах. Прихильники "національного" принципу стверджують, що як тільки запанує "порядок" і ввозити товари зможуть тільки авторизовані дилери, ціни підуть вниз – нібито завдяки нарощуванню обсягів продажу.

Але звичайно ж, насправді це не так.

Ніде і ніколи обмеження конкуренції не приводило до зниження цін або до зростання якості товару.

Міжнародний досвід

На сьогоднішній день міжнародний принцип застосовується, наприклад, в США, Канаді, Японії, Китаї, Грузії, Індії, Сінгапурі, а національний – в Бразилії, ПАР і Росії.

Згідно зі звітом Дюссельдорфського інституту конкурентної економіки за квітень 2014 року, після введення принципу "паралельного імпорту" фармацевтики в країнах ЄС ціни на брендові лікарські препарати знизилися на 11%.

У Німеччині в 2010 році частка лікарських засобів, що імпортуються "неофіційними" каналами, досягла 25%. Зниження ціни мало значний ефект для економіки взагалі, зокрема для відшкодування лікарських засобів за системою реімбурсації. До речі, цей проект також є актуальним для України.

У Грузії "міжнародний" принцип вичерпання прав був введений в кінці 2009 року. За даними аналітичних звітів Асоціації іноземних виробників за 2015-2016 роки, ціни на деякі ліки за перші місяці введення "паралельного імпорту" впали приблизно на 40-45%. Уже сам факт введення паралельного імпорту змусив іноземних виробників фармацевтичної продукції знижувати ціни для Грузії.

Цікаво, що противники міжнародного принципу як контраргумент наводять і лікарський кейс. На їхню думку, можливість диверсифікувати поставки препаратів може призвести до збільшення числа підробок і ризиків для здоров'я громадян. Але оскільки мова йде про офіційні поставки за легальними "білими" контрактами з виробником, то такий аргумент має під собою досить слабку основу.

Цікавий досвід надала заборона в 2002 році паралельного імпорту в РФ. Ціни на товари підвищилися в середньому на 32% в порівнянні з сусідніми ринками. Скорочення кількості імпортерів, за даними федеральних органів, в 2014 році в порівнянні з 2002 роком склало близько 70%.

Фактично втричі зменшилася кількість імпортерів, які ввозили в Росію товар цілком оригінального походження. Щомісячні втрати бюджету оцінювалися в два мільярди доларів. Саме така сума переплачена на держзакупівлях у решти і, у зв'язку зі скасуванням принципу вільного імпорту, що підняли ціни постачальників!

В результаті Федеральна антимонопольна служба Росії розробила законопроект про легалізацію паралельного імпорту до 2020 року. Але час і ресурси для розвитку ринку вже втрачені.

У Швейцарії, Японії, Америці – є безліч судових справ з мільйонними штрафами, накладеними на виробників і постачальників за обмеження конкуренції та за спроби обмежити можливість громадян купувати їхні товари на ринкових умовах.

Українські перспективи

Приблизно російська картина, найімовірніше, чекає і нас. Тим більше, що реальні ринкові інструменти підвищення купівельної спроможності населення у нас навіть не були задіяні.

Іншими словами, впровадження "національного" принципу вичерпання прав, яке передбачається законопроектом №5419, призведе до зниження конкуренції, відходу частини бізнесів у "тінь", появи нових схем нелегального імпорту, а також загострення проблеми контрафактних товарів. Не тих, які вважає контрафактними наша митниця, а дійсних "абібасів" і "памасоніків".

Крім того, це дозволить істотно підвищити ціни на імпортні товари, зменшить їх асортимент, скоротить робочі місця в малому і середньому бізнесі. Єдине, що при цьому зросте, так це питома вага монополії "офіційних дилерів".

І навпаки – пріоритет "міжнародного" принципу вичерпання прав і збереження паралельного імпорту дало б можливість знизити вартість імпортних товарів для кінцевих споживачів, в тому числі тих, що закуповуються для потреб держави. Тим більше, що в Угоді про Асоціацію c ЄС закріплено, що Україна сама вибирає принцип вичерпання прав.

І ще один бік медалі, безпосередньо пов'язаний зі зловживанням національним принципом вичерпання авторських прав в Україні. Це асортиментна дискримінація з боку виробників, що працюють на українському ринку через "офіціалів".

Останні часто нав'язують ринку продуктові лінійки нижчої якості в порівнянні з тими, що реалізуються в Європі. Так, це оригінальний товар, але якість його явно нижче європейського аналога. Для того, щоб знайти йому збут, потрібно створити неконкурентні умови на локальному ринку.

Як результат, Україна стає ринком для неліквіду з цінами, що значно перевищують світові.

Насправді, міжнародний принцип вигідний громадянам і національним компаніям, а національний – міжнародним: розділяй і володарюй! Найбільш промовистий приклад – ринок лікарських препаратів.

Багато медичних препаратів для хронічних хворих в Україні дорожчі на тисячі відсотків, аніж в сусідніх країнах!

І у випадку з національним принципом, виробник не буде боятися конкуренції своїх же товарів, а вже домовитися з таким ж як він іншими великими виробниками – він точно зможе. І це набагато легше, ніж домовлятися з сотнями і тисячами локальних бізнесів, які прагнуть задовольнити потреби своїх клієнтів.

На завершення хочу навести цитату Верховного судді США Рут Бейндер Гінзбург на судовому процесі щодо питання можливості обмеження паралельного імпорту в США:

"Суд негативним чином відповів на поставлене запитання, ризикуючи тим самим підірвати авторитет Сполучених Штатів на світовій арені. Поки уряд закликав наших торгових партнерів утримуватися від прийняття міжнародного принципу вичерпання, який був би вигідний споживачам цих країн, але позначився б негативним чином на американських власниках інтелектуальних прав, суд затвердив міжнародний принцип вичерпання на благо американських споживачів і на шкоду іноземним правовласникам виняткових прав на території США".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X