Штучний інтелект в місті: що відбувається в світі, а що — в Києві

7 серпня 2019, 12:30

Чи досягнуть Києва світові тенденції роботи з AI? Перший варіант політики використання штучного інтелекту вже розроблений. Що в ньому

Ми все частіше чуємо вираз Штучний інтелект (AI). Поки що, переважно, у фільмах і зарубіжних медіа. У більшості випадків АІ позиціонується як щось віддалене, що не стосується нашого життя. На щастя чи ні, це вже не так.

Відео дня

AI вже давно оселився в смартфонах і мультимедіа. Більш того, вже не перший рік багато мегаполісів успішно використовують можливості штучного інтелекту для розвитку сервісів і збору даних. Наприклад, в Стокгольмі програми IBM відстежують ситуацію на дорогах і можуть спрогнозувати, де виникне затор. Але АІ — це не тільки про далекі міста і незвичайні рішення. Штучний інтелект має величезний потенціал для міст, зокрема українських.

Як штучний інтелект може бути корисний місту?

1. Якісно новий рівень збору даних. Вже зараз штучний інтелект допомагає чиновникам відстежити «використання» міста громадянами. Метеодані з різних вулиць, поліцейські звіти з розпізнаванням облич після пограбування, датчики пожеж і повеней — ці систематизовані дані допомагають владі оптимізувати місто для комфортного проживання людей.

2. Швидкий збір фото- і відеозвітів. Камери відеоспостереження розпізнають номерні знаки, марки автомобілів, кількість пішоходів і машин на перехрестях, їх швидкість. Система вибудовує алгоритми пересування машин і людей, а значить, дає оптимальні напрямки руху і роботи світлофорів

3. Медицина. Smart-рішення дають можливість домогтися немислимих ще 10-15 років тому результатів. Наприклад, виявлення рідкісного захворювання завдяки надшвидкісний системі обробки аналізів і симптомів або підвищення рівня муніципальної медицини і її доступність.

4. Соціальна сфера. Китай, як один з ватажків AI-розвитку, зробив упор на поведінковий фактор. Їх система аналізу відправляє звіти навіть про те, хто не заплатив за проїзд у транспорті, перебіг вулицю в недозволеному місці або в якому районі починається бійка. Причому штрафом справа не обмежується. За порушення загальноприйнятих норм, таких, як, наприклад, несортування сміття, у тебе можуть забрати «кредити» на парковку, подорожі або навчання у ВНЗ. Таким чином китайці хочуть привести жителів міст до поваги і прийняття загальних правил життя один з одним.

5. Права людини. На Заході толерантність і дотримання прав громадян намагаються захищати за допомогою нагрудних камер у міських працівників. У США таким чином система AI розпізнає порушення прав людини під час затримання поліцейськими. Дотримання процедури допиту, перевірка дорожнього патруля, виклик 911 — будь-яка дія правоохоронних органів може контролюватися штучним інтелектом.

А що в Києві

Столиця вже чотири роки залучає інновації для створення першого в Україні повноцінного розумного міста. Наприклад, у Комплексній системі відеоспостереження можливості АІ допомагають забезпечувати городянам безпеку. «Розумні» камери розпізнають обличчя людей, порівнюють їх з базою зниклих або правопорушників, розшукують за найрізноманітнішими ознаками. А функціонал розпізнавання номерів автомобілів, визначення їх швидкості та прогнозування напрямку вже, напевно, вже нікого не здивує.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Паралельно з цим місто вивчає перспективні напрями розвитку. І AI серед них займає значне місце. КМДА і Кyiv Smart City спільно з компанією QUBO. AI розробили перший варіант політики AI, на базі якої повинні будуватися основні принципи впровадження штучного інтелекту в Києві.

Місто планує використовувати технології AI для поліпшення працевлаштування та надання оперативної інформації про доступні вакансії

Що це означає на практиці? Наприклад, місто планує використовувати технології AI для поліпшення працевлаштування та надання оперативної інформації про доступні вакансії. Причому, мова йде не тільки про стандартну систематизацію вакансій і шукачів роботи. AI допоможе знизити рівень гендерної нерівності при прийнятті на роботу, прибираючи той самий «людський фактор» і грунтуючись виключно на професійних навичках.

Комунікація з міськими службами через чат-бот — ще один варіант використання АІ, який розглядає міська влада і Кyiv Smart City. У людей буде можливість звертатися в міські системи без посередників, що дозволить максимально швидко передати заявку, а також уникнути упередженості при обробці запитів громадян. Розмовна платформа може бути впроваджена в давно відомих сервісах:

1551 — сервісна служба. Чат-бот може відповідати користувачеві на типові запитання, які постійно оновлюються.

Онлайн черга в дитсадок. Бот консультує з питань реєстрації в черзі, наявності вільних місць і територіального розташування дитсадків.

● Реєстр домашніх тварин. Бот реєструє тварину в системі, вносить дані про господаря і допомагає зв'язатися з ним в разі виявлення втраченого домашнього улюбленця. Крім цього, бот консультує з питань виїзду тварини за кордон, дає список необхідних щеплень та документів.

Широкий діапазон можливих сфер використання АІ не залишає сумнівів у тому, що smart-технології, хочемо ми того чи ні, стануть частиною нашого життя. І суперечки про можливий вплив штучного інтелекту на рівень безробіття не зупинять цей процес. Адже грамотно налагоджене використання містом АІ може принести жителям відчутну користь. Це і новий рівень безпеки, комфорту та економії ресурсів, а також розвиток соціальної політики, налагодження бізнес-процесів і внутрішніх загальнодержавних механізмів. Головне — створити механізм, Коли АІ служить людині, а не заважає йому. Зараз на FB-сторінці Kyiv Smart City проходить опитування, який допоможе нам зрозуміти які питання найбільш турбують жителів Києва. Ті сфери, які наберуть найбільшу кількість голосів і стануть пріоритетними для розвитку smart-технологій і AI в Києві.

Спеціально для НВ Бізнес
Більше поглядів — у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо НВ
X