Хто заважає відмовитися від другої SIM-карти

5 квітня 2016, 15:17
Для багатьох з нас наявність другого або навіть третього мобільного номеру стало вже звичною рисою українського мобільного зв'язку

Навіщо така надмірність?

Маючи на руках нульові тарифи на дзвінки всередині мережі (неважливо, в даному випадку, мова йде про «повний» нуль чи про безкоштовні хвилини, які надаються після внесення абонплати), ми сприймаємо як само собою зрозуміле досить високі тарифи на зв'язок з абонентами інших операторів.

Відео дня

Що ж змушує нас платити за послуги кількох мобільних провайдерів і наскільки сильно це впливає на вартість міжмережевого зв'язку?

Одним з основних показників, який дозволить відповісти на це питання, є Mobile Termination Rate (MTR) - ставка мобільної термінації, вона ж - «ставка інтерконекту». Вона фактично є сумою, яку один оператор повинен виплатити іншому при здійсненні дзвінка на його мережу за використання інфраструктури.

Саме на підставі MTR визначається роздрібна вартість дзвінків на інші мережі для кожного з нас, абонентів мобільного зв'язку. На щастя, вже давно в минулому залишилася ситуація, коли ставка термінації розраховувалася, виходячи зі взаємних домовленостей між суб'єктами ринку зв'язку, даючи можливість монополістам спекулювати на ній.

На даний момент розмір MTR встановлює Нацкомісія з держрегулювання в сфері зв'язку та інформатизації. У жовтні 2015 року регулятору вдалося знизити ставку інтерконекту з 36 до 23 копійок і в подальшому чиновники планували поступово знизити її щонайменше до 15 копійок, а то і нижче. Добре це чи погано для українського телекому, питання, на перший погляд, неоднозначне. Однак при ближчому розгляді відповідь виявиться очевидною.

Залишимо осторонь поширену думку про те, що в Україні найдешевший мобільний зв'язок в Європі. Подібні речі варто оцінювати тільки з прив'язкою до рівня доходів населення або, принаймі, до середньої вартості хвилини. І тут статистика буде вже не на користь України - при середньому в Європі показнику відношення MTR до EPM (вартості хвилини розмови) 0,21 в Україні він сягає майже 3. Що в першу чергу говорить про надто завищену маржу інтерконекту.

Домінуючі оператори завищують вартість дзвінків на інші мережі та отримують можливість утримувати абонента на внутрішньомережевих дзвінках - адже йому дійсно невигідно здійснювати дзвінки на мережу іншого оператора. Це підтверджується розподілом трафіку, майже 95% якого складають дзвінки всередині мережі.

Оператору дійсно вигідна дешева внутрішня мережа: висока абонентська плата забезпечує прибутки, а різниця у вартості між дзвінками всередині мережі і на інші мережі гарантує, що абонент не зможе змінити оператора. Виходить, що при зниженні MTR оператори будуть прагнути зберегти прибутковість і не знижуватимуть вартість для абонентів? Результатом першого зниження MTR стало те, що з кінця минулого року всі найбільші оператори збільшили кількість передплачених хвилин розмови з абонентами інших операторів в своїх нових тарифах. Деякі навіть ввели додаткові тарифні плани, вигідні для абонентів, які телефонують на інші мережі.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Отже, зниження MTR дало операторам можливість почати рух в бік більш справедливого ціноутворення і принесло більше свободи в спілкуванні для абонентів.

Так чи є ті, хто програв від зниження? Можливо, держава? З огляду на те, що MTR обкладається ПДВ, можна припустити, що виплати в державну казну знизилися зі зниженням самої ставки. Проте тут не все так однозначно. ПДВ - це податок на додану вартість, а при взаєморозрахунках між операторами його не виникає. Так, один оператор, отримуючи ставку інтерконекту за міжмережевий дзвінок, платить ПДВ з доходу. Інший оператор, який оплатив ставку інтерконекту, отримує ПДВ-кредит в тому ж самому розмірі. Тобто ці виплати обнуляють одна одну, оскільки у міжмережевого дзвінка немає додаткової вартості. Інших же податкових виплат з MTR не проводиться.

Таким чином, вплив ставки термінації на бюджет дорівнює нулю, що підтверджується і розрахунками регулятора, і результатами діяльності операторів за 2015 рік. Так, загальні доходи галузі виросли в порівнянні з 2014 роком, а відповідно і надходження до бюджету збільшилися.

Базуючись на вищезазначених фактах, а також на низці розрахунків, проведених після торішнього зниження MTR, Нацкомісія затвердила новий порядок зниження ставки інтерконекту, який зараз знаходиться на узгодженні в Антимонопольному комітеті та Регуляторній службі.

Ми сподіваємося на далекоглядність залучених чиновників і якнайшвидше затвердження порядку. Це важливий крок для встановлення дійсно справедливих тарифів на міжмережеві дзвінки, що, як ми вже з'ясували, в інтересах всіх учасників ринку: і абонентів, і операторів, і держави.

Показати ще новини
Радіо НВ
X