Кому вигідне зростання акцизу на сигарети

12 грудня 2017, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Євроінтеграційний вектор розвитку України передбачає багато змін у чинному законодавстві

Це антикорупційні завдання, сфера медицини, освіти та багато іншого. У тому числі – зміна Податкового кодексу. Для ринку тютюнової продукції зміни полягають у зростанні акцизного податку до європейських стандартів.

Відео дня

Протягом двох попередніх років (2016-2017 рр) уряд подавав несистемні пропозиції щодо досягнення мінімального рівня акцизів на тютюнові вироби, який передбачений в Євросоюзі. Зокрема, 40% підвищення ставок акцизу приймалося за кілька днів до початку бюджетного року, коли вони набували чинності.

За таких умов великим компанія-інвесторам складно планувати свою діяльність в Україні в середньо- і довгостроковій перспективі.

Тому законопроект 6776-д, який було розроблено і прийнято парламентом 7 грудня – це серйозний крок до вирішення однієї з ключових проблем тютюнової галузі – непрогнозованості зростання акцизних ставок.

В рамках даного законопроекту прийнято 8-річний графік наближення ставок акцизного податку до мінімальних вимог Євросоюзу. Зростання ставок у 2018 році становитиме майже 30% (29,7% якщо бути точним), а в подальші роки заплановано 20-відсоткове підвищення специфічних ставок – до досягнення рівня 90 євро за 1000 сигарет.

Варто відзначити, що країни-члени ЄС пройшли аналогічний шлях в середньому за 12-15 років. Україна ж рухається в прискореному темпі, що може спричинити за собою зростання тіньового ринку тютюнових виробів.

Але навіть 8-річний план – це найкраща альтернатива непередбачуваним підвищенням акцизних ставок в лічені дні до Нового року. А прогнозованість державної політики для бізнесу, особливо великого і міжнародного, – це важливий фактор інвестиційної привабливості.

Слід зазначити, що спочатку Міністерство фінансів наполягало на встановленні графіка ставок акцизного податку в євро, а не гривні, перекладаючи всі валютні ризики на споживачів, які є кінцевими фактичними платниками податків.

На щастя, в ході публічних дискусій із залученням громадськості та представників бізнесу було прийнято рішення встановити ставки акцизів в національній валюті, як це було і раніше.

Законопроект 6776-д також передбачає збільшення терміну сплати акцизного податку.

Якщо сьогодні виробник платить мінімальне акцизне зобов'язання протягом 5 днів після отримання акцизних марок, то з 2018 року термін сплати буде продовжено до 15 днів.

Зазначу, що такі зміни не є "потуранням" держави бізнесу. Скоріше навпаки. В Євросоюзі акцизний податок нараховується і сплачується в момент випуску в споживання, тобто при першій відвантаження готової продукції, що відбувається зазвичай через 60-75 днів після отримання марок акцизного податку. Тому для повноцінного виконання Угоди про асоціацію Україна також зобов'язана дотримуватися такого порядку платежів. Разом з тим, тютюнова індустрія підтримує поступове впровадження даного механізму і прийняття поступового збільшення терміну сплати акцизного податку.

Що стосується цін на сигарети в 2018 році, то за попередніми розрахунками вони виростуть на 4-5 гривень. Безумовно, таке зростання не порадує курців, але будемо оптимістичні – якби ставки визначалися в євро, а не в гривні, то зростання цін багато в чому залежав би і від валютних коливань.

Першим, хто виграє від підвищення ставок акцизного податку, є держава.

За підрахунками експертів, тільки підвищення акцизів на сигарети додатково принесе в 2018 році більше 10 млрд. грн. бюджетних надходжень. Безумовно, різке підвищення ставок позначається на обсягах споживання. Уже на практиці попередніх 2016-2017 років видно, що 40% підвищення акцизів не призвело до пропорційного зростання надходжень до бюджету. Саме в зв'язку з цим уряд прислухався до аргументів і запропонував більш плавний графік підвищення ставок, наближений до практики країн ЄС.

Важливо не забувати, що оподаткування (яке формує 60-70% ціни) повинно бути таким, щоб не провокувати сплеск нелегальної торгівлі. Адже нелегальний ринок – це як втрати бюджетних надходжень, так і збитки бізнесу, і зростання організованої злочинності.

Сьогодні питання полягає в тому, яким чином держава виконуватиме вимоги Угоди про асоціацію: чи буде враховувати економічні реалії, ризики зростання тіньової торгівлі, практику інших європейських країн – наших сусідів, які вже пройшли аналогічний шлях.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X