Хто відповість за падіння гривні

13 листопада 2017, 13:00
Офіційний курс гривні наблизився до позначки в 27 грн/долар. Так дешево національна валюта не коштувала з весни цього року

У НБУ ще один етап девальвації пояснюють сезонними факторами, і переконують, що "фундаментальних причин для падіння гривні немає".

Але кому від цього легше?

Падіння гривні – привід повернутися до розмови про відповідальність голови НБУ і контроль за роботою Національного банку України.

Відео дня

Останні півроку НБУ працює без повноправного керівника.

Валерія Гонтарева – в безстроковій відпустці, і повертатися на роботу вона не збирається. Коли буде призначено нового голову НБУ – невідомо.

Склалася патова ситуація. Причина, чому вона виникла, швидше системна, ніж особиста. Насправді, все, що зараз відбувається з банками і гривнею – наслідок волюнтаризму.

Ми всі стали заручниками експерименту над банківською системою. У Валерії Гонтаревої був карт-бланш на прийняття рішень. Але вона зробила ряд серйозних помилок, які вплинули на курс гривні.

Валерія Гонтарева кілька разів обіцяла утримати курс – спочатку на рівні 12 гривень за долар, потім 16 гривень за долар, але в результаті курс просів до 27 гривень за долар.

Чим більше "падала" гривня, тим цинічнішеими були заяви керівництва НБУ. Мовляв, українці даремно прив'язують свій добробут до коливань курсу валют, ціни від цього не залежать. Але це неправда: з кожним витком девальвації ціни росли, а українці ставали біднішими.

За фактом, підприємці не мають доступу до кредитів, банки – нових клієнтів, економіка стагнує, і ми всі за це платимо величезну ціну.

Як уникнути помилок в майбутньому?

Насамперед, змінити систему прийняття рішень.

Потрібен умовний "захист від дурня", запобіжник, який дозволить уникнути серйозних помилок в роботі НБУ. Таким органом може стати Рада НБУ.

Але щоб він міг впливати на політику Нацбанку, треба змінити закони.

Наприклад, дати право Раді НБУ звертатися до Президента та Верховної Ради з обґрунтованою пропозицією про звільнення членів правління і голови НБУ. Ця норма прописана в законопроекті №5257, але документ застряг в комітетах. Хоча депутати повинні бути зацікавлені в його прийнятті – зараз голову НБУ не можна звільнити, навіть якщо він погано працює.

Діюча система банківського регулювання стимулює волюнтаризм і безкарність. У цьому головна проблема. Вирішимо її – утримаємо курс гривні і перестанемо бити нові рекорди з девальвації.

Показати ще новини
Радіо NV
X