Хто відповість за авторське право

3 липня 2017, 13:18
Кілька тижнів тому я писав про нашу поїздку на Генеральну Асамблею CISAC у Лісабоні. Ми тоді з командою повернулись з Португалії щасливі і мотивовані – наша робота, реформи, які ми розпочали, важливі і потрібні

По поверненню Україна нас зустріла оголошенням про конкурс на нового генерального директора Українського агентства з авторських та суміжних прав (УААСП). Я дізнався про це одним з останніх. Що ж, це значить одне: нашу команду вирішили усунути від роботи над реформою.

Відео дня

Трохи історії. Ми прийшли сюди рік тому, коли попередній менеджмент УААСП відсторонили від роботи за підозрою у розкраданні авторських коштів та почали проти нього судове провадження. Це був не перший такий випадок з керівництвом ДО УААСП, але всі тоді сподівались, що останній. Ми починали роботу в організації, яка мала погану репутацію як серед українських авторів, так і у середовищі світової авторської спільноти.

Пройшов рік роботи нашої команди — це був архіскладний час. В умовах економічної кризи ми збільшили суму зібраних роялті та почали виплачувати їх авторам. У 2015 році УААСП зібрав 40,40 млн грн., у 2016 р. — 49,49 млн грн., за 2017 рік сподіваємось вийти на 60 млн грн.

Ми проліцензували Євробачення — національний мовник, який 26 років не платив роялті, цього року вперше відрахував авторську винагороду. Ми зробили так, що про позитивні тенденції України у сфері роялті заговорили на світовому рівні (писав тут про це). Ми підписали чимало нових контрактів з авторами та перепідписали контракти з платниками роялті. Ми винесли розмову про реформу на публічний рівень — так, що навіть далекі від цієї сфери люди почали говорити про неї.

А тепер відбувається нібито офіційний конкурс, який насправді проводиться абсолютно підпільно та непрозоро. Новий гендиректор відомий ще до завершення конкурсу. Вищі чиновники з Мінекономрозвитку вже ходять по кабінетах та розповідають про свою нову людину. Схоже, що реформу вирішили згорнути якраз в той час, коли ми почали змінювати свій статус "найбільш піратської країни" у "списку 301".

Не треба багато логіки, щоби пояснювати, чому так взагалі сталось, що конкурс оголосили саме тоді, коли наша реформа рушила з мертвої точки, коли нам почало щось вдаватись. Так, це неприємно мені особисто. Але є дещо важливіше за мене: реформа зупиниться, і ми повернемось назад до стану легалізованого піратства.

Підстави непокоїтись є. Поки не називаю прізвищ, оскільки ця інформація офіційно не оприлюднена. Але це виглядає трагікомічно: подейкують, що ті люди, які вже дискредитували себе в очах авторської спільноти та магічним чином уникнули та продовжують уникати правосуддя за вкрадені авторські кошти, знову хочуть керувати організацією, яку ледь не розвалили до цього.

Я не можу подавати свою кандидатуру на конкурс — серед вимог там є ніби-то досить природна річ: диплом про вищу освіту. У мене немає профільної освіти. Але, свого часу, мої знання дозволили мені створити з нуля кілька інфраструктурних проектів у сфері музичної індустрії (радіостанції та телеканали), продюсувати кілька успішних музичних гуртів та окремих артистів. Але формально виявляється, що це не є показником якості. До речі, всі попередні керівники УААСП мали вищу освіту, а, приміром, Джобс чи Гейтс — ні.

Сподіваюсь, ми не будемо повторювати старих помилок. Це буде велике розчарування — для авторів, для моєї команди та для міжнародних партнерів — та скандал на міжнародному рівні, адже вся світова спільнота уважно слідкує за тим, що відбувається зараз в Україні в цілому, і в УААСП зокрема.

Оскільки наша команда сповідує принципи відкритості й прозорості, на днях ми опублікуємо відомості про фінансовий стан організації. У будь-якому разі ми не дозволимо, щоби зібрані авторські кошти дістались шахраям.

Показати ще новини
Радіо НВ
X