Хто насправді має право оцінювати землю

9 жовтня 2017, 17:15
Більше двох років тому скасували ліцензії на землеоціночну діяльність

Здавалося, що таке спрощення дає оцінювачам можливість вільно працювати на ринку землі. Адже мало бути достатньо отримати лише свідоцтво оцінювача земельних ділянок. Однак не все так просто. Оскільки законодавство з оцінки землі неоднозначно трактує коло суб’єктів, що можуть здійснювати оцінку землі. Реальність така, що оцінювачі взагалі перестали розуміти, хто ж має право оцінювати землю.

Відео дня

Давайте спробуємо розібратися. Далі приводжу абзац 3 статті 6 закону Про оцінку земель, яка окреслює коло суб’єктів, що можуть проводити оцінку земель. "Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є […] юридичні особи – суб'єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та які зареєстровані у державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників".

Що ж, варто зазначити, що стаття написана і подана, значною мірою, двояко.

Досвідчені експерти не дивуються: хотіли, а може й не хотіли, як краще, а вийшло – як вийшло. При цьому, багато хто звинувачує законодавців у продовженні лобіювання інтересів землевпорядників на оціночному ринку. Але мова навіть не про це, а про вміння викладати свої думки у законах, щоб не виникало викривлення змісту чи неоднозначних їх трактувань.

Згідно з одним із трактувань, право на проведення оцінок земельних ділянок мають тільки ті, хто зареєстрований у державному реєстрі сертифікованих землевпорядників. Проте, не зрозуміло до якого слова відноситься займенник "які" – до суб'єктів господарювання чи до оцінювачів? Законотворці видали текст, який фактично зобов'язав юридичні особи реєструватися у реєстрі фізичних осіб, що неможливо. Таким чином, юридичних осіб залишили "за бортом".

У той же час, закон можна трактувати інакше. Наприклад, посилаючись на абзац 5 статті 6 того ж закону, юридичні особи, які в своєму складі мають сертифікованих інженерів-землевпорядників, можуть займатися оцінкою землі. Тобто, землевпорядники все ж таки залишаються головними дійовими особами на ринку землі. Без них оціночним компаніям ніяк.

Все це нагадує історію з фразою "стратити не можна помилувати". Багато фахівців намагалися отримати роз'яснення у Держгеокадастрі. Деякі з цих письмових відповідей я читав – складні, заплутані, казуїстичні відповіді, що не дають пояснення колізії у законі, яка виникла.

Чого очікуємо від законотворців з приводу трактування закону? Хотілося б отримати зміни в закон з чітко окресленою, прозорою відповіддю на питання "хто має право здійснювати експертну грошову оцінку земельних ділянок в Україні".

У кращому випадку відповідь повинна б звучати так, що оцінювати землю мають право фізичні особи, які оформили статус фізичної особи-підприємця, які отримали свідоцтво оцінювача землі та нерухомого майна. Або ж це право матимуть юридичні особи, які мають у своєму складі осіб з вищезгаданими свідоцтвами.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Якщо ж міркувати зовсім ідеалістично, то можна було б розпочати видання загального сертифікату оцінювача нерухомості, який включав би у себе право оцінювати земельні ділянки та споруди, розташовані на них. Але це вже зовсім інша тема для статті.

Показати ще новини
Радіо NV
X