Курс гривні. Аномалія закінчилася, сезонне падіння почалося

2 жовтня 2019, 16:33

Чому зміцнювалася гривня і що відбувається зараз

Судячи з усього, аномально міцна гривня закінчилася. І тепер ми бачимо, як валютний ринок швидко відіграє втрати. Міжбанківський ринок вже наблизився до 25, чорний — взагалі вилетів вище 25,5.

Відео дня

Чому? Для початку давайте зрозуміємо, чому гривня була міцною. Навіть надто міцною, як для вересня місяця.

Спочатку в цьому році Україні сприяє світова кон’юнктура. Ціни на український експорт були високі, ціни на імпорт — знижувалися. Це вже приємно для національної валюти. Плюс, додався фактор іноземного капіталу на внутрішньому борговому ринку. У цьому моменті повинна заграти тривожна музика і всі можуть подумати про теорію змови, про піраміди держборгу й інші нісенітниці, якими люблять годувати довірливих обивателів.

Але ніякої піраміди немає. Тому що, з одного боку, боргове навантаження на Україну постійно знижується. Якщо 2017 рік ми починали з відношенням боргу до ВВП на рівні 80%, то зараз цей показник становить 55%. Це значний прогрес. І зростання боргового навантаження, коли будують піраміду, зазвичай виглядає з точністю до навпаки. З іншого боку, прибутковості постійно знижуються. У міру того, як конкуренція іноземців підвищує попит, а НБУ поступово знижує ставку, падали і прибутковості розміщення облігацій. Тому піраміди немає. Але є повернення іноземців на борговий ринок. І з початку року їх зайшло в країну вже на 4 млрд доларів.

У підсумку, гривня увійшла у вересень у бадьорому настрої та хорошій формі. І ми не побачили початку осінньої сезонності.

Що допомагало гривні восени? З одного боку, величезний оптимізм, який поділяли і інвестори і суспільство. Споживчі настрої українських покупців близькі до історичного максимуму, рівень довіри до влади — безпрецедентно високий. Це не може не позначатися на курсі національної валюти. Люди вірять в диво і це допомагало гривні. Інвестори бачать приклад Словаччини, яка здійснила реформи і це привело до зміцнення її валюти майже в 2 рази. У підсумку, гривню купували і купували. Або, правильніше сказати, не продавали українські гравці.

І вишенька на торті — останній аукціон з розміщення державних облігацій у вересні. Там Мінфін запропонував п’ятирічні облігації і несподівано зіткнувся з суперпопитом. У підсумку, іноземці купили папери більш ніж на 500 млн доларів за один аукціон. Тобто в країну за тиждень зайшло більше ніж 500 млн доларів. І навіть враховуючи активний викуп НБУ, гривня на цьому тлі підстрибнула і дійшла аж до 24,0. Чергова психологічна позначка.

А що тепер? Мінфін публічно оголосив, що більше не буде пропонувати ринку найдовші ОВДП, терміном 5 років. А це означає, що вливання нерезидентів на валютний ринок в цьому році будуть мінімальні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
А що оптимізм? По ньому теж завдали удару. Його добре видно на графіку єврооблігацій України. Вони зростали місяць за місяцем, показавши вражаючу динаміку. Але потім приїхала місія МВФ і почалося

А що оптимізм? По ньому теж завдали удару. Його добре видно на графіку єврооблігацій України. Вони зростали місяць за місяцем, показавши вражаючу динаміку. Але потім приїхала місія МВФ і почалося. Спочатку будинок Гонтаревої спалили невідомі шанувальники однієї відомої людини. Потім раптом виявилося, що Україна може піти на компроміс із Коломойським. І інвестори злякалися. І від'їзд місії МВФ без укладення домовленостей теж не змусив їх радіти. Не злякав, але змусив насторожиться. А потім ще й Данилюк, та людина, завдяки якій інвестори сприйняли перемогу Зеленського позитивно ще в квітні, подав у відставку і пов’язав її з впливом Коломойського. Цілий набір «приємних» новин у стислі терміни. І багато хто вирішив, що було б непогано зафіксувати прибуток після довгого періоду зростання. Це ще не розпродажі, але вже й не оптимізм. Такі настрої не пройшли і повз локальний ринок. І бізнес тепер теж напружився. Він досі оптимістичний, але вже напружений. Ще й на тлі інформаційного бардаку, який породила геніальна комунікація великих комунікаторів від влади про формулу Штайнмаєра.

У підсумку, економічні агенти отримали сигнал, що більше гривня зростати не буде. А значить можна купувати долари, поки вони дешеві. «Усі побігли і я побіг». Поки що ситуація в економіці стабільна і далеко бігти сенсу немає. Але за рахунок виносу до 24-х вийшов ефект стиснутої пружини. І тепер гривня робить стрибок назад замість тихого відходу на підготовані позиції.

А як же оптимізм населення? Начебто він ще залишається. Але. Тиха українська ніч, але сало краще переховати.

Показати ще новини
Радіо NV
X