Головні ренди економіки

27 грудня 2017, 09:00

2017 рік був багатим на економічні події. Настав час згадати найголовніші тренди року, що минає, і визначити, які з них залишаться минулому, а які продовжать впливати на економіку

Українська економіка – від слова "бюджет"

Від початку року нас дивувала гривня. По-перше, середньозважений курс так і не дійшов до закладених у держбюджет 27,2 грн/долар, хоча й демонструє прискорення останніми днями, перетнувши позначку в 28 грн. Також протягом року національна валюта не відобразила звичайну тенденцію до падіння навесні і подорожчання восени з початком продажу врожаїв за кордон. Все відбувалося навпаки. Але причини зрозумілі сьогодні одним з головних чинників впливу на валютний курс стали кредити від наших закордонних партнерів, насамперед, МВФ. Тоді як бізнес процеси відійшли на другий план.

Відео дня

У 2017 році в Україні збільшилася мінімальна заробітна плата, яка склала 3200 грн, а з 1-го січня 2018 зросте до 3723 грн. Також зросли багато податкових зборів і платежів. Тому, наприклад, стало невигідно підтримувати формально зареєстровані статуси ФОПів. Від чого їх загальна кількість скоротилася на 250 тис. тільки за перші два з половиною місяці.

Майже цілий рік уряд доповідав про перевиконання запланованих бюджетних показників. Згідно з офіційною версією, причиною цьому була ефективна фіскальна політика, а також істотне економічне зростання перших місяців 2017 року. Нажаль, куди більш імовірним поясненням є сеньйораж та зростання зборів завдяки новій мінімалці. Іншими словами, економіку накачували коктейлем з росту податкового тягаря на "білий" бізнес та інфляції.

Багато розмов викликала пенсійна реформа, в рамках якої відбулося "осучаснення пенсій". Після реформи середня пенсія збільшилася з 1800 до 2440 гривень на місяць. Але й інфляція склала аж ніяк не 9%, впритул наблизившись до 13%.

Іншу серйозну економічну тенденцію запустила блокада Донбасу. У 2016 році багато місцевих підприємств, які знаходяться в зоні АТО і на окупованих територіях, відновили свою роботу, офіційно зареєструвавшись в Україні. Спочатку блокада позбавила їх фізичної можливості працювати. Далі терористи пішли ва-банк і оголосили "націоналізацію" основних виробничих активів, зареєстрованих в Україні. Це негативно вплинуло на економіку прифронтових регіонів. За офіційною статистикою, в 2017 році Луганська і Донецька області за багатьма показниками просіли на 15-40% навіть від не кращого 2016 року. Що стосується всієї України, прогнози зростання ВВП були переглянуті з початкових 3% до 1,6%, але нещодавно підняті до 2,1-2,2%.

Також в діях Уряду простежувалися певні кейнсіанські нотки. Україна намагається взяти курс на будівництво і розвиток інфраструктури за державний рахунок. Серйозними темпами стартувало відновлення дорожньої галузі – у 2017 році Укравтодор провів тендерів на 54 млрд грн. Тому, наприклад, в бюджеті 2018-го року на утримання, ремонт та будівництво нових доріг закладено рекордні 46,7 млрд грн.

Окремо варто відзначити стабілізацію в фінансовому секторі. У 2017 році значно знизилися темпи "банкопаду". За рік в Україні закрилися тільки 9 фінансових установ.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Про зниження чого говорити не доводиться, так це кількості трудових мігрантів з України в Європу. Навпаки, з відкриттям безвізового режиму люди отримали можливість їздити на співбесіди і проводити "розвідку боєм", аби далі подаватися на робочу візу під конкретну вакансію. Або їхати в Європу туристом і залишатися там нелегально. Наприклад, сьогодні в Польщі половину трудових мігрантів складають українці. А за січень-вересень 2017 року всі трудові мігранти надіслали в Україну більше за $2 млрд.

Підприємці правлять балом

У той час, як в Україні головним творцем економічних тенденцій виступала держава, на глобальному рівні значний вплив мав бізнес.

З весни 2017 року спостерігався бум криптовалют. Наприклад, курс біткоіна стабільно зростав із 600 до пікових $19,2 тис. за штуку. На користь цьому зростанню пішов той факт, що деякі країни визнали біткоіни в якості платіжного засобу або фінансового інструменту. Але біткоін - це не єдина цифрова валюта. ICO, як спосіб залучення інвестицій, став по-справжньому хайповим у 2017 році.

Майже всі західні технологічні гіганти, серед яких UBER, Google, Apple, Tesla, а також автоконцерни, впритул зайнялися ринком безпілотних транспортних засобів. У листопаді Ілон Маск презентував перший в світі електротягач для фури, який прибирає фізичну необхідність у водієві. Інші компанії також успішно проводять фінальні тести. Саме тому зовсім скоро на вулицях багатьох американських і європейських міст можуть з'явитися таксі без шоферів.

Бізнес і вся світова громадськість чимало занепокоїлися проблемою розвитку штучного інтелекту. До 2030 року аналітики McKinsey пророкують скорочення майже 800 млн робочих місць через роботизацію. Причому мова йде не тільки про прості фізичні дії. Не так давно в США нейронна мережа обігнала досвідчених лікарів в діагностиці складних захворювань.

А заяви Президента США Дональда Трампа про прийдешню еру протекціонізму та іншорингу починають набувати цілком реальних обрисів. У листопаді Конгрес все-таки прийняв податкові пільги для найбагатших американців. Вони обійдуться бюджету, як мінімум, в один трильйон доларів. Варто відзначити, що перед цим 400 надбагатих громадин США виступили проти фіскальних послаблень. Але Адміністрація була непохитна. Податковими знижками Трамп розраховує повернути виробництва з Китаю, Індії та інших країн назад до Сполучених Штатів.

Прогнози на 2018

У 2018 році в Україні, очевидно, головним творцем економічних трендів залишиться держава. І це зрозуміло, адже зведений держбюджет перевалив за 1,2 трильйон гривень. Що дорівнює майже 45% від очікуваного національного ВВП.

У першій половині року ми повинні встигнути отримати принаймні два транші від МВФ. А тому серйозного обвалу гривні відразу після зимових канікул можна не страшитись, якщо тільки не активізуються спекулянти, або не трапиться якийсь форс-мажор, на кшталт несподіваного падіння цін на сировинних ринках. Але й повернення до 26-27 гривень за долар очікувати не варто.

Приріст темпів трудової міграції може знизитися. Але навряд чи хтось із тих, хто вже виїхав на заробітки, вирішить повернутися до України. Особливо, враховуючи політику певних Європейських країн (в першу чергу Польші) щодо стимулювання трудової міграції та полегшення процедур офіційного працевлаштування.

У підвішеному стані ризикують перебувати прифронтові райони, на які очікує ще більш серйозна стагнація.

Що стосується глобальних трендів, то в 2018 році може початися комерційне використання смарт-контрактів, безпілотних автомобілів, а також буде відбуватись подальший розвиток технологій штучного інтелекту. Не втратять своєї актуальності криптовалюти. Хоча біткоін може віддати пальму першості будь-яким іншим віртуальним грошам.

Головне – не забувати, що всі тренди формуємо ми самі. І якщо якісь перспективи нас не влаштовують, тільки в наших силах їх змінити.

Показати ще новини
Радіо НВ
X