Голландські аукціони: нові можливості

10 листопада 2017, 15:30
Сьогодні стартував продаж кредитів фізичних осіб за голландською моделлю

Разом з проектним офісом Prozorro.Продажі, Фонд впроваджує прискорену процедуру торгів у формі голландського аукціону. Пошук нових власників для активів банків, що ліквідуються – одна з цілей Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). Класичний голландський аукціон, або мовою оригіналу Dutch auction працює за принципом зниження ціни від початкової оголошеної до комфортної для покупця.

Перший аукціон за голландською моделлю в Україні продавав пули активів Ерде банку, на ньому не було ні учасників, ні пропозицій, через що стрічками новин пронеслись висновки, щодо недоцільності такої моделі торгів. Хоча, на мою думку — це просто нова процедура і вона не має викликати однозначного позитивного чи негативного настрою в суспільстві. Зовсім непрофесійно вважати, що від процедури залежить, чи знайде актив покупця.

Відео дня

В свою чергу, ФГВФО анонсував, що якщо перший аукціон буде невдалим, лоти ще 2 рази будуть виставлені пулом. Фонду важливо продати проблемні активи, тому прогнозовано, наступного разу початкова ціна лотів може стартувати вже з нинішніх 20%.

Модель голландського аукціону є найкращим варіантом для такого виду активів, бо зниження вартості відбувається за один день. Попередні аукціони проводились до 8 торгів і тривали до чотирьох місяців, проте навіть за цих обставин не мали 100% проданих лотів.

Справедливо вважати, що це той максимум від ФГВФО, щоб покращити ситуацію з проблемними активами. Особисто вважаю, що про нововведення важливо зрозуміти дві речі. По-перше, іншого кращого варіанту вирішення проблеми немає на цей момент та краще два механізми, ніж один. По-друге, чим швидше ФГВФО позбудеться неліквідних активів та виручить кошти за них, тим швидше будуть виплачуватися гарантійні суми вкладникам ліквідованих банків.

Що означають голландські аукціони для тих, чий кредит продається? Більшість цікавить, чи є шанси з новим власником кредитних активів зменшити суму заборгованості? Спочатку кредити фізичних осіб продаватимуть окремими лотами, лише як торги не відбудуться — пулами. Немає чим втішити позичальників, адже достеменно не відомо, як саме буде розпоряджатись фінансовим портфелем новий власник. Придбати такі складні активи пулом переважно мають змогу спеціалізовані фінансові компанії.

Тож фізичним особам, якщо є бажання, варто поспішити стати учасником торгів окремих лотів, але слід мати на увазі, власну заборгованість викупити напряму не можна. Адже в аукціоні мають право брати участь – юридичні і фізичні особи, крім самих позичальників та поручителів за договорами. Часто новачки у закупівлях забувають вчасно сплатити гарантійний внесок — 5% від вартості лоту, що ускладнює їх доступ до аукціону, тож раджу бути уважними до інформації про лот та умов участі.

Продаж квітів, з яких почалася традиція голландського аукціону, не вимагав складної процедури організації торгів. У той же час, Голландія — лідер світового квіткового ринку, обороти якого складають понад $64 млн на рік.

Україна також прагне зробити складні речі більш доступними і зрозумілими для громадськості.

Нова модель аукціону на ринку — це додаткова можливість для учасників і замовників укласти вигідну угоду.

Показати ще новини
Радіо NV
X