Вірус зніс корону самовпевненому світу. Що робити далі?

17 березня 2020, 10:00

Саме час взятися за голову — але не двома руками в паніці, а з холодним розумом і готовністю старанно працювати над нашим майбутнім

Людьми керують страхи і пристрасті, а не логіка і глибокий аналіз. І бізнесом теж, тому що він складається з людей, а не з товарів і послуг. Люди виробляють — люди купують, а що і як це вже другорядне.

Відео дня

Королі ринків уже без корони

Ділки світових фінансових ринків завжди були особливо зарозумілими і самовпевненими. Дорогі костюми, стильні зачіски, престижні дипломи і надмірно складна мова. Вони занадто багато цікавляться своєю вузькою сферою діяльності і занадто мало реальним життям людей. Саме тому ринки довго не сприймали коронавірус всерйоз.

А тим часом, з січня акції компаній по всьому світу втратили $13 трильйонів своєї вартості. Як пише Ніколас Сміт (Nicholas Smith) з CLSA це в середньому по $3 млрд на одну зафіксовану смерть від коронавірусу (на цей момент). Упевнений, аналітики і фінансисти не могли собі такого навіть уявити, і навіть зараз не дивляться на реальність в такому розрізі. Вони, схоже, щиро вірять в «корекцію» — саме так безневинно вони називають падіння цін на фондових ринках, в яких згоряють реальні гроші живих людей.

До речі, в четвер (12.03.2020) індекс S&P 500 впав на 9.5% — «це означає, що він впав на 20% у "ведмежий ринок" рекордно швидко за всю історію, навіть швидше ніж легендарний крах ринків у 1929 р.  (перед Великою депресією в США — примітка автора)» — пише в своїй статті Кеті Мартін (Katie Martin), редактор рубрики ринки капіталу британського видання The Financial Times.

Єдине що мені видається правильним для бізнесу в цей момент — нічого не робити і не приймати ніяких істотних рішень

Я особисто теж в своєму портфелі акцій вже втратив все, що заробив за січень-лютий цього року і навіть пішов у мінус. Поради експертів і «хеджі» (інструменти страховки) нічим не допомогли. Тому що, якщо прибрати всі незрозумілі слова, формули і тактики, суть фондових ринків проста до неподобства: коли все росте — все росте, коли все падає — «се ля ві».

Паніка — найстрашніший вірус

Люди схильні до паніки, це зрозуміло і природно. Але коли панікують уряди, від яких в складний час потрібно рівно протилежне — це сумно. У страху економічних наслідків від коронавірусу, уряди підняли таку паніку, що все тільки погіршили.

Центробанк США різко знизив ставку на долар, щоб підтримати ринок, що падає, і, тим самим, ще більше його обвалив. Трамп заявив про додаткові податкові пільги і заборонив в'їзд європейцям, щоб заспокоїти населення, а біржі тільки скотилися ще нижче. Європейські лідери заявили про те, що роздадуть багато безкоштовних грошей всім, всім, всім, тільки їх і до кризи в Європі не дуже-то охоче брали, а тепер це звучить ще смішніше.

А все чому? Тому що в такій ситуації, лідери повинні демонструвати впевненість і холодну розсудливість, а не управлінську істерику, ще більше лякаючи своїх співгромадян і колег. Ось що відбувається, коли вибираєш популістів і шоу-бізнесових персонажів.

З січня акції компаній по всьому світу втратили $13 трильйонів своєї вартості

А що ж бізнес?

Малий — вже рахує збитки і чекає закінчення запізнілих карантинів. Середній — думають як обслуговувати кредити і з жахом підраховують результати першого кварталу. Великий — оплакують падіння цін своїх акцій і чекають фінансової допомоги від казни і банків. Самі банки вже готуються до хвилі вимог про реструктуризацію кредитів. Ну а кредитні агентства готуються знизити рейтинг левової частки компаній і держав. Загалом, на жаль, виживуть не всі  в прямому, і в переносному сенсі).

Одна панічна дія запускає іншу і цю ланцюгову реакцію вже не зупинити. Єдине що мені видається правильним для бізнесу в цей момент — нічого не робити і не приймати ніяких істотних рішень. По-перше, ми реально не знаємо що робити. По-друге, в паніці будь-яке рішення, найімовірніше, буде невірним. Нарешті, можливо, ця вимушена пауза допоможе знизити температуру страху, загальмувати хвилю панічних дій і, як наслідок, втрат для бізнесу.

«Ми йдемо до вас»

До нас вже доходять і коронавірус, і економічний спад. На цей момент, ніхто не знає наскільки глибоким і згубним він буде. Але що ми знаємо?

Перш за все, ми знаємо, що економічний добробут України залежить від експорту і цін на сировину. Сировина в кризу падає першою (вже впала). Найімовірніше, на цей раз низькі ціни на сировину будуть триматися довше, ніж епідемія або економічний спад. Все через світову нафтову війну між Росією, США і Саудівською Аравією. Федерація і королівство готові грати в довгу проти республіки, їм стратегічно важливо вбити видобуток нафти і газу в США (і, заодно, в світі) з нетрадиційних пластів («сланцевої»).

По-друге, ми знаємо, що Україна живе на гроші кредиторів, які всі зав'язані на співпрацю з МВФ. Без МВФ наша країна не тільки не буде мати грошей, але й рейтингу. А падіння рейтинг означає прощайте інвестиції, ліквідність і капіталізація (тобто, вартість) будь-якого бізнесу в Україні.

По-третє, ми знаємо, що як і всі успішні країни по всьому світу, Україна може і повинна в терміновому режимі розробити стимули для підтримки економіки і бізнесу. І, звичайно ж, прискорити викорінення корупції та неефективності в державній машині — це буде найкращим заспокійливим сигналом, як для українців, так і для іноземців. Криза 2014-го змусила нас з нуля створити армію і побудувати європейське громадянське суспільство. Криза 2020-го має змусити нас, нарешті, серйозно зайнятися економікою.

Вірус зніс корону всьому безтурботному світу, і нам саме час взятися за голову — але не двома руками в паніці, а з холодним розумом і готовністю старанно працювати над нашим майбутньому. Інакше ніяк. Дороги назад — немає.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X