Як реформувати електроенергетику

0 коментувати
Якщо говорити про реформу ринку газу та електроенергії, то можна констатувати, що це дві абсолютно різні реформи

У газовому сегменті сталася справжня реформа. В реформі ринку електроенергетики поки взагалі немає нічого, що можна назвати реформою. Немає ані закону про незалежного регулятора, ані закону про новий ринок електроенергії.

Більше того, є велика небезпека, що не буде цього ринку взагалі, тому що для того, щоб він був, має бути ліквідовано або мінімізовано перехресне субсидування. Ціни для промисловості та для побутових споживачів мають бути близькими або тотожними. Проте, НКРЕ, почала знову піднімати тарифи для промислових споживачів і різниця в тарифах зростає. Це робиться для того, щоб покрити нову вартість вугілля української теплової генерації. Безумовно, це сумнівне рішення, яке по суті ставить всю реформу фактично під загрозу зриву.

Реформи неможливі без розв'язання проблеми корупції. Тому що тарифи вже підвищилися, але ефекту від цього підвищення - ніякого.

Ми повинні забезпечити ефективне функціонування системи, як з фінансової, так і з технічної точки зору. Ми повинні забезпечити максимальну незалежність України в енергетичних ресурсах. Це можливо було зробити з газом, це можна зробити і з вугіллям. Ми повинні далі рухатися для того, щоб ми були інтегровані в європейську систему і таким чином бути на одному ринку зі східно-європейськими країнами. А не залежати від поставок вугілля з окупованих територій.

Повторюся, ринок зможе запрацювати тільки після ліквідації або мінімізації перехресного субсидування. Далі повинні бути запроваджені ефективні конкурентні механізми, тому що у нас концентрація в атомній та тепловій енергетиці досягає гігантських масштабів. Посилюється проблема величезною концентрацією на ринку вугілля, де понад 70% видобутку вугілля в «одних руках».

Нам потрібно зробити так, щоб реально запрацювала конкуренція, а не практика підтримки окремих гравців, тоді в ході конкуренції переможцем буде той, хто запропонує кращу ціну/якість, і тоді це буде ефективно працюючий ринок. Щоб до цього прийти, потрібно пройти непростий шлях, зокрема мінімізувати рівень корупції. Тому що з такою корупцією як сьогодні, складно говорити про якісь позитивні зміни і про європейський вектор реформ в енергетиці.

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: