Газовий шантаж не пройде? Як Європа готується до зими і чим допомагає Україна

16 серпня, 11:26

Газовий шантаж росії та спричинена діями агресора енергетична криза змушує європейські країни шукати найрізноманітніших рішень — від креативних ідей як економити електроенергію вже зараз до публікації планів про системні відключення світла взимку.

Столиця Німеччини з минулого тижня почергово відмикає освітлення памʼяток архітектури: найгарніші місця Берліна залишаються не освітленими ввечері, в списку більше десятка памʼятних місць, включаючи символічну Колону Перемоги. До цього в Німеччині вже вимкнули муніципальні басейни від постачання гарячої води. Це лише перші кроки, бо через скорочення постачань російського газу Німеччині треба скоротити споживання електрики на 20%.

Відео дня

Європейські супермаркети скорочують години роботи, щоб менше витрачати світла. Іспанія та Італія ввели обмеження на температуру кондиціонерів в муніципальних будівлях, а в Парижі запровадили штрафи магазинам за відкриті двері при працюючому кондиціонері.

Велика Британія вже планує організовані блекаути протягом кількох днів в січні 2023, якщо нестача газу співпаде з холодною погодою. А німецький канцлер Олаф Шольц вперше публічно підтримав продовження експлуатації трьох німецьких АЕС, які мали бути закриті до кінця року.

Російська агресія в Україні зруйнувала не лише міжнародний безпековий порядок, розвʼязавши війну в Україні, а й вже зараз порушила звичне життя громадян в країнах, де війни немає. Підприємства готуються до скорочень людей і виробництва, а домогосподарства — до зими з 16 градусів тепла в оселях.

Але сподівання росії залякати всю Європу, прикручуючи газовий кран, не повинні справдитись. Її шантаж провалиться так само, як і сподівання легкого захоплення України.

24 лютого 2022, в день початку війни, українська енергосистема відключилася від енергосистем росії і Білорусі і вся Україна мала потонути в темряві одночасно з падінням Києва за 3 дні. Потім мали зайти росіяни, відновити підключення української енергосистеми до росії і виглядати рятівниками. Але реальність виявилася іншою — вже майже півроку Україна стійко відбиває російський напад, а українська енергосистема синхронізувалася з європейською і від 30 червня відновила експорт української електроенергії до Європи.

Успішно пройдений тест в ізоляції на фоні повномасштабної війни сприяв швидкому рішенню Євросоюзу та об'єднання європейських операторів системи передачі ENTSO-E про синхронізацію енергосистеми України з системою континентальної Європи. Вже 16 березня 2022 року українська і європейська енергосистеми були синхронізовані і відтоді працюють разом. Європа повірила, що ми вистоїмо енергетично і що Україна надійний партнер. І тепер ми маємо в кого просити про імпорт чи аварійну допомогу у випадку, якщо росіяни атакуватимуть енергетичну інфраструктуру.

Але наразі ми не просимо про допомогу, а самі допомагаємо ЄС. Синхронізація енергосистем дала можливість відкрити експорт електроенергії. І це дало вражаючий результат: на аукціони з доступу до міждержавного перетину приходять 8−11 учасників, ціна, яку пропонує переможець, в окремі години перевищує рекорди минулих років в кілька разів. Компанія Укренерго вже заробила для держави понад мільярд гривень.

І це результат при експорті лише 250МВт. Днями ми з польськими колегами розпочали відновлення міждержавної лінії на Польщу, яка допоможе збільшити експорт електроенергії з України до 1 000 МВт.

Все це результат роботи за прозорими європейськими правилами — всі учасники ринку відкрито конкурують в рівних умовах. І ця прозора робота дозволяє нам допомагати заміщувати токсичний російський газ українською елекроенергією, більшість якої вироблено без вуглецевого сліду. І одночасно — заробляти гроші для держави. Наші прибутки від аукціонів такі високі, бо через енергетичну кризу ціна електроенергії в Європі в 3−5 разів перевищує українську.

Це гроші, необхідні Україні для підготовки до опалювального сезону. І вони будуть витрачені на ремонти енергоблоків та модернізацію мереж перед зимою, закупівлю обладнання і ремонтних матеріалів та палива. За рішенням уряду, Укренерго також фінансує закупівлю стратегічного запасу вугілля для країни.

Сподівання росії залякати всю Європу, прикручуючи газовий кран, не повинні справдитись.

Робота за європейськими правилами дозволяє нам бути повноцінним партнером для ЄС, а не прохачем. Заробляти гроші в чесній співпраці, а не просити допомоги. Сприяти економії газу, про яку домовились всі країни ЄС. Українська електроенергія може замістити в Європі від 5 млрд кубометрів газу. Адже в ЄС чимало електроенергії виробляється саме з газу, і саме ці потужності європейці замістять.

Ця партнерська співпраця можлива лише за збереження досягнень реформ на енергоринку і її продовження за всіма європейськими правилами. Дуже важливо, щоб пропозиції «а давайте відійдемо від ринкових правил, тому що війна» не мали жодного шансу. Тому що відхід від стандартів прозорості і конкуренції означатиме призупинку інтеграції і втрату потенційних доходів від експорту, таких необхідних Україні в нинішній ситуації. І звинуватити в цьому «реформу» вже не вдасться. І тут наша енергосистема стане в нагоді. Європейці не піддаються на шантаж і готові економити газ, але не поступатися питаннями безпеки.

Показати ще новини
Радіо НВ
X