Дурість на державному рівні

0 коментувати
Кажуть, що ознака дурості, це коли хтось щоразу повторює одну й ту ж помилку, але чекає іншого результату

Схоже, що податкова політика нашої держави – це типовий приклад дурості.
Ще рік тому в інтерв'ю для Нового Времени глава Нафтогазу України Андрій Коболєв заявив, що в Україні повинна бути знижена рентна плата на видобуток нафти.

Навіщо це потрібно? Щоб не залежати від поставок нафтопродуктів з Білорусі та Росії. Тому що нафтопродукти, зроблені з української нафти, найдешевші і утримують ринок від коливань. Тому що зниження рентної плати збільшить обсяг видобутку, а як наслідок дасть додатковий потік податків. І робочі місця.

Отже, Коболєв закликав знизити рентну плату на видобуток нафти.
Пройшов рік і нічого не змінилося.

Більш того, рентна плата на наступний рік має залишитися рекордно високою. 45% від видобутої нафти.

Це при тому, що плани по збору ренти в цьому році провалилися. Уряд зібрав на 8 млрд грн менше, ніж планувалося.

Чому так сталося? Та тому, що Україна в січні-червні 2016 року скоротила видобуток нафти на 11,9% в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року - до 801,9 тисяч тонн. В наступному році видобуток, як очікують нафтові компанії, впаде ще на 15%.

Не з тієї причини, що в нас нафти немає.
А саме через високу ренту.

Через те, що якийсь розумник в державі вирішив, що для того щоб корова менше їла і давала більше молока, її треба менше годувати і більше доїти.
Чому я торкнувся саме рентної ставки на видобуток нафти.

Та тому, що це ідеальний приклад того, як високі податки призводять до скорочення виробництва.

Щоб проілюструвати цей приклад, я порахував ставки рентної плати на видобуток нафти за останні десять років. Допомогли мені експерти консалтингової компанії А-95. Система стягування ренти змінювалася, але якщо відняти від ринкової ціни сировини фіксовану гривневу ставку, яку платили до 2013 року, то вийде, що ніколи українські видобувачі не віддавали державі понад 32% від сировини, що видобувається.

І це при високих цінах на нафту, коли вони досягали 1000 доларів за тонну проти 400 доларів сьогодні.

Це важлива деталь з урахуванням того, що у всьому світі прийнято знижувати ставку ренти з падінням цін на нафту і підвищувати її зі зростанням ціни.

Зараз ціни впали.


11111111111111А тепер найголовніше. За той період, коли ставка рентної плати на нафту зросла втричі, тобто за минулі десять років обсяг видобутку сировини скоротився з 4,3 млн тонн у 2005 році до 2,7 млн тонн.
Ще є питання, чому в Україні падає видобуток вуглеводнів?
Як на мене, все гранично зрозуміло.

Зазначу, що нафтовидобуток – це така галузь, куди вкладають гроші найвідчайдушніші інвестори. По всьому світу такі компанії, як Shell, Chevron, Exxon/Mobil інвестують в найбільш ненадійні і корумповані країни на зразок Нігерії або якої-небудь Індонезії.
І якщо вже вони не хочуть зв'язуватися з видобутком сировини в Україні і залишають наш ринок, то вибачте, але це повне дно.

Можливо, ви не вірите в те, що європейські інвестори в принципі зацікавлені українським нафтовидобутком. Можливо, ви думаєте, що галузь цікавить тільки олігархів...
Але це помилка.

Тому що, якщо б це було так, то Європейська бізнес асоціація (ЄБА) ніколи б у відкриту не підписалася за зниження ставок рентної плати в країні. Залишу тут скани звернення ЄБА до Верховної ради та Кабміну. Якщо хтось хоче переконатися.

Втім, навряд чи зараз ЄБА почують...
А значить видобуток нафти буде падати і далі.

Але, дозволю собі нагадати ось що. У нас вже є досвід, коли влада не хотіла знижувати податки, а кандидат, який пообіцяв це зробити, став президентом.
Так сталося в США.

Трампа підтримали саме тому, що він пообіцяв знизити податки і створити робочі місця для американців. А не тому, що він був проти гей-шлюбів, абортів і хоче дружити з Москвою, як розповідає Росія.

Думаю, що Україна винятком не стане. Не можна вічно жити в режимі тотального і безкомпромісного видавлювання, а потім розкрадання ресурсів до повного знищення галузей.

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: