Депутати бажають законсервувати злидні

1 коментувати
Верховна рада намагається продовжити мораторій на продаж землі ще на один рік

Уже в четвер різного роду ретрогради і реакційні сили в парламенті будуть намагатися поставити на голосування знову цей законопроект.

Чим це небезпечно?

Для початку нагадаю історію питання.

18 грудня 1990 року Верховна Рада УРСР прийняла постанову, якою заборонила продаж землі. З цього часу мораторій тривав уже 8 разів.

До чого це призвело?

До того що 27 млн га земель належить 6,9 млн громадян, які по суті є кріпаками і не можуть розпорядитися своєю власністю. Більше 1 млн власників земельних паїв вже померли, так і не скориставшись своїм природним правом продати землю.

52% (16,6 млн га приватних і 4,9 га державних) земель передано в оренду. Як правило, ціна цієї оренди мізерна. Так, власники паїв отримували за підсумками 2016 тільки 1093,4 грн за 1 га. Станом на 1 січня 2016 року цей показник становив 862 грн за га. Вартість оренди була б набагато вище, якби не було мораторію на продаж землі. Середня орендна плата за передані на конкурсній основі Держгеокадастром ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності на 1 січня 2017 року склала 2249,8 грн/га. Орендна плата за землі державної власності, передані в користування на бесконкурентной основі за договорами минулих періодів — всього 940 грн/га. Знову ж це найнижча вартість оренди землі в Європі.

82% посівних площ (у 2016 році) займають культури з простим циклом виробництва, такі як зернові, соняшник і кормові. У землі немає господарів, а саме тому на ній вирощують найпростіші культури, які виснажують грунт. Через мораторій ми маємо низьку додану вартість продукції АПК. Сировинний експорт. Високе безробіття в сільській місцевості.

Станом на 1 січня 2017 року в Україні укладено 4,8 млн договорів оренди земельної частки (паю). Більшість договорів (2,2 млн) укладені терміном на 8-10 років. Таким чином в Україні вже склався і діє величезний тіньовий ринок землі. Тільки на сумнівних підставах. І за низькою ціною. І без права застави, а значить залучення коштів.

Через запровадженого мораторію на продаж землі село зубожіло. 54,4% витрат жителя сільської місцевості — витрати на продукти харчування. У Польщі, за порівнянної якості продуктів, цей показник не перевищує 17%.

Повторне прийняття мораторію на продаж землі закріпить нинішній статус-кво.

Це призведе до того, що жителі сіл залишаться по суті жебраками та кріпаками на своїй землі. Які не в стані розпорядитися своєю власністю.

Упевнений, виборці оцінять такі дії нардепів, які проголосують за мораторій гідно.

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: