Просто про складне. S&P 500, ETF та найкраща стратегія для інвесторів-початківців
У світі при розмові про інвестиції, мова завжди заходить про розподіл активів: акцій, облігацій та готівки у портфелі. На відміну від України, де більшість громадян інвестиціями вважають однушку біля метро, депозит і, з недавніх пір, криптовалюти.
Але все частіше у розмовах та статтях ви можете бачити поняття «S&P500», «ETF», «індексний фонд». Що це, як вони повʼязані та як працюють? І чому ETF вважається ідеальним інструментом для приватного інвестора?
Що взагалі таке фондовий ринок?
Фінансова система будується на ідеї, що хтось має надлишок грошей, а комусь їх не вистачає (для розвитку, масштабування, нових ідей). Аби економіка працювала та розвивалась, а інновації впроваджувались швидше, потрібно аби гроші перейшли від перших до других.
Звичайно, для тих, у кого гроші є (інвесторів), виникає справедливе бажання отримати винагороду за те, що вони віддають власні кошти у користування. Звідси і виникає дохідність. І чим більше хочеться отримати винагороду, тим більша можливість свої гроші не повернути взагалі.
Насправді знайти тих, хто прийме ваші гроші, не складно. Набагато складніше впевнитися, що цей хтось їх поверне і матиме достатньо ресурсів, аби ще і заплатити винагороду. Саме тому протягом століть вибудовувалася система, що дозволяє інвесторам простіше обирати компанії, а компаніям швидше залучати гроші.
Фінансова система будується на ідеї, що хтось має надлишок грошей, а комусь їх не вистачає
Така система можлива з посередниками, наприклад банки. Ви несете гроші в банк і довіряєте вибір компаній йому, жертвуючи при цьому частиною прибутку, що банк забере собі. Але і перекладаючи на банк ризики. Адже якщо компанія, якій банк видав кредит, збанкрутує, ви не матимете збитків, а отримуватимете все той же відсоток по депозиту. А от банк викручуватиметься сам.
Але є і прямий спосіб інвестицій. Де ви власноруч обираєте, кому довірити гроші та отримуєте повний прибуток (та несете повний ризик). Це і є фондовий ринок. Саме він дозволяє нам купувати право власності на компанію, давати їй гроші в борг, інвестувати у золото, нерухомість чи нафту на одному майданчику — біржі.
Створення пайових фондів
Завдяки розвитку фондового ринку інвестувати в акції компаній ставало дедалі доступніше. Згодом багато людей, що ніколи не мали досвіду чи знань у фінансовій сфері, а просто зуміли зберегти гроші, отримали доступ до інвестицій. Але обрати хорошу компанію для людини, що не є професіоналом, не так і просто. А щоб зменшити ризики, інвестуючи у багато різних компаній, потрібно мати досить велику суму грошей.
І тоді у 1920-х роках зʼявилися перші пайові фонди. Ідея проста — об'єднати гроші багатьох людей, обрати розумних професіоналів для вибору та створення портфеля з акцій, облігацій тощо. Таким чином не потрібно самому приймати складне рішення, куди інвестувати і одночасно невеликою сумою інвестувати у багато активів.

Як це працює
Коли ви інвестуєте у пайовий фонд, ви купуєте акції фонду. Вартість ваших акцій зростатиме або знижуватиметься залежно від ефективності базових цінних паперів у портфелі фонду. Кожен взаємний фонд має професійного менеджера, який приймає рішення, куди інвестувати та як формувати портфель. Але ви платите такому менеджеру за його роботу. Зазвичай відсоток від загальної суми інвестицій + відсоток від прибутку.
Створення індексів
До 1896 року торгівля на фондовому ринку була майже недоступна для широкого кола людей. Зробив її доступнішою Чарльз Доу — журналіст, що заснував журнал The Wall Street Journal, де публікувалися щоденні новини про коливання цін на акції, облігації та деякі класи товарів. Для тих же журналістів та трейдерів було не досить інформативно бачити зміни цін на окремі компанії. Адже зрозуміти, як себе почуває економіка загалом так досить важко.
Саме тому Доу створив індекс Dow Jones Industrial Average — додав ціни акцій 12 компаній, в залежності від їх ваги та розділив їх на 12. Таке середнє значення і на сьогодні є одним з найбільш популярних показників стану економіки США. Щоправда, у ньому вже 30 компаній.
Згодом почали зʼявлятися і інші індекси. Одним із найвідоміших є S&P 500. Це список 505 великих компаній США. Він становить близько 80% від загальної вартості фондового ринку США. Коли говорять, що «ринок» зростає чи падає, зазвичай мається на увазі, що індекс S&P 500 зростає чи падає. Інші індекси відстежують акції різних країн чи галузей. Таким чином дуже просто тепер порівнювати, як поводиться економіка, скажімо Європи та США, або чи зростає технологічний сектор у порівнянні з ритейлом.
А тепер, що таке ETF
Для інвесторів індекси почали також грати досить важливу роль. Дохідність тих самих взаємних фондів почали порівнювати з дохідністю ринку загалом. Тобто, якщо менеджер фонду заробив хоча б на 1 відсоток більше ринку — це добре. Навіть якщо ринок впав на 20%, а фонд «заробив» -19%.
Але на диво виявилося, що не так багато менеджерів фондів здатні заробити більше, ніж показав індекс. За статистикою понад 80% активних управляючих заробляють для інвесторів менше, ніж якби вони просто інвестували у найбільші компанії з індексу. Ще і беруть плату за управління.
Досить довго це була справжня дилема, аж поки у 1975 Джон Богл, засновник найбільшої інвестиційної компанії в світі The Vanguard Group, не створив перший індексний взаємний фонд, що відслідковує індекс S&P 500. А у 1993 році State Street Global Investors випустили біржовий індексний фонд (ETF) на S&P 500 (який називають SPDR або «spider»)
Замість того, щоб менеджер фонду вибирав окремі акції, індексний фонд просто купує всі акції в індексі, який він відстежує. Це означає, що показники фонду пов’язані з результатами індексу. Мало того, такий фонд набагато дешевший по комісіях. У нього менше роботи, оскільки він просто відстежує індекс, а не активно вибирає акції. В довгостроковій перспективі це зберігає інвесторам трильйони доларів прибутку.
Exchange traded fund, або ETF схожий на взаємний фонд, але він торгується на фондовому ринку як акції. Це означає, що ви можете купувати та продавати ETF так само, як купувати звичайні акції.
Хоч спочатку ETF не визнавалися широкою аудиторію і навіть вважалися «не-американськими», згодом їх дешевизна, простота та доступність зробили революцію у фондовому ринку, підході до інвестицій та залученості простих інвесторів. З 2003 року вартість активів ETF у всьому світі зросла до 10 трильйонів доларів США. А кількість ETF зросла з 276 у 2003 році до 8 754 у 2022 році.
Висновок
Фондовий ринок не є ідеальним, але він постійно змінюється та вдосконалюється. Якщо вірити статистиці, найкраща стратегія для будь-якого інвестора — це купувати індекс всього світу постійно і якнайдовше, не роблячи жодних інших рухів. ETF відкриває нам можливість слідувати саме цій стратегії. Залишається небагато: навчитися таки відкладати гроші, розібратися з брокерами, відкрити рахунки, визначити власну стратегію, переказати кошти та почати інвестувати.
Для українців звучить все ще набагато складніше, ніж купити квартиру біля метро і здавати її. Але ми поступово йдемо до західної практики інвестицій. От і ви вже знаєте, що насправді таке індекс та той самий ETF на S&P 500.