Фіндопомога Україні від ЄС: що всередині?

24 травня 2016, 14:47
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Останнім часом доводиться чути аргументи, що Євросоюз міг би виділяти набагато більше коштів Україні в якості підтримки нашої країни у скрутні часи

Євроскептики в ЄС, навпаки, кажуть, що кошти, які ЄС виділяє Україні є надмірними і Брюсселю варто було б обмежити свої «апетити» стосовно надання фінансової допомоги Україні. Спробуємо неупереджено розібратись в ситуації на основі цифр по запланованому фінансуванню для України з боку ЄС до 2020 року та сумам, які Євросоюз вже витратив на підтримку України.

Відео дня

Плани ЄС на 2014-2020 рік: який обсяг підтримки заплановані для України

В цілому, за підрахунками аналітиків інформаційної кампанії «Сильніші разом!» Україна може отримати до 2020 року приблизно 13 млрд. євро.

На початку 2014 році Єврокомісія ухвалила пакет фінансової підтримки для України, за яким остання може отримати до 11,175 млрд. євро до 2020 року. До нього входять гранти з європейського бюджету (до 1,57 млрд. євро), макрофінансова допомога (1,61 млрд.), а також позики від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ, до 3 млрд.) і Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР, до 5 млрд.). У 2015 році пакет збільшено ще на 1,8 млрд. євро макрофінансової допомоги.

Рисунок 1. Фінансування, доступне Україні за підтримки ЄС на 2014–2020 роки, млрд. євро

Джерела: European Commission Press-release Database, MEMO/14/159 , IP/15/3020 ; Fact sheet EU-Ukraine Relations; Представництво України при ЄС .

Україна поки отримала не всі гроші з пакету фінансової підтримки. Зауважимо, що все вона може і не отримати. Фінансування переглядатиметься принаймні щорічно, і враховуватиме прогрес у проведенні реформ, політичні та економічні умови.

Що Україна встигла отримати?

Наразі отримано 2,2 з 3,4 млрд. загальної суми позик макрофінансової допомоги. Це гроші, спрямовані на термінову стабілізацію економіки і фінансової системи і покриття бюджетного дефіциту. Причому зазначимо, що макрофінансова підтримка України – це позика, а не грант. Причому ЄС надає не власні гроші, а позичає на зовнішніх ринках капіталу. Це серйозна допомога, адже Україна отримує великі суми на дуже вигідних умовах – фактично ми отримуємо позики за умовами кредитного рейтингу ЄС. Це було б неможливо, якщо Україна спробувала б залучити ці кошти самостійно у нинішньому переддефолтному стані.

Що стосується банківських позик від європейських фінансових інституцій, то ЄІБ у 2014-2016 роках зобов’язався виділити на різні проекти в Україні 2,2 млрд. євро . ЄБРР інвестував в Україні 1,21 млрд. євро в 2014 році, і 997 млн. – у 2015 році , кошти були вкладені у 34 проекти . Це кошти, виділені державним чи приватним структурам на конкретні проекти, спрямовані на розвиток. Більшість європейських інвестицій у модернізацію комунальної інфраструктури, енергетики, газотранспортної системи, агропромислового сектору, а також кредитна підтримка малого і середнього бізнесу походять саме з цих банків. Уточнимо, що йдеться про затверджені проекти – самі гроші можуть виділятися пізніше.

Безповоротна грантова допомога від Євросоюзу помітно менша, ніж обсяг кредитів і позик. За відповідними програмами вже виділено принаймні 530 млн. євро, з них 355 млн. на Контракт з розбудови держави (State Building Contract). Решта грошей призначена на розвиток громадянського суспільства (10 млн.), регіональної політики (55 млн.), на технічну і кредитну допомогу приватним підприємствам і «Горизонт–2020» (110 млн.).

Гроші для України: багато чи мало?

Отже, за останні два роки Євросоюз залучив чи зобов’язався залучити для Україні біля 7 млрд. євро. Такий обсяг фінансування країни, що не є членом ЄС, в такі стислі терміни дійсно можна вважати безпрецедентним і його роль у стабілізації фінансової системи України у важкі 2014-15 роки важко недооцінити. Але при цьому слід враховувати той факт, що 6,6 млрд євро із цієї суми становлять позики, тобто гроші, які не йдуть безпосередньо з кишень європейських платників податків, хоч, звичайно, ЄС буде змушений виплатити цей борг (або реструктурувати його) з власних коштів, у випадку, якщо Україна не зможе їх виплачувати.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X