Кримінальні перспективи електронної прописки

2 березня 2020, 18:00

Деякі ідеї, якими фонтанують вітчизняні дігіталізатори, викликають навіть не острах, а жах. Впровадження електронної прописки може коштувати житла багатьом резидентам України. Ось чому

Після п'яти місяців спостереження за Михайлом Федоровим на посаді міністра цифрової трансформації України можна впевнено стверджувати — обережність і розважливість — не його коник. Гучне висловлювання міністра про те, що «роль кібербезпеки трохи перебільшено» не є рисуванням або провокацією заради хайпу і клікбейту. Людина, яка відповідає в державі за цифрову трансформацію, цілком щиро не вважає проблему безпеки такою, що заслуговує на ту увагу, яку приділяють цьому питанню ЗМІ та експертна спільнота.

Відео дня

Нехтування, якщо не органічна нездатність враховувати питання безпеки і довіри в цифровому середовищі, поєднується з поверховим знанням українських реалій.

Колега пана Федорова, такий же невгамовний цифровізатор Дмитро Дубілет, вважає зайвими, нікому не потрібними сутностями власноруч написані співробітниками автобіографії. На жаль, ніхто зі старших колег не спромігся (не встиг? не ризикнув?) пояснити міністрові Кабінету міністрів, що традиція вимагати від роботодавців і працівників власноруч писати розлогий текст має суто прикладне значення. У спірних ситуаціях, коли виникає необхідність почеркознавчої експертизи, в нинішній час найчастіше ніде взяти зразки почерку, окрім як в автобіографії з особової справи співробітника. До речі, пан Дубілет так само негативно ставиться і до заборони оформлення ЕЦП на сурогатних носіях, що характеризує його погляди на безпеку трохи більше, ніж повністю. Втім, він з Приватбанку, а це багато що пояснює.

Неминучим наслідком подібних поглядів є все нові й нові ініціативи, деякі з яких змушують, фігурально висловлюючись, ворушитися волосся на голові. Можна і треба обговорювати, які з них мають найбільший деструктивний потенціал — «паспорт у смартфоні», віддалена реєстрація за місцем проживання або ще якась смілива інновація.

Якщо говорити про разові збитки, найбільшу небезпеку, схоже, становить віддалена реєстрація, вона ж «електронна прописка».

Наприкінці листопада пан Федоров дав розлоге інтерв'ю ресурсу LB.ua, яке наробило «неабиякий фураж». Крім згаданих вище міркувань про кібербезпеку, головний цифровізатор пообіцяв у 2020 році «прописку за допомогою смартфона, коли ти можеш задекларувати місце проживання за допомогою простого інструменту». Іншими словами, передбачається повністю відійти від нинішнього порядку реєстрації, який передбачає особистий візит і власника квартири, і реєстрованої особи (мешканця), і фіксацію реєстрації на папері.

У розлогому інтерв'ю Максима Соколюка, керівника Державної міграційної служби, яка, з-поміж іншого, адмініструє питання ідентифікації та реєстрації громадян, ідеї пана Федорова отримали подальший розвиток: «А загалом ми виступаємо за повідомчу систему, коли людина просто декларує: я живу за ось такою адресою. І право власності на житло не має значення. Я розумію, що багато людей казатиме: „Як це так, що на моїй домашній адресі буде хтось зареєстрований?“, тому ми пропонуємо поступові зміни».

У цьому місці автор просить дорогих читачів і читачок не відволікатися кілька хвилин, аби зрозуміти, звідки саме в цій, начебто цілком невинній ідеї, виходить загроза їх, читачів, правам на власні житлові приміщення.

З моменту примусової реєстрації неповнолітнього доведеться чекати шістнадцять років, перш ніж він і його безсовісні батьки втратять право користування вашою нерухомістю

У конкретно-історичних умовах нинішньої України реєстрація третіх осіб на своїй житлоплощі пов'язана з реальними ризиками в разі недобросовісної поведінки мешканців. Річ у тому, що новонароджені діти автоматично реєструються за місцем проживання когось із батьків. Автоматично означає, що згоди власника житла не потрібно. А будучи зареєстрованим, неповнолітній не може бути виписаний без згоди його батьків або органів опіки, чиєї згоди неможливо отримати, якщо у неповнолітнього немає іншого житла. З моменту примусової реєстрації неповнолітнього доведеться чекати шістнадцять років, перш ніж він і його безсовісні батьки втратять право користування вашою нерухомістю. Якщо, звіно, хтось з цієї компанії не народить ще одного, двох або скільки вийде дітей.

Все вищеописане не є умоглядною загрозою, за цією схемою де-факто втратили своє житло десятки людей. Зазвичай жертвами опинялися люди, що мали необережність (дурість, наївність) прийняти за чисту правду звичайну для державних мужів риторику законослухняності і дій виключно «у правовому полі». Здавши своє житло в оренду, вони реєстрували правовідносини в договорі, прописували мешканців за місцем фактичного проживання, показували свої доходи, платили податки і перебували в упевненості, що можуть спати спокійно. Потім з'ясовувалося, що вони потрапили в патову ситуацію, вихід з якої просто не передбачено. Ба більше, власники фактично захопленого житла не звільняються від оплати комунальних та інших пов'язаних з утриманням нерухомості витрат.

Тепер у цій шахрайській схемі стараннями Федорова, Соколюка та інших добрих громадян, має з'явитися могутній цифровий «підсилювач». Як тільки реєстрація стає віддаленою і електронною, навіть не обов'язково заявною, зникає єдиний по-справжньому дієвий запобіжник від зловживань. Як уже багато разів найвигадливішим способом доведено на практиці, за достовірність, цілісність і збереження даних в державних і муніципальних реєстрах держави Україна не відповідає ніхто.

Хочеш випустити підроблені ключі цифрового підпису на ім'я члена Національного агентства щодо запобігання корупції? Не питання! Хочеш переоформити на себе активи будь-якого роду, від квартир до «Київметробуду»? Чому б і ні. Викласти у відкритий доступ паспортні дані кандидатів на державну службу? Ну і що, буває.

Безумовно, можливість отримати право проживання не так цікаво, як право власності. Проте, через бідність нашу — все хліб. Є цілі спільноти, не будемо тикати пальцем і називати їх по імені, які залюбки скористаються можливістю без особливих клопотів заволодіти чиїмось житлом. Ви, наприклад, вирушаєте на кілька тижнів за кордон, а після повернення виявляєте у дверях нові замки і галасливу ораву якихось голодранців — своїми співмешканцями. Виявляється, вже років зо два або три вони зареєстровані у вашій квартирі, до того ж з вашої згоди. Просто згоду цю було виражено в електронній формі, зате за всіма правилами, у повній відповідності із заповітами пана Федорова.

Схоже на те, що люди доброї волі недооцінюють деяку обмеженість поглядів чергової теплої компанії сміливих реформаторів. Потрібні якісь енергійні дії, поки вони не розбили, все що можна, не порізалися при цьому самі, не порізали всіх нас і наших дітей. Що це можуть бути за дії? Обговоримо наступного разу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X