Перемога над страхом, або Експансія бізнесу, коли нічого втрачати
Чи можемо ми витягти щось конструктивне з минулого року, який змінив наші життя через постійний тиск війни і присмак смерті?
Близькість і реальність смерті багатьом допомогла усвідомити і взяти під контроль один із найглибших підсвідомих страхів, які сковують людину.
Страх смерті. Цей страх призводить до всіх бід людей. Упоравшись із ним, людина отримала набагато більше можливостей для самореалізації. Перемогти страх смерті неможливо, але його можна усвідомити та цілеспрямовано з ним працювати, поступово звикнути до нього та навчитися контролювати. Внаслідок цього розвивається алертність — стан максимальної готовності до дії на тлі внутрішнього спокою за будь-якого повороту подій. Набуття алертності вивільняє величезний енергетичний потенціал, який прибирає звичну нам, продиктовану постійними внутрішніми побоюваннями скутість у рішеннях та напругу. З’являється над’якість — внутрішня сила, завдяки якій багато військових із правильними ментальними установками у мирний час досягали феноменальних успіхів у політичній кар'єрі та бізнесі.
Хорошим прикладом є Джон Маккейн — американський політик, кандидат у президенти США, який пробув понад 5 років у в'єтнамському полоні.
Ізраїльські військові стали основою стартап-руху, збудувавши технологічний сектор. 90% ізраїльських успішних стартапів засновані людьми, які пройшли військову службу в елітних підрозділах, наприклад, у підрозділі радіоелектронної розвідки 8200. Усі вони — розробники ПЗ та фахівці в галузі кібербезпеки.
Крім ізраїльського прикладу, показовим є приклад південнокорейських конгломератів на кшталт Hyundai, Samsung, KIA, створених кланами колишніх військових, які отримали державну підтримку після перемоги.
Згадаймо слова булгаковського Воланда: «Людина смертна, але це було б ще півбіди. Погано те, що вона іноді раптово смертна». Нині, на жаль, вони дуже актуальні. Усвідомлення того, що наступної секунди ти можеш померти, підштовхує до реалізації найсміливіших вчинків, зважитися на які раніше ти не міг. З’являється бажання діяти просто зараз зі сміливістю на межі розпачу.
Наприкінці лютого 2022 року я зрозумів, що помер. Слава Богу, не буквально. Але я дізнався, що таке смерть мого світу, способу життя, який формує людину як особистість. Це не фізична смерть, але ментальний стан, дуже близький до неї. Переживаючи його, я вирішив: раз усе одно «помер», далі вже не страшно, а отже, житиму я настільки сміливо, наскільки зможу. Провів ревізію цілей і зупинився на наймасштабніших. Ще до війни я планував закордонну експансію свого бізнесу. Тепер я наважився реалізувати задумане, не залишаючи мостів для відступу. Мости спалені, і спалені не мною. Далі була низка абсолютно не властивих мені дій: «Максиме, це справді ти?»
Сміливість для бізнесмена — це експансія, в ній закладена мета бізнесу. Експансія — це війна за творення. Відповідь на запитання: як ефективніше ти можеш принести користь суспільству, створити продукт, який куплять мільйони людей.
Що сильніша впевненість і контроль над страхом смерті, то агресивніша експансія. Цілий рік я прожив у готелях тих країн, де планував розвиток компанії. Я хотів самостійно познайомитися з бізнес-кліматом та правилами роботи в цих країнах і, напевно, не наважився б на таке, якби не нове відчуття: не зроблю зараз, отже, не зроблю ніколи.

На поточний момент ми розвиваємо офіси у Цюриху, Лондоні, Нью-Йорку. На черзі — Дубай. У планах поглинути компанію в Лондоні, яка відчутно посилить наш бізнес.
Є багато схожих прикладів експансії, спровокованої чи прискореної війною. Серед них — закордонна активність компаній Нова Пошта, Ajax, Біосфера, бізнес-спільноти CEO Club. Усе це конкурентоспроможний бізнес, побудований на інноваціях та команді.
Ми працюємо з українським виробником телекомунікаційного обладнання Giga, щоб залучити до його іспанської дочки фінансування Private Equity фонду, а в майбутньому вивести цю компанію на біржу.
Отже, експансія українського бізнесу може бути основою для фінансування відновлення України. Коли великий приватний фонд починає працювати з українськими компаніями, наприклад, у Польщі, він має інтерес, а потім бажання попрацювати з цією компанією в Україні, а, можливо, і з її конкурентами чи усією галуззю в його цільовій групі. Державні гарантії посилюють цей інтерес. Це прямий шлях грошей до країни — цільових грошей на конкретні проєкти зі страховкою від нецільового використання. Окремі донати можуть змінити перебіг окремої військової операції, але вони не змінять хід історії. А змінити хід історії може створення інвестиційних хабів, об'єднання сотень підприємців, які залучать мільярди доларів до країни.
Сьогодні історію творять алертні люди як на передовій, так і в тилу, яким вдалося вивести страх смерті з підсвідомості на свідомий рівень, взяти його під контроль та звільнити енергію для справді сміливих та масштабних справ. І це, напевно, єдине цінне, що дав нам сповнений поневірянь 2022 рік.