Цифровий ключ до економічного ривка

16 травня 2019, 10:40

Зміна орієнтирів. Як і куди рухатися українській економіці

Зростання української економіки в 2018 році прискорилося до семирічного рекорду — 3,3%, але тут же в першому кварталі 2019 економічні показники сповільнилися до 2,4%, а до кінця року ВВП за прогнозами Нацбанку складе 2,5%. У Мінфіні переконані, з такими темпами зростання українська економіка наздожене сусідню Польщу тільки через 50 років (зростання польського ВВП в минулому році склало 5,1%). Звичайно звучить безнадійно, але в України все ж є шанс прискоритися і вже через 10 років не тільки зрівнятися з рівнем польської економіки, а й обійти її. За прогнозами Українського Інституту Майбутнього до 2030 року економічне зростання нашої країни може досягти $1 трлн. Це означає, що ВВП за 11 років виросте в 7,5 разу. Для цього необхідно не диво, а складні й болючі зміни моделі економіки.

Відео дня

Україна зараз в межовому стані. З одного боку, структура нашої «нещасної», за влучним визначенням Bloomberg, економіки застрягла в 20 столітті, де країни, що видобувають і торгують ресурсами, ще могли бути конкурентоспроможними на світовому ринку. З іншого ж боку, шанс перебудувати українську економіку дає ІТ-сектор, що  розвивається, де ми маємо більше 100 тис. ІТ-фахівців, що створюють продукти і послуги, затребувані у всьому світі.

Цілком очевидним є той факт, що нам потрібно міняти модель економіки. Питання: на яку? Сьогодні в світі найбільш успішними вважаються цифрова та інноваційна. І тут експерти розходяться в думці, яка все-таки приоритетніша для України. Однак, якщо оперувати сухими фактами, то ми побачимо, що більшість інновацій в останні роки так чи інакше пов'язані з цифровими технологіями (дані досліджень ОЕСР). Тобто фактично цифра стає основою більшості нових технологій. Більш того, цифрові технології розвиваються настільки стрімко і широко, що вже сьогодні ми маємо величезну кількість готових цифрових рішень, інструментів і продуктів, застосування яких дозволить значно прискорити зростання української економіки. Так, вони придумані і розроблені не нами, але вони вже тут і зараз можуть дати результат, на відміну від абсолютно непрогнозованого процесу розвитку інновацій.

При створенні інновацій складно прогнозувати результати і час їх досягнення. Тому логічним буде спочатку за допомогою чужих цифрових рішень підвищити ефективність всіх нинішніх галузей вітчизняної економіки, а потім робити ставку на самостійне створення проривних технологій та інновацій

Висновок напрошується сам собою — починати потрібно з цифрової економіки. А ось інноваційну варто поставити за пріоритетністю на друге місце. Справа в тому, що при створенні інновацій складно прогнозувати результати і час їх досягнення. Тому цілком логічним буде спочатку за допомогою чужих цифрових рішень підвищити ефективність всіх нинішніх галузей вітчизняної економіки, а потім робити ставку на самостійне створення проривних технологій та інновацій, які в перспективі вплинуть на всю структуру економіки. І, можливо, не тільки української.

Без сумніву, цифрова та інноваційна економіки — це різні моделі, але вони мають в основі багато спільного. І в цьому величезний плюс і наш шанс, починаючи з побудови цифрової плавно перейти до інноваційної. Наприклад, для розвитку обох моделей необхідна інфраструктура: цифровій — більші канали доставки даних (широкосмуговий доступ в інтернет, 5G, мережа для Інтернету речей тощо), інноваційній на додачу до каналів необхідні місця створення інновацій (R&D-центри, інноваційні парки, кластери).

Також обидві потребують інституційної підтримки, а саме: цифрова вимагає прийняття законів про хмарні обчислення, цифрові права, криптовалюту та інше, інноваційній, крім перерахованого, необхідні зміни в трудовому і міграційному законодавстві, законі про інститути спільного інвестування тощо. Також жодна з перерахованих вище моделей не може обійтися без капіталу, доступ до якого держава може надати або через податкові преференції, або через державно-приватне партнерство, або, як у випадку з інноваційною, через створення Фонду фондів та грантові програми.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Розвинений внутрішній ринок — ще одна важлива умова для обох моделей економік. У випадку з цифровою, він буде стимулювати споживання цифрових продуктів і сервісів, і це допоможе максимально перевести клієнтів в онлайн для збільшення додаткової вартості бізнесу. А ось інноваціям він необхідний (зокрема й онлайн) більше як стартовий майданчик, щоб далі масштабуватися на експорт.

І наостанок, ні цифрова, ні інноваційна економіка неможливі без освічених і підприємливих людей. І там, і там, важлива якісна освіта. Без цифрових навичок і хоча б базових знань мов програмування незабаром складно буде конкурувати на ринку праці. Наявна система освіти вимагає глибокого реформування, щоб відповідати запитам майбутнього і стати постачальником талантів для побудови нової економіки.

Україна поки що сильно залежна від сировинних ринків, але зміна структури економіки невідворотна. І лише від нас залежить, буде це відбуватися вимушено і дуже болісно через відмирання цілих галузей чи ми зробимо ривок і зможемо пристосуватися до нової цифрової реальності. Уже зараз нам потрібно створювати умови (інфраструктуру, освіту, інституції) для розвитку цифрової, а згодом і інноваційної економіки. Інакше наша країна десятиліттями буде залишатися позаду всього світу.

Спеціально для НВ Бізнес

Більше поглядів – у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо НВ
X