Стисло і зрозуміло: Економіка України в хорошій формі. Ми пережили 2020 рік краще, ніж очікувалося
Вівторок, 9 лютого. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

- Згідно з опитуванням 12 українських аналітиків, проведеного агентством Reuters, економіка України різко зросте до 10% р/р у другому кварталі 2021 року, випереджаючи всі п’ять кварталів поспіль. За середнім прогнозом аналітиків, ВВП у січні-березні скоротиться на 0,5% р/р, а в квітні-червні виросте на 10,2%. Різкі зміни відбулися через низьку стартову точку: у другому кварталі минулого року строгий карантин через коронавірус змусив економіку скоротитися на 11,4%. Якщо уряд не запровадить нові обмеження, середній прогноз аналітиків становить 4% зростання ВВП у цьому році.
- Україна має намір вакцинувати проти Covid-19 найбільш вразливу частину населення протягом року, заявив президент Зеленський вчора на форумі «Україна 30. Коронавірус: виклики і відповіді». «Ми домовилися про постачання в Україну вакцин від компаній Pfizer, Sinovac, AstraZeneca і Novavax», — сказав президент. «Перший етап вакцинації почнеться в цьому місяці», — сказав він, додавши, що найближчими днями буде доставлений один мільйон вакцин від Pfizer.
- Європейський інвестиційний банк надає Україні кредит у розмірі €50 млн на оплату вакцини, холодильного обладнання та логістики, повідомив журналістам на форумі заступник міністра охорони здоров’я Ігор Іващенко. Зеленський сказав, що кількість нових захворювань, які реєструються щодня, за останні тижні знизилася на дві третини.
- Зеленський сказав, що люди, які пройшли вакцинацію або перехворіли на Covid-19, будуть звільнені від карантинних обмежень. «Недовіра до вакцинації і відмова від вакцинації значної частини населення — дуже серйозна проблема», — сказав Зеленський. Він пообіцяв, що подасть приклад і зробить вакцинацію особисто в прямому ефірі по телебаченню.
- Кількість товарних поїздів Китай-Європа в січні виросла на 66% до 1165, повідомила Державна залізнична корпорація Китаю. Кількість контейнерів зросла на 75%, до 109 тис. за місяць. З такими темпами, у середньому один китайський поїзд з 94 контейнерів слідує в ЄС кожні 40 хвилин. Оскільки переважна частина цього залізничного сполучення проходить через Білорусь до Польщі, Україна прагне збільшити обсяг перевезень, забезпечуючи вихід на ринки південної і центральної Європи через залізничні вузли в Словаччині й Угорщині.
- Друга приватна компанія отримала дозвіл на запуск вантажних поїздів на шляхах державної залізниці Укрзалізниця. ТОВ «Промвагонтранс» отримало дозвіл на рух вантажних поїздів за чотирма маршрутами в центральній Україні. Компанія «Промвагонтранс», що володіє 400 зерновозами, входить до складу Українського аграрного холдингу. У грудні було підписано першу угоду з львівським підприємством «Українська локомотивна компанія». Компанія зможе перевозити вантажі по 10 маршрутах переважно по Західній Україні. Очікується, що ця пілотна програма триватиме два роки.
- На тлі буму електронної комерції Нова пошта відкрила в Києві сортувальний центр вартістю €14 млн, який може сортувати до 50 тис. посилок за годину. Сортувальний центр, знятий на відео, являє собою лабіринт стрічок, жолобів і конвеєрів. Устаткування було поставлено голландською компанією з автоматизації логістики Vanderlande.
- Згідно з дослідженням Alterra Group, на поштових операторів Нова Пошта, Укрпошта і Meest Express припадає майже половина з 364 тис. квадратних метрів складських і логістичних площ, які введуть в експлуатацію цього року. Географічно 55% нових площ — 200 тис. квадратних метрів — з’являться у Львові. Сюди входять чотири проєкти площею близько 40 тис. квадратних метрів: розширення складу Protec у Зимовій Воді; Львівсільмаш; Галілео Логістик і портовий Львівський логістичний центр. Нові площі приміщень у Києві становитимуть 71 400 квадратних метрів, здебільшого це проєкти, відкладені з 2020 року, повідомляє девелоперська і консалтингова компанія Alterra, що працює в сфері комерційної нерухомості.

- В умовах посилення складського ринку Dragon Capital Group продала «Омега-2», логістичний комплекс площею 32 731 кв. м у промисловій зоні Броварів, що виходить на об'їзну дорогу міста. «Це наша перша операція з продажу комерційної нерухомості після того, як ми зробили ставку на цей сегмент в 2016 році, і вона демонструє, що на цьому ринку є можливості не тільки для прибуткових інвестицій, а й для продажів активів», — сказав керівний директор Dragon по Private Equity Володимир Тимочко.
- Цього року Dragon планує повернутися до рівня інвестицій, який був до пандемії, заявив минулого тижня генеральний директор Dragon Capital на зустрічі Global Outlook, організованій Європейською бізнес-асоціацією. «У першій половині року ми плануємо укласти п’ять угод разом зі співінвесторами і західними фондами на суму близько $200 млн», — сказав Фіала, який також є президентом EBA. «Ми сподіваємося закрити їх у першій половині року і повернутися до темпів інвестицій, які були до коронавірусу».
- За даними Державної служби статистики, торік будівництво суспільних споруд зросло на 4% — до $7,1 млрд. Будівництво доріг зросло на 142% у номінальному вираженні, перекриваючи 53% спад у будівництві об'єктів відновлюваної енергії. Обсяг будівництва інженерних споруд у натуральному вираженні виріс на 15%. Будівництво житлових квадратних метрів знизилося на 18,5%, а комерційних — на 3%. Для порівняння, будівництво в 2019 році зросло на 24% в порівнянні з 2018 роком, а минулого року будівництво в Києві впало на 2%. Як і раніше по країні, столиця залишалася лідером з будівництва, вклавши $1,5 млрд.
- З 1 березня Державна іпотечна установа почне пропонувати іпотечні кредити під 7%, повідомив минулого тижня прем'єр-міністр Шмигаль. Для довідки, основна ставка України з червня 2020 року становить 6%.
- Державний Укргазбанк повідомляє, що з липня він видав 548 іпотечних кредитів під низький відсоток на суму $16 млн. Половина кредитів проходила за ставкою менше ніж 10%. Для дач або вторинного житла банк пропонує 20-річні кредити на таких умовах: фіксована ставка на перші два роки під 9,9%, потім фіксована на наступні 18 років під 12,99%.
- Незважаючи на жорсткий прикордонний контроль, запроваджений під час карантину минулої весни, грошові перекази українців, які працюють за межами країни, торік збільшилися на 2% до $12,1 млрд, за даними Національного банку України. Перекази коштів через банки виросли на 24% — до $4,7 млрд. Ще $2,7 млрд надійшло через міжнародні платіжні системи. Неформальні канали передачі грошей — через родичів, друзів і водіїв автобусів — зменшилися, ймовірно, через труднощі з перетином кордону.
- Міграція робочої сили в Польщу залишається високою. У Польщі сталося одне з найменших падінь ВВП в ЄС у 2020 році — приблизно на 2,7%. Протягом 2020 року кількість іноземців, які офіційно працюють у Польщі, збільшилася на 8% до 725 тис. осіб, згідно з даними Польського інституту соціального страхування (ZUS). Українці становлять 73% від загальної кількості. У понеділок у міжнародному обігу міністерство освіти Польщі перерахувало п’ять найбільш затребуваних професій: покрівельник, слюсар, дорожній робітник, інженер-програміст і фахівець з автоматизації. Стаття про це на новинному сайті ТСН набрала 6882 перегляди протягом 12 годин з моменту публікації.
Від редактора:
Після року втрат і зневіри, Україна вийшла з 2020 року в досить хорошій формі. Економіка скоротилася на 4%, що краще, ніж у більшості країн Європи, і набагато краще за попередні прогнози (мінус 7%). Незважаючи на обмеження на поїздки, українські робітники відправили додому більше грошей, ніж будь-коли. Через обмеження на поїздки українські туристи витрачали гроші всередині країни, збільшуючи роздрібні продажі. Ціни на основні експортні товари України — кукурудзу, пшеницю, залізо — підвищилися. Несамовите будівництво залізниць і мостів у Китаї призвело до зростання цін на залізо. Власна програма будівництва доріг України врятувала будівництво і робить країну сприятливішим місцем для життя. Якщо пощастить, відновлення економіки продовжиться в 2021 році — і ми уникнемо повторення драми американських гірок 2020 року. З повагою, Джим Брук.