Стисло і зрозуміло: Як економічний спад в Білорусі відіб'ється на Україні

28 серпня 2020, 11:42

П’ятниця, 28 серпня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

 • Протистояння між давнім президентом Білорусі і масовою опозицією може незабаром завдати шкоди фінансам північного сусіда України і четвертого за величиною торговельного партнера. За минулий тиждень білоруський рубль ослаб на 8,5% до 2,67 за долар. Валютні резерви Білорусі скоротилися до $4,3 млрд — «що досить, щоб покрити лише 1,4 місяця імпорту, в той час як три місяці вважаються мінімумом», — пише економіст Андерс Аслунд в новій статті для Атлантичної ради «Криза в Білорусі: чи зможе Лукашенко пережити крах валюти?».

Відео дня

 • Страйки торкнулися трьох з чотирьох ключових державних компаній — виробників добрив Білоруськалій і Гродно Азот, а також нафтопереробних заводів Нафтан і Мозир. На їх частку припадає дві третини експорту Білорусі на Захід. «Тривалий страйк будь-якої з цих чотирьох державних компаній обрушить експортні доходи Білорусі та білоруський рубль, що поставить Лукашенка на коліна», — пише Аслунд, шведсько-американський економіст з тридцятирічним досвідом роботи в колишньому СРСР. «Якщо валюта впаде, почнеться справжній бунт».

 • Україна є другим за величиною торговим партнером Білорусі після Росії, повідомляє Kyiv Post консультант Berlin Economics Дмитро Червяков. У минулому році Білорусь експортувала товарів в Україну на $4,1 млрд і імпортувала на $1,7 млрд. Україна закупила у Білорусі чотири мільйони тонн дизельного палива і бітуму на $2,4 млрд і добрив на $300 млн, в основному у виробника калію «Білоруськалій». Багато товарів, що імпортуються Білоруссю з України, переправляються в Росію, щоб обійти двосторонні торговельні заборони між Росією і Україною.

 • Литва готується направляти фури в Україну через східну Польщу, якщо в Білорусі почнуться перебої в русі, повідомив сайту РЖД. Партнер міністр транспорту і комунікацій Литви Ярослав Наркевич. «Ми маємо намір обговорити з Польщею варіант повернення наших перевізників через Польщу, в обхід Білорусі», — сказав він. «Поки немає необхідності перенаправляти потік вантажівок, але ми готові до цього». 5 серпня, за чотири дні до спірних президентських виборів у Білорусі, Кабінет міністрів України схвалив для обговорення в Раді закон про лібералізацію, який скасовує необхідність в міжнародних транспортних дозволах для торгівлі між Білоруссю і Україною.

 • Україна «посилила контроль» на пунктах перетину українсько-білоруського кордону після звинувачень Лукашенка в тому, що Україна намагається дестабілізувати його режим. «Ми посилили контроль на кордоні з Білоруссю, оскільки ситуація в цій країні досить нестабільна», — сказав РБК-Україна офіційний представник прикордонної служби Андрій Демченко.

 • З вівторка українці можуть в'їжджати в Білорусь тільки із закордонним паспортом, нагадує Прикордонна служба України. Аналогічне правило набуло чинності шість місяців тому для поїздок до Росії. Уряд намагається поступово відмовитися від паперових внутрішніх паспортів, які легко підробити.

 • У відкритому листі підписаному більш як 2 500 білоруськими СЕО IТ-сфери, інвесторами і розробниками, сказано, що нормальне демократичне життя має важливе значення для майбутнього галузі в Білорусі. В іншому випадку вони попереджають: «Найближчим часом ми почнемо спостерігати масовий відтік фахівців за кордон, відкриття офісів у сусідніх країнах, уповільнення зростання ІТ-сектора, зниження інвестицій в білоруські ІТ-компанії, і зниження податкових надходжень».

 • Японська технологічна компанія Rakuten Viber закрила свій офіс в Мінську минулого тижня. Генеральний директор Rakuten з Сан-Франциско Джамел Агауа послався на насильство щодо співробітників у Мінську. Харків та інші українські ІТ-центри набирають білоруських розробників для переїзду в Україну.

 • За день до вильоту в Україну був заарештований колишній капітан «зелених беретів» армії США, якого звинуватили в п'ятницю в шпигунстві на користь Росії протягом останніх 15 років. Пітер Рафаель Дзібінскі Деббінс, 45 років, неодноразово зустрічався з представниками російської військової розвідки, згідно з обвинувальним висновком Великого журі Олександрії штат Вірджинія, опублікованому The New York Times. До 2010 року, як повідомляє Washington Post, Деббінс пішов з армії і працював на українському виробництві сталі в Міннесоті. Потім агенти російської розвідки закликали його повернутися до роботи в уряді.

 • Навесні минулого року Деббінс провів вебінар для українсько-американського університету Конкордія. Він був призначений інструктором ініціативи Cyber Intelligence Initiative Вашингтонського інституту світової політики. Курс називався «Як забезпечити кібербезпеку підприємства». У вступному відео на YouTube він закликає випускників мати «хакерський склад розуму».

 • Російська хакерська група Gamaredon підготувала «велику скоординовану атаку на державні установи і критично важливу інфраструктуру». Вони розсилають вкладення електронної пошти, заражені шкідливим ПЗ, як попередила минулого тижня Рада національної безпеки і оборони України. Мета може полягати в тому, щоб зірвати місцеві вибори 25 жовтня. Фальшиві електронні листи виглядали як повідомлення Служби державної безпеки України. Секретар Ради Олексій Данілов попереджає: «Кіберзагрози з боку Російської Федерації надзвичайно небезпечні як для України, так і для європейських країн».

 • На поточний момент в цьому році Національний координаційний центр кібербезпеки, що входить до складу Ради оборони, зафіксував 1 мільйон випадків кіберзагроз — атак на веб-сайти, DDoS-атак, фішингу та шкідливих програм. Для реагування на загрози та запобігання атакам Центр активізує співпрацю з компаніями приватного сектора. Минулого місяця підписані угоди про співпрацю з трьома десятками приватних зарубіжних і українських компаній.

 • Уряд Зеленського потроїв кількість державних компаній, які захищені від приватизації — до 659. Кабінет міністрів затвердив новий список в середу. Тепер він перейде в Раду. У минулому році Рада скасувала аналогічний список з більш ніж 1 000 компаній, звільнених від приватизації.

 • Екс-президент Грузії Міхеіл Саакашвілі, рушійна сила вільного ринку в уряді Зеленського, вчора оголосив, що повертається додому в Грузію, повідомляє Georgia Online. «Я знаю, що ми можемо жити набагато крутіше, набагато краще, і кожен грузин може бути багатим, і ми можемо зробити це разом.» Він говорить у відео «Я повертаюся назад!»

 • Призначений три місяці тому головою Національної ради реформ України, Саакашвілі відчув тиск антиреформаторів в уряді Зеленського і спокусу парламентських виборів 31 жовтня в Грузії. Відповідаючи на негативну реакцію, Саакашвілі написав у Facebook: «Деякі з моїх українських друзів оплакують моє прощання з Україною. Я хочу їм сказати: Вище голову! Будемо боротися і в Грузії, і в Україні. Ми переможемо і там, і там!»

 • У Тбілісі міністр юстиції Грузії з 2012 року Теа Цулукіані, пообіцяла підготувати камеру для колишнього президента. У 2018 році Саакашвілі був заочно визнаний винним у двох судових процесах за звинуваченнями, пов'язаними з його десятирічним перебуванням на посаді, з 2004 до 2013 року. Вирок, винесений Тбіліським міським судом — дев'ять років ув'язнення. Саакашвілі і його прихильники заявляють, що судові процеси були політично мотивованими.

 • Президент Зеленський вважає, що нинішнє припинення вогню на Донбасі, чинне протягом місяця, може бути продовжено до міцного миру до кінця цього року. «Я хочу вірити, що це буде в цьому році», — сказав він Eurovnews в довгому відеоінтерв'ю  «Я дійсно хочу в це вірити, і я дійсно в це вірю».

 • Зеленський також просить європейських лідерів викласти кроки щодо приєднання України до ЄС. «Я ставив багатьом європейським лідерамзапитання — що ви хочете, щоб українці крок за кроком робили, щоб стати членом ЄС?» — сказав він в інтерв'ю, опублікованому у вівторок. Закликавши Україну прискорити прийняття норм ЄС, він сказав: «Ми просто повинні стати країною, яку Європа дійсно хотіла б».

 • Туристичні компанії планують протестувати проти заборони на в'їзд іноземних мандрівників. Заборона на 1 місяць набула чинності сьогодні опівночі. Чорнобильські туроператори, організатори медичного туризму, Асоціація ділового туризму і власники нічних клубів, орієнтованих на іноземців, таких як Skybar, Closer і River Port, планують зібратися біля Кабінету Міністрів. Використовуючи хештег #OpenUkraineNow для координації протесту, Асоціація туроператорів з в'їзду повідомляє, що після того, як два місяці тому в аеропортах було введено контроль температури, випадків в'їзду в Україну інфікованих туристів не зареєстровано. Заборона поширюється на громадян всіх країн, а не тільки з 65 країн, які Міністерство охорони здоров'я України вважає «червоними зонами».

 • Київський Бориспіль, найбільш завантажений аеропорт України, на цьому тижні встановлює систему контролю температури за $37 тис., яка дозволяє прикордонникам виявляти хворих пасажирів коли вони проходять повз стаціонарної камери. «Це дозволяє миттєво і безконтактно вимірювати температуру пасажирів на відстані», — сказала Державна прикордонна служба про обладнання, куплене на гроші ЄС.

 • Відзначивши, що нині іноземці становлять 60% пасажирів МАУ, компанія повідомила що скасовує рейси в вересні між Києвом і Афінами, Барселоною, Берліном, Кишиневом, Делі, Женевою і Мадридом. Знижується частота перельотів між Києвом і Брюсселем, Дюсельдорфом, Дубаєм, Стамбулом, Парижем і Тель-Авівом. За словами генерального директора МАУ Євгенія Дихне, урядова заборона «негативно позначиться на авіаційній галузі України, яка за відсутності будь-якої державної підтримки в умовах кризи, викликаної глобальною пандемією, ослаблена економічно і перебуває в критичному стані».

Від редактора:

Якщо припустити, що обвинувальний акт великого журі США вірний, Кремль знову грає в диявольську гру. З одного боку, Росія починає кібератаки проти України. З іншого — відправляє скомпрометованого американця проникнути в світ кібербезпеки України. Все це нагадує мені історії про Юджина Касперського у фінансовій пресі США десять років тому. Дивно, але цей випускник технічного коледжу, спонсорований КДБ, заново відкрив себе як генеральний директор рідкісної російської транснаціональної компанії. Але в 2015 році агентство Bloomberg повідомило, що високопоставлені менеджери Касперського звільнені і їх робочі місця заповнюють люди, які мають тісні зв'язки з російськими військовими або розвідувальними службами. Урядові органи США непомітно заборонили використання програм кібербезпеки й антивіруса Касперського.

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X