Чому важлива альтернативна енергетика

0 коментувати

Коли про альтернативну енергетику говорять не політики, а юристи і економісти — це принципова зміна

Сигнал того, що на зміну деклараціям і гаслам приходять більш прагматичні висловлювання: розрахунки, аналітичні висновки, прогнози рентабельності. Листопад Києві почався Другим юридичним енергетичним форумом (II Legal Energy Forum), де експерти представили своє бачення сучасних енергетичних проблем України і шляхів їх вирішення.

Питання енергетики для України стоїть принципово. Досить перерахувати тільки найочевидніші чинники: агресія Росії (а значить питання закупівлі навіть реверсного газу з Європи завжди буде проблематичним), зростання навантаження на АЕС (за останні пару років вже кілька разів з'являлися новини про аварійні зупинки), посилення європейських екологічних вимог (а з ним і скорочення вугільних ТЕЦ, як і видобутку вугілля в цілому). До цих факторів варто додати ще нерозвинений і невідрегульований ринок альтернативних джерел. І, звичайно, такому болючому питанню шкодить популізм в обговореннях.

На такому тлі дискусії, проведені на форумі, помітно вигравали. Структурована інформація і обговорення на основі практичного досвіду допомагали дійсно зануритися в тему і розібратися з ситуацією. Отже, що ми маємо сьогодні. Загальної енергетичної стратегії немає, а та, що була раніше — не реалізована належним чином. На ринку альтернативної енергетики — пожвавлення завдяки можливості працювати з кредитами ЄБРР. Але така економіка в результаті реалізується в точкових рішеннях, а комплексних підходів як і раніше немає. Частина озвучених питань — традиційні проблемні місця всіх українських бізнесів: спрощення податкової політики та дозвільної системи. Серед специфічних аспектів — подолання радянських підходів щодо надр і лібералізація обороту геологічної інформації.

Оцінюючи ситуацію в довгостроковій перспективі, все ж більше уваги зосередив на альтернативних джерелах. Це та територія, де мова йде не про видаляння останніх прибутків із застарілого обладнання, а дійсно про технологічні речі. І, звичайно, важливо, що це формує попит на кваліфікованих фахівців. Загалом було цікаво дізнатися від бізнес-експертів, що інтерес інвесторів зростає і все більше організацій зацікавлені в розвитку цього напрямку. Інша справа, що і ризиків тут вистачає. Так, на особливу увагу на рівень підготовки і сертифікації проектів заслуговують земельне питання, нерухомість, будівництво та поставки обладнання, інженерна інфраструктура.

Іншими словами, ринок готовий розвиватися, але і стримуючих факторів вистачає. Що буде далі — залежить від активності і стратегічного бачення великих гравців. Ті, хто бажає розвиватися — збільшать інвестиції в зелені технології. А ті, кого цікавить лише прибуток — продовжать вичавлювати останнім зі старої техніки. І знову повторюся: альтернативні електростанції — це частина енергетичної безпеки. При цьому дивитися на ситуацію варто ширше, ніж на питання газової автономії. Для мене ця автономія насамперед технологічна — можливість розвивати інноваційні виробництва і зробити якісний стрибок в просуванні на європейські ринки.

Цікаво також те, що це не монополізована галузь і є можливість працювати з гравцями різного масштабу, а не тільки гігантами. Це не означає, що я проти великих компаній на ринку, але для динамічного розвитку галузі нові та більш сміливі гравці явно перспективніше. Питання в тому, наскільки вистачить заряду у тих, хто готовий міняти ситуацію, і в який момент держава зрозуміє, що необхідно вводити проектне фінансування і податкові пільги для бізнесу, що захищає енергетичні інтереси країни. Сподіваюся, що ситуація буде розвиватися позитивно і на наступних форумах юристи вже зможуть обговорювати реалізовані кейси.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: