До чого призведе зниження облікової ставки НБУ

5 травня 2016, 17:23
Два тижні тому Нацiональний Банк України знизив облікову ставку з 22% до 19%. Це є важливим сигналом для ринку щодо очікуваних трендів процентних ставок

Експерти акцентують увагу на зміні власне облікової ставки. Адже в більшості розвинених країн облікова ставка та ставки грошового ринку тісно взаємопов’язані. Тож при зміні облікової ставки запускається автоматичний перегляд усіх суттєвих інструментів стерилізації чи наповнення ринку ліквідністю. І через даний механізм здорожчання чи здешевлення грошей в економіці здійснюється вплив на інфляцію та економічну активність.

Відео дня

Для ринку важливою є не стільки зміна облікової ставки, скільки прагнення НБУ сформувати таку монетарну політику та інструментарій, де облікова ставка не буде номінальним та відірваним від банківської практики показником. Натомість стане реальним інструментом швидкого впливу на робочі процентні ставки грошового ринку. Враховуючи це, прив’язка облікової ставки до ставок на депозитні сертифікати НБУ є логічним кроком. Тим більше, саме у цей інструмент банки вкладали свою надліквідність останні 1,5-2 роки. На кiнець першого кварталу портфель проданих депозитних сертифікатів НБУ становив 63,5 млрд. грн. Крім цього, залежними від облікової ставки будуть усі робочі інструменти по активних і пасивних операціях НБУ, таких як кредити овернайт, тендери з підтримання ліквідності.

Чим більш ринковим та прозорим буде формування процентної політики НБУ, тим більшої ваги набуватимуть так звані вербальні інтервенції. Вони, зокрема, дадуть змогу формувати чи змінювати очікування учасників ринку по процентних ставках та щодо рівня інфляції. Як тiльки ринок буде вірити регулятору, тоді достатньо буде експертної оцінки ситуації центральним банком, щоб коригувати ринкові настрої. В тому числі після бектестів озвучених раніше цільових показників інфляції, облікової ставки та інших ключових економічних орієнтирів. Комунікативна роль НБУ зросте та стане ще одним інструментом згладжування надмірної короткострокової волатильності ставок.

Важливо, що Національний Банк одночасно із зниження облікової ставки відкоригував також ставки дохідності на депозитні сертифікати до 17% за одноденними та до 19% за двотижневими сертифікатами. Як бачимо, НБУ приміряється та декларує подальше зниження облікової ставки при покращенні економічної ситуації. Зі свого боку банківський ринок очікує на зниження інфляції та поступову переоцінку вартості своїх пасивів. Сформувавши значні портфелі інвестицій через депозитні сертифікати, банки стали залежними від регулятора. Крім того фінансові установи повинні бути готовими управляти власною процентною маржею, усвідомлюючи можливий ризик зниження дохідності по сертифікатам НБУ.

Ми побачимо також переміщення частини ліквідності в державні ОВДП та спроби побудови банками нових кредитних бізнес-стратегій з кредитування населення та бізнесу. Стійке зниження ставок на міжбанківському ринку також вплине на вартість ресурсів по інших джерелах фондування, основним з яких є депозити фізичних осіб. А оскільки в центрі уваги є маржинальність кредитів, це також частково позитивно вплине на зниження дохідності по клієнтських кредитах. Це пов’язано із тим, що зниження ставок на ринку може корелювати із переглядом ставки кредитування тільки в частині фондування, але так званий APR (ціна на кредит) формується із складових, які включають не тільки вартість ресурсу, а й серед іншого також вартість ризику та маржу по кредитних продуктах.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X