До чого готуватися власникам авто на єврономерах

4 серпня 2017, 15:07
Незважаючи на те, що за неофіційними даними більше 2 млн українців їздять на авто з іноземною реєстрацією (ввезені іноземцями в режимі тимчасового ввезення на 1 рік), вони порушують вимоги Митного кодексу України

Який забороняє використовувати ці автомобілі всім, окрім тієї людини, яка авто ввезла (іноземець).

На початку цього тижня з'явилася новина про те, що Вищий адміністративний суд України вперше виніс рішення, яким оштрафував користувача такого ТЗ на суму еквівалентну $16 тис. Виникає питання, чи може це рішення стати відправним пунктом, який переросте в постійну практику і дозволить вирішити проблему ввезення 20-річних машин на єврономерах.

Відео дня

Щодо розрахунку штрафу та складу правопорушення, питань не виникає. Тому, на цьому питанні зупинятися не варто, адже ці нюанси водії автомобілів на єврономерах прекрасно знають і розуміють.

Їх, імовініше, цікавить інше, як було виявлено і задокументовано факт порушення, адже ми знаємо, що протокол про порушення митних правил складають працівники Державної фіскальної служби, а за дотриманням правил дорожнього руху, зі свого боку, стежать підрозділи Національної поліції.

Тому, заперечуючи рішення про накладення штрафу, власник іноземного автомобіля з іноземною реєстрацією посилався саме на незаконність його зупинки. Він зазначає, що 21 вересня 2016 року працівники Нацполіціі було зупинено його автомобіль Mercedes-Benz, зареєстрований в Литві. Однак ніяких правил дорожнього руху він не порушував і належних підстав у працівників поліції для зупинки його автомобіля не було. Це підтверджується тим, що за результатами перевірки документів протокол про порушення правил дорожнього руху не складався.

У той же час, документи на цей автомобіль були незаконно передані працівникові митниці, який змусив водія поїхати з ним у приміщення митниці. І після того, як водій надав письмове пояснення про те, що автомобіль був ним придбаний, йому повернули документи на машину, після чого він зміг виїхати у своїх справах.

Тут потрібно звернути увагу на те, що в ході розгляду справи про адміністративне провадження, суд не дослідив питання законності дій співробітників Нацполіціі. Суд оскаржував постанову у справі про порушення митних правил, законність і обґрунтованість якої і була предметом розгляду. У рішенні суду йдеться, що протокол про порушення митних правил був складений у присутності позивача (водія), який у своїх поясненнях зазначив, що придбав вказаний автомобіль і з того часу використовує його в особистих цілях на підставі свідоцтва про реєстрацію, виданого державними органами Литовської республіки і довіреності, виданої власником автомобіля.

Судді погоджуються з висновками працівників митниці про те, що дії водія з використання автомобіля на митній території України є протиправними, оскільки він особисто вказаний автомобіль на територію України не ввозив.

А згідно з ч. 4 ст. 380 Митного кодексу України, тимчасово ввезені транспортні засоби для особистого користування можуть використовуватися на території країни виключно громадянами, які ввезли зазначений автомобіль для їхніх особистих потреб.

Таким чином, щодо дій працівників митниці не вбачаються порушення, які могли би впливати на законність та обґрунтованість винесеної постанови у справі про порушення митних правил, а як наслідок, суд не бачить підстав для її скасування.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Повертаючись до питання зупинки автомобіля співробітниками Нацполіціі і передачі документів працівникові митниці, варто відзначити, що згідно зі статтею 23 Закону України Про Національну поліцію, одним з основних її завдань є регулювання дорожнього руху, здійснення контролю за дотриманням правил дорожнього руху його учасниками і за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі. Згідно ст 31, 32 зазначеного Закону, одним з видів профілактичних заходів, які можуть бути застосовані поліцією, є перевірка документів і зупинка транспортного засобу.

Втім, якщо подивитися на підстави для зупинки транспортного засобу, визначені ст. 35 Закону, то єдиним приводом в разі, якщо ви не порушуєте ПДР, для перевірки документів є наявність у поліцейського інформації, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до скоєння дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення.

Варто врахувати, що цю причину потрібно чітко почути від працівника поліції, перш ніж надавати йому документи. А в подальшому, якщо документи вже надані, то згідно зі статтею 25 Закону Про національну поліцію, вона в рамках інформаційно-аналітичної діяльності здійснює інформаційну взаємодію з іншими органами державної влади України, органами правопорядку іноземних держав і міжнародними організаціями.

Таким чином, в рамках цієї взаємодії може передаватися інформація, від одних органів до інших. За великим рахунком, значну увагу підставам для зупинки приділяю саме тому, що коли документи водія автомобіля на іноземній реєстрації потраплять до працівників митниці, далі алгоритм дій відпрацьований і судове рішення доводить, що шансів на ухилення від відповідальності і сплати штрафу у порушника стає вкрай мало. Оскільки відомості про те, коли авто перетинало кордон і хто його власник, є у митних органів. А для притягнення до відповідальності досить зафіксувати факт використання цього автомобіля на території України іншою особою.

Складно прогнозувати, чи стане це рішення тим способом, яким президент України своєю постановою №146/2017 зобов'язав Кабінет міністрів негайно врегулювати ситуацію, що склалася в результаті недотримання вимог митного законодавства при використанні на території України транспортних засобів, зареєстрованих в іноземних державах.

Саме по собі рішення є застосуванням норм права, які сьогодні вже існують. Розмір штрафу може мати превентивну функцію, якщо користувачі таких автомобілів (за 2-3 тис. євро) хочуть платити штрафи в кілька разів більші, ніж їх вартість. З іншого боку, можна припустити, що кількість конфліктів між працівниками Нацполіціі і водіями цих машин зросте. Адже останні, розуміючи, що від штрафу їх відділяє лише надання документів, будуть всілякими способами цьому опиратися.

Показати ще новини
Радіо NV
X