"Дике поле" чи цивілізований ринок землі

0 коментувати

В судовому реєстрі з'явилася справа, в якій українець відстояв право на обмін землею, посилаючись на рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Прокурор, посилаючись на мораторій, безуспішно намагався визнати обмін землі недійсним.

Так, українці поступово усіма правдами та неправдами намагаються отримати право розпоряджатися своєю власністю – земельними паями. Це право було обмежено у далекому 2001 році "тимчасово". Але в українських реаліях немає нічого більше постійного, ніж тимчасове. Аж поки таке тлумачення тимчасовості не заперечив Європейський суд з прав людини, що побачив у мораторії порушення прав власників земельних ділянок.

Позиція ЄСПЛ збігається із позицією багатьох українських юристів, які вважають, що таке обмеження порушує 41 статтю Конституції України, оскільки пайовики не можуть розпоряджатися своєю власністю. Але Конституційний суд (КС), що існує на кошти платників податків, зокрема й 7 млн власників паїв, відмовився аналізувати, чи порушує "тимчасовий" мораторій право на власність. Що навіть гірше, ніж якби він визнав обмеження на продаж землі конституційним. Оскільки тепер українські суди будуть стояти перед дилемою – апелювати до рішення ЄСПЛ, чи національного законодавства, не маючи позиції КС. Враховуючи, що рішення суддів в Україні коливаються залежно від прихильності до платоспроможних позивачів з одного боку та політичною доцільностю з іншого, є ризик, що судова практика у подальшому трактуванні легітимності мораторію буде як дишло, куди повернув, туди й вийшло.

Середній вік власників паїв – понад 55 років. З них 65% або майже 4,5 млн – пенсіонери. Приблизно чверть власників паїв має вік 70 і більше років. Для них можливість продати пай – чи не останнє джерело значної суми, яку можна мати під рукою на чорний день, витратити на лікування, ремонт хати або придбання побутової техніки, щоб зробити життя трохи комфортнішим. І якщо замість оренди на 49 років, до кінця якої вони не доживуть, з’явиться альтернатива продати свій пай за вищою ціною, вони нею скористаються. Навіть якщо процедура буде не бездоганною юридично.

Якщо фермер або агропідприємство, які орендують ці паї, дізнаються про нові схеми, вони будуть намагатися таку землю купити, щоб не втратити так важко зібраний по клаптиках у 4 га цілісний земельний масив.

Отже, є ризик замість цивілізованого відкриття ринку стимулювати нові схеми та корупцію.

Ще один спосіб заробити для власників паїв – подати позов до держави в ЄСПЛ, вимагаючи грошової компенсації за порушення прав. За оцінками юристів, прокрастинація держави із запуском ринку землі може коштувати платникам податків від 2 до 75 тисяч євро за кожного пайовика. Навіть якщо кожний десятий пайовик отримає компенсацію в розмірі 2000 євро, то бюджет виплат становитиме майже 45 млрд грн.

Як цього уникнути? Не чекаючи кінця року Мінагрополітики повинно терміново подати на розгляд Кабміну законопроект Про обіг земель сільськогосподарського призначення з тим, щоб він потрапив до Верховної Ради ще до законопроекту про продовження мораторію. Минулого року парламент проголосував його продовження 7 грудня. В Раді повинні зважити на юридичні та економічні ризики нової реальності, знайти голоси для компромісу й запустити ринок землі вже у 2019 році. В основу компромісу ми пропонуємо покласти принципи, закладені в Меморандумі, що передбачають запуск прозорого та конкурентного ринку, хоча з певними обмеженнями, а також забезпечення доступу до кредитування на придбання землі для малих і середніх господарств. Тоді замість "дикого поля" та корупційних схем ми отримаємо цивілізований ринок, від якого виграють як власники паїв, так і сільгоспвиробники.

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: