Для чого потрібна центральна закупівельна організація

15 червня 2018, 18:00

Завдання реформи, як не дивно, не змусити чиновників страждати. Завдання полягає в тому, щоб держава закуповувала чесно, прозоро і ефективно.

Закупівлі - дуже важлива частина діяльності будь-якої організації, державної чи приватної. Тім Кук, до того як прийняти на себе керування Apple, займався закупівлями. Від ефективності закупівель залежить ефективність управління в цілому

Відео дня

В Україні вже кілька років розгортається глобальна реформа державних закупівель. Вся країна вчиться продавати прозоро. Звичайно, як і будь-які зміни, реформа вимагає зусиль і праці, в першу чергу, від закупівельників - центральних органів влади, відомств, державних підприємств. Але завдання реформи, як не дивно, не змусити чиновників страждати. Завдання полягає в тому, щоб держава закуповувала чесно, прозоро і ефективно. І для полегшення завдання є цілий ряд інструментів. Один з них - центральна закупівельна організація (ЦЗО).

У пілоті ЦЗО працює трохи більше року. Це було дуже насичено подіями час, і у нас не завжди була можливість зупинитися і розповісти про прогрес. Зараз ми постараємося заповнити цю прогалину. Весь 2017 рік ми працювали в якості пілоту, і проект продовжено на 2018 рік. Цей рік повинен стати для нього вирішальним, і я розповім чому.

По-перше, ми зможемо закріпити перші успішні закупівлі і до кінця року проводити закупівлі в інтересах замовників.

По-друге, ми зможемо випробувати рамкові угоди. Йдеться про закупівлю товарів з високим оборотом, наприклад, паперу, комп'ютерної техніки. Причому рамковий контракт передбачає єдині умови на серію поставок - наприклад, максимальну граничну ціну на товар. Перевага для замовника в тому, що він може за дуже короткий термін (до 7 днів) провести тендер і отримати товар. Недобросовісному постачальнику тепер складно "шантажувати" замовника, вимагаючи підписати додаткову угоду і підняти ціну, користуючись тим, що замовник залежить від його поставок, а проводити новий тендер - справа не швидка.

У свою чергу сумлінному постачальнику рамкові угоди теж вигідні. Адже він отримує потенційно більший обсяг замовлень, і має вищі шанси на перемогу: пройшовши до "фіналу" відбору за рамковою угодою, він буде конкурувати вже тільки з декількома постачальниками. До того ж, міні-тендери по "рамці" будуть для нього проходити набагато легше (а значить і менш затратно), бо він вже пройшов кваліфікацію і йому не потрібно щоразу готувати тендерну пропозицію і завантажувати довідки.

Зараз процедура рамкових договорів вже розроблена і затверджена, залишилося реалізувати її технічно. І ми розраховуємо, що наші колеги з ProZorro найближчим часом розроблять і протестують новий функціонал. Звичайно, рамкові закупівлі не покриють всі потреби замовників, але вони допоможуть значно розвантажити їх.

Третя важлива задача пілота - це пілотування електронних каталогів. Як ви напевно знаєте, сьогодні замовники можуть вибирати товар або послугу в системі ProZorro за кодом CPV. Ми зі свого боку підготували концепцію електронного каталогу для рамкових закупівель. Це набір типових специфікацій найпоширеніших в закупівлях товарів, а саме: канцелярських товарів, комп'ютерів, принтерів. Ми прагнули вибирати саме ті 20% товарних специфікацій, які покривають 80% потреб замовників. В цілому створені типові специфікації на більш ніж 200 позицій. Вони готові для введення в систему.

Як можуть працювати е-каталоги, виходячи з нашого бачення? Наприклад, замовник хоче закупити ноутбуки. В каталозі він знайде кілька типових специфікацій відповідних лептопів, виходячи з необхідних характеристик: простий, базовий і просунутий. Виходячи з цих вимог постачальники пропонують свої моделі, а замовник може запросити цінову пропозицію і купити найбільш вигідне.

Що ми встигли зробити

Ми вже відпрацювали функціонал централізованих закупівель на окремих групах товарів. В цілому участь у пілоті вже беруть 13 міністерств і відомств, включаючи Секретаріат Кабміну, Міністерство охорони здоров'я, Мінмолоді. Ми показали, що це можливо. Один з яскравих прикладів - закупівля ПК для МОЗ, це було непростим завданням, але ми змогли забезпечити і супроводити централізовану закупівлю. Планування і здійснення закупівлі 60 нових комп'ютерів зайняло 7 місяців роботи, але це було того варте.

Ми показали реальну (і дуже високу) економію. В середньому різниця між стартовою ціною і ціною закупівлі з нашим договорам склала 13,4% (для порівняння, в середньому по ProZorro - 7-8%). Загальний обсяг пілотних аукціонів досягає 7 млн грн, розмір економії - 1 млн грн. Цікаво, що наші закупівлі виявилися ефективніше не тільки в перерахунку від стартової ціни, а й в порівнянні з цінами закупівлі в ProZorro (аналогічних позицій і в аналогічний час).

Ми створили номенклатуру уніфікованих товарів. Це дозволяє нам створювати рамкові договори і комбінувати типові товари між собою.

Ми накопичили унікальну для ринку закупівель експертизу, опрацьовуючи 200 позицій уніфікованих специфікацій.

Що нас чекає в 2018 році

Наше завдання №1 - це нормативне врегулювання ЦЗО, створення постійної і стійкої структури. Відповідна постанова Кабміну вже знаходиться в розробці. Ми очікуємо, що статус ЦЗО буде закріплений вже найближчим часом, що дозволить нам закріпити досягнення в централізованих закупівлях і збільшити їхній масштаб до національного рівня.

Ми хочемо розширити специфікації по ІКТ - у нас є вже запит на типові специфікації, наприклад, на серверне обладнання.

Ми також хочемо вийти на такі затребувані, але не освоєні доки позиції, як закупівля ПММ, а також електроенергії та газу.

Звичайно, ми будемо розширювати штат, в першу чергу, закупівельників і категорійщиків. Нам потрібні енергійні люди, яким цікаво стати учасниками крутого реформаторського проекту.

Ми будемо розширювати пул централізованих замовників. Нові успішні угоди допоможуть нам переконати у вигідності ЦЗО. Наше завдання - зменшити витрати замовника на закупівлю, спростивши все, крім закупівель специфічних товарів і послуг.

Крім того, ми вже дозріли для проведення централізованих послуг консалтингу та навчання замовників. Досвід 2017 року показав, що ці послуги дуже затребувані.

Плани амбітні. Але ми розуміємо, що робимо сучасне рішення не тільки за нашими, локальним мірками, але і за мірками Європи. Реформа закупівель триває, і ЦЗО - дуже важлива її частина. Слідкуйте за новинами.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X