Дискримінація і преференції від НКРЕКУ

3 листопада 2017, 16:54
За перші дев'ять місяців цього року виробництво електроенергії всіма електростанціями державного підприємства Енергоатом виросло на 4,7% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року

При цьому частка ядерної електроенергії у виробництві електроенергії в окремі дні цього року досягала рекордних 65-68%.

Зростання частки ядерної електроенергії в загальному обсязі виробництва останні три роки пов'язано насамперед з воєнними діями. З 2014 року склалася така ситуація, що потрібно весь час економити вугілля для створення запасу на осінньо-зимові сезони. І вже в серпні 2014 року атомні електростанції виробляли 60% електроенергії в країні.

Відео дня

До 2014 року штучно створювалися диспетчерські обмеження для роботи АЕС, тобто генерації більш дешевої атомної електроенергії, і давалися преференції компанії ДТЕК, яка належить Ринату Ахметову. Висока частка атомної електроенергії в загальному виробництві дозволяє стримувати ціни на оптовому ринку електроенергії. За 9 місяців в структурі енергоринку електроенергія атомних станцій склала 58%, зрозуміло, що утримання низького тарифу для АЕС дозволяє стримувати середньооптову ціну.

На сьогодні у НАЕК Енергоатом дискримінаційний тариф – 48 копійок. У той час як в середньому для компаній теплової генерації це 1,5-1,6 грн без ПДВ. Навіть у Укргідроенерго, теж державної компанії, через те, що вони взяли багато кредитів для добудови гідроакумулюючих станцій Дністровської та Канівської, у них тариф вище – близько 80 копійок. При цьому у них немає паливної складової. Тобто в тариф гідроенергетиків входять кредити. А українські атомники змушені проводити модернізацію і продовження термінів експлуатації АЕС за рахунок кредитів ЄБРР, і брати кредити в комерційних банках для покриття касових розривів. При такій тарифній політиці Національної комісії регулювання електроенергетики і комунальних послуг інвестиційна складова в тарифі Енергоатому знизилася до 7%, в той час як в інших країнах з АЕС він знаходиться на рівні 16%. Про який розвиток галузі, нове будівництво може йти мова, коли не вистачає коштів в тарифі для підвищення безпеки?

При цьому ядерне паливо Енергоатом завжди купував і купує за валюту. Тариф для АЕС не збільшився пропорційно інфляції гривні. І виходить, що частка ядерного палива в тарифі у нас вже стала понад 50%, хоча зазвичай вона була в межах 25-30%. У той же час ми бачимо, що тариф для теплових електростанцій прив'язали теж до валюти, що неправильно. Зокрема, вугілля, яке добувалося в основному в Україні, зокрема газової групи, і антрацит. І чудова формула в 2016 році з'явилася Роттердам+. Вугілля вітчизняного видобутку прив'язали до валюти введенням цієї скандальної формули. Поява формули пояснювалася необхідністю створити умови для диверсифікації поставок вугілля. Однак, за підсумками 2016 року, і за підсумками 9 місяців цього року ясно, що мета і не досягнута і її не збиралася досягати всім відома компанія ДТЕК.

НКРЕКУ в 2015 році прийняв рішення про п'ятиетапне підвищення цін на електроенергію для населення з метою позбавлення від перехресного субсидування. Це явище, коли населення або пільгові категорії споживачів (водоканали або державні шахти), платять не ринкову ціну (середньооптову), в той же час ця недоплата лягає на підприємства, які платять за спожиту електроенергію набагато вище, залежно від класу напруги. З початку 2017 року воно становило 4,7 млрд грн в місяць, в жовтні склало майже 3 млрд грн. Виходить, що п'ятиетапне підвищення цін для населення не зняло проблему перехресного субсидування. Хоча, якщо населення споживає більше 100 кіловат-годин на місяць, то платить вже 168 коп за 1 Квт-год, це вже ринкова ціна виходить. Таким чином, публічно заявлена НКРЕКУ мета підвищення цін на електроенергію для населення досягнута не була. І однією з причин цього стало введення горезвісної формули Роттердам+ для ТЕС, що працюють на вугіллі.

У 2010 році Україна підписала 10-річний контракт з російською компанією ТВЕЛ на постачання ядерного палива. Текст контракту конфіденційний. Я знаю тільки те, що там передбачена частка для американського ядерного палива Westinghouse. Це близько 30%. Тому поки не закінчиться термін контракту, а це буде 2020 рік, ми зобов'язані виконувати цей контракт, щоб уникнути штрафних санкцій з боку російської компанії. На сьогодні частка ядерного палива виробництва Westinghouse вже досягла 30%. Що стосується наступних років, то зараз тільки дві компанії в світі виробляють ядерне паливо, що підходить для реакторів ВВЕР радянського дизайну. І зберігати конкуренцію між ними вигідно, щоб оптимізувати ціни на поставки ядерного палива і створити умови для їх технологічного змагання.. Питання тільки в частках, які частки будуть у цих двох компаній після 2020 року. Але незважаючи на ситуацію з війною, для того, щоб Westinghouse потім не став монополістом, все-таки частку російського ядерного палива в балансі слід зберігати.

Зараз для Енергоатому дуже важливо реалізувати проект будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива від ПУАЕС, РАЕС і ХАЕС. У нас вже є одне сховище для відпрацьованого ядерного палива, яке функціонує на майданчику Запорізької АЕС (найбільша в Європі атомна електростанція, 6 енергоблоків). Будівництво його було пов'язане з тим, що в 90-х роках за російським законодавством не можна було ввозити відпрацьоване ядерне паливо на тривале зберігання в Росію з інших держав. І тоді побудували сухе сховище відпрацьованого палива на Запорізькій АЕС, яке успішно експлуатується вже майже 15 років. Це дозволяє економити до $40 млн в рік.

У липні цього року уряд прийняв Енергетичну стратегію України до 2035 року. Зараз НАЕК Енергоатом проходить етап продовження терміну експлуатації на 10 років кожного енергоблоку, який вже відпрацював 30 років. Але це не означає, що через 10 років ми не продовжимо його ще на 10. Поки є час, нам треба задуматися, як розвивати атомну енергетику, і як будуть заміщатися потужності енергоблоків, які потрібно буде виводити з експлуатації. А для розвитку потрібні інвестиції. І НКРЕКУ повинна передбачати їх в тарифі в достатньому обсязі, поки не запрацював в повному обсязі закон про ринок електроенергії, коли Енергоатом зможе укладати двосторонні договори за ціною, яка влаштовує компанію, і НКРЕКУ, нарешті, не буде диктувати умови.

Показати ще новини
Радіо НВ
X