Дев'ять головних тем Давосу

20 січня 2017, 12:24
Що говорили про Україну на Всесвітньому економічному форумі у 2017 році

Цього тижня в швейцарському Давосі на Всесвітньому економічному форумі (ВЕФ) зібралися провідні політики, підприємці, експерти для того, щоб обговорити найбільш нагальні проблеми, які хвилюють світовий бізнес та уряди провідних країн світу.

Відео дня

Мені довелося побувати на Всесвітньому економічному форумі, і я хотів би поділитися, на мій погляд, головними питаннями, які обговорювали тут. Я буду наводити цитати, які дозволять краще розкрити тему.

Отже, головні міжнародні теми:

1. Тема форуму

Якщо ще минулого року на ВЕФ обговорювали четверту індустріальну революцію, то цього разу тема саміту: «Щире і відповідальне лідерство».

Назва не повинна нікого вводити в оману, головне, про що говорили тут: це крах існуючого досі світового порядку і прихід до влади безвідповідальних лідерів, в першу чергу популістів. І, як наслідок, дефіцит відповідальних.

Втім, нові тенденції все одно не обійшли стороною. Наприклад, на сесії, присвяченій штучному інтелекту, учасники міркували про те, як навчити кіборгів емпатії і навіть любити ...

Взагалі, кількість проблем дійсно світового масштабу, які «страшно далекі» від поточного життя більшості населення землі і цього року залишається надзвичайно високою.

Алістер Макбейн, виконавчий директор нафтогазової компанії Arawak Energy:

"У сьогоднішньому світі ризики стають все більш і більш непередбачуваними. Невідомо, що буде в США після виборів Дональда Трампа. Також незрозумілим є і результат виборів в Євросоюзі, де до влади приходять популісти. Все це може негативно впливати і на Україну".

2. Ризики

Напередодні Всесвітній економічний форум підготував доповідь про глобальні ризики, згідно з якою світ не зміг оговтатися від наслідків кризи 2008-2009 років так швидко, як передбачалося, що призвело до зростання нерівності доходів і поляризації суспільства.

За прогнозами ВЕФ, в найближчий рік розвитку економіки у всьому світі будуть заважати міждержавні конфлікти, масштабна вимушена міграція, теракти і крадіжка даних.

На думку авторів доповіді, невдоволення населення різних країн існуючим положенням вже вилилося в Brexit і перемогу Дональда Трампа, воно також підживлює популярність різних популістських рухів.

Одним словом, на думку організаторів ВЕФ те, що відбувається зараз – це тільки початок. Якщо нічого не зміниться, нас і далі чекають війни, потоки біженців і популісти при владі. І мова не тільки про Україну. Але і про увесь світ.

При чому тут економіка? При тому, що є таке поняття, як ризик-менеджмент. І всі ці ризики бізнес просто змушений враховувати. Інше питання, що в існуючій ситуації це робити все складніше і складніше.

Кирило Рубинський, президент EastOne:

"Минулий рік показав, що прогнозувати майбутнє – справа дуже важка і взагалі невдячна. Ризики, які вважались помірними або навіть незначними, матеріалізувалися і чинять дуже серйозний тиск на сьогоднішній прогноз на 2017 рік. Я маю на увазі обрання Трампа і Brexit відповідно. Волатильність, безумовно, збільшилась. Я вважаю, що 2017 рік буде роком волатильним. Багато політичних подій у світі має відбутися в 2017 році. Я маю на увазі вибори у Франції, в Німеччині. Як все це вплине на світову економіку, сказати важко, і з точністю передбачити теж важко. Так, ризики зростають, звичайно".

3. Популісти

Ще одна тема форуму - популісти. Непередбачувана політика новообраного президента США Дональда Трампа, треба зауважити, дійсно лякає підприємців. Трамп обіцяє і обіцяв нанести удар по глобалізації. До речі, його критика глобальних процесів стала однією з причин, чому він і його команда не приїхали на Всесвітній економічний форум.

Якщо чесно, виглядає це все, як спроба однієї людини загальмувати поїзд, висунувши одну ногу на перон.

Що стосується ставлення політиків до Трампа, то головне побоювання, що він дасть Росії карт-бланш на участь в локальних конфліктах. Багато хто вважає, що Путін дійсно допоміг Трампу прийти до влади, зламавши сервери Демократичної партії. І тепер Трамп буде змушений розрахуватися з Росією, зливши Україну.

Втім, якщо демократи вважають, що «все пропало» та нічого хорошого світ не чекає, то республіканці роблять вигляд, що все під контролем і вони особливо не дадуть Трампу розгулятися.

4. Нові економіки

Традиційно на ВЕФ рекламуються представники найбільш динамічно зростаючих економік світу. Цього року значні кошти на рекламу витратила Індія. Регіони цієї країни окупували більше чверті вільних площ під презентацію своїх економічних та інвестиційних можливостей.

Крім Індії, багато на форум витратився Казахстан, який забрендував в місті здається всі автобуси. Традиційно були представлені Китай, Сінгапур, Азербайджан.

А ось Росія, замість помпезної реклами, яка мала місце до 2013 року, обмежилася однією маленькою яткою, де розливали чай із самовара, роздавали бублики і мужик в тільнику, ватнику та шапці-вушанці грав на гармошці. Останнє не перебільшення.

Україна майже не рекламувалася, крім кількох заходів. Втім, добре те, що крім традиційного українського сніданку у Віктора Пінчука, який завжди має політичну програму, тепер в Давосі пройшла ще одна подія виключно для бізнесу. Мова йде про презентацію України, як країни вкладення грошей в IT-стартапи, яку провела Українська асоціація венчурного капіталу.

5. Зміни клімату

Давос завжди славився мандрівними проповідниками всіх релігій та переконань і цей рік не став винятком. Але, якщо раніше фокус цих розмов був зосереджений на жадібності і на необхідності рівномірно розподіляти ресурси, то цього року на форумі говорили про екологію.

Наприклад, на вулиці до учасників форуму підходили кілька швейцарських жінок літнього віку, дарували печиво, розповідали про зміну клімату і про те, як важливо всьому світу об'єднатися на боротьбу з цим злом.

І таких мобільних груп цього року на ВЕФ було з десяток.

Чомусь згадалося, що пік активності тих, хто хотів попередити світову еліту про те, що треба зменшити обороти в процесі жадібного надування фінансових бульбашок припадав на початок економічної кризи. Зараз же за кількістю проповідників захисту клімату логічно припустити, що до всіх «радощів життя» нас у недалекому майбутньому ймовірно чекають ще і якісь природні катаклізми ...

Ну, а якщо серйозно, то той факт, що швейцарських пенсіонерок, які зареєстрували групу в Facebook і зайнялися проповіддю дбайливого ставлення до природи, хвилюють проблемами світового масштабу, говорить про те, що інші проблеми в їхньому житті вже вирішені.

Головні українські теми

1. Дональд Трамп

Безумовно головною темою форуму і центром всіх обговорень стало те, як вплине на Україну прихід Дональда Трампа.

Якщо чесно, то висновок можна зробити один. Ні українська влада, включаючи Петра Порошенка і його оточення, ні американці поняття не мають, як.

Демократи, наприклад, екс-посол США в Україні Карлос Паскуаль, поводились скоріше на кшталт «все пропало». Паскуаль прямо сказав, що нічого доброго з Трампом Україні очікувати не доводиться, оскільки той має намір піти на угоду з Росією.

Республіканці ж випромінюють впевненість, що вони зможуть контролювати Трампа і не дадуть йому розгулятися.

Ось, наприклад, коментар екс глави Пентагону і ЦРУ Роберта Гейтса, який разом з Кондолізою Райс привів до Трампа нового голову Держдепу Рекса Тіллерсона: "Я думаю, що нові радники обраного президента Трампа, держсекретар, міністр оборони, глава ЦРУ і інші розуміють важливість України. Розуміють, що сталося, що Росія захопила окупувала Крим і Донбас. Я думаю, вони готові шукати шляхи припинити цю агресію і відновити цілісність України".

2. Відносини з Росією

Важливою темою, яку обговорювали учасники форуму, безумовно був розрив економічних відносин з Росією.

Почався він ще в 2013 році і виключно з вини Росії, яка використовувала як зовнішню торгівлю інструмент політичного впливу на Україну, намагаючись позбавити нашу країну незалежності. Тепер частка Росії у товарообігу з Україною впала з 30 до 8%. Але впав і загальний товарообіг України, що завдало удару по економіці в цілому.

Так як же Україні варто вчинити в цій ситуації? Відновлювати економічні відносини з країною-агресором або шукати інші ринки збуту і нарешті перестати залежати від неї?

Тут показові декілька коментарів.

Ігор Мазепа, генеральний директор ІК Concorde Capital:

"Питання не в тому, що ми помремо або помремо без Росії. Питання в тому, чи ми будемо краще жити з Росією чи не будемо краще жити. Так вийшло, що за останні 3-4 роки український бізнес, по суті, втратив цей ринок. Це більше факт життя, ніж припущення. Хтось встиг переорієнтуватися на західні та європейські ринки, хтось не встиг - хто не встиг, тому гірше, а хто встиг - у нього це питання не стоїть. Навіть в цьому залі дуже багато людей, які підтримали б більш тісні економічні зв'язки з Росією. Тому що історично це був ринок для машинобудування, для тракторів, для газових турбін і так далі. Тому бізнес був би зацікавлений в тісних зв'язках. Тому що бізнес прагматичний. Де є ринок, він туди і продає. Бізнесмени останнім часом навіть не намагаються грати в політику. Ми точно не помремо без росіян. Максимум - закриється частина і без того приречених підприємств. Їх місце займе хтось новий".

Артем Шевальов, член ради директорів Європейського банку реконструкції та розвитку:

"Я не поділяю думку про критичність російського ринку або економічного співробітництва з Росією. Так, були певні технологічні або історичні зв'язки, але давайте будемо дивитися на те, що відбувається в світі. Глобалізацію не зупинити, які б сигнали ми не чули від адміністрації Трампа, від окремих потенційних претендентів на високі посади в Європейському Союзі. Крім того, Україна має абсолютно колосальну перевагу, у нас живе 46 млн осіб. Це величезний внутрішній ринок. Більшість центральноєвропейських країни занадто малі, щоб підтримувати свою економіку самі по собі. Їм дійсно критично треба будувати якісь експортні напрями. В Україні ми маємо експортний потенціал, але разом з тим ми маємо колосальний внутрішній ринок, який сам по собі може підтримувати економічне зростання".

3. Нова надія. Українські ІТ

Втім, є одна галузь, яку розрив економічних зв'язків з Росією взагалі не хвилює. Це ІТ.

Що дійсно порадувало на форумі, так це непідробний інтерес західних інвесторів, з ким довелося поспілкуватися з приводу українського ІТ.

А також оцінка європейськими інвесткомпаніями цієї сфери. Вони буквально з повагою і цікавістю говорять і про якість продуктів, які пропонує Україна і про зростання, яке має місце в сегменті.

Джон Паттон, партнер Argentem Creek Partners:

"Мені здається, як інвестору, що в Україні є багато секторів, які цікаві. Є нові сектори в ІТ, вони особливо цікаві. Тут ви вже досягли світового рівня, Україну можна порівнювати з іншими країнами. І сюди гроші підуть в першу чергу".

Андрій Колодюк, голова наглядової ради Української асоціації венчурного капіталу:

"ІТ-сектор ніколи не залежав від Росії. Як я вже говорив, Київ повинен стати ІТ-хабом для Європи. Українські технологічні компанії, які 15 років вже мають досвід співпраці з компаніями-інвесторами в Кремнієвій долині. Я думаю, що це співробітництво у найближчі роки збільшиться в рази".

4. Корупція.

Ще одна тема, яка стосується України й активно обговорювалася в кулуарах форуму - це корупція. Тут цікаво, що учасники форуму взагалі не цікавилися думкою українських чиновників з цього питання.

Їм була цікава думка насамперед їх колег, які вже працюють в країні.

А відгуки були однозначними: в країні рейдерством займаються високопоставлені політики, включаючи оточення президента; податкова абсолютно не осудна; продовжують брати хабарі на всіх рівнях.

Джон Паттон, партнер Argentem Creek Partners:

"Я думаю, найголовніше - це боротьба з корупцією насправді. Тому ми вже інвестуємо в Україну. Але все ж таки ми бачимо кожного дня, що корупція є. Якщо ти сидиш у Лондоні чи в Нью-Йорку, ти просто чуєш про це і тоді ти не готовий вкласти більше грошей. Так що боротьба з корупцією найголовніша, навіть війна не так впливає на рівень економіки. Коли йде війна - це погано для населення, але на 80% території України немає війни. А от корупція процвітає на 100% вашій території".

Джованні Сальветти, голова Rothschild Group в Україні та СНД:

"10 років тому ВВП країни склав $180 млрд, а зараз він $80 млрд. Країна сильно скотилася вниз. Вам потрібна термінова стабілізація і швидке відновлення. Україна може наростити свій ВВП на $50 млрд, якщо ви переможете корупцію, проведете реформу за західним зразком, скопіювавши європейські закони. Забудьте про інший світ на деякий час! Приведіть до ладу свою країну, займіться потрібними як повітря змінами".

Ярослава Джонсон, виконавчий директор фонду Western NIS Enterprise Fund:

"Україна над війною не має контролю. Це втручання з зовнішньої сторони. Але над корупцією Україна має контроль і робить зміни. Ми фінансували ProZorro і ProZorro зміни зробило. Ми фінансуємо інші різіноманітні заходи, де Україна може зменшити корупцію. І Україна зменшує її . У 2013 році дуже багато корупції було. А з кожним роком, з кожним місяцем ми бачимо, що корупція зменшується. І я думаю, що Україна йде правильним шляхом. Але повільно".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X