Депутати проскочили, бізнесу приготуватися

1 листопада 2016, 18:09
Хвиля обурення накрила українців, які дізналися про кілограми грошей, сотні об'єктів нерухомості і предмети мистецтва, задекларовані служителями влади і народу за результатами 2015 року

Бізнес відчув, що поруч з представництвом народу, рентабельність окремих сфер діяльності виглядає просто смішною. Багато хто сприйняв цей процес, як провісник відплати над корупціонерами. Але найбільш прозорливі бізнесмени насторожилися і уважно вивчають незвичайний для країни досвід публічного майнового ексгібіціонізму. І правильно роблять.

Відео дня

Адже підприємець, який живе в багатомільйонному особняку, їздить на дорогих автомобілях, відвідує дорогі курорти, який не може показати фіскалам оподатковане джерело походження особистого майна, з точки зору окремих статей Кримінального Кодексу України нічим не відрізняється від депутата, який задекларував мільйони незрозумілого походження. Хіба що відсутністю потенційної корупційної складової.

Сьогодні електронні декларації не є засобом легалізації доходу декларантів. В них фіксується певний майновий стан чиновника за минулий рік на звітну дату. Однак, відчайдушна сміливість окремих слуг народу в декларуванні свого майна, що межує, на перший погляд, з божевіллям, наводить на думку, що, можливо, в найближчому майбутньому Україні варто очікувати закон про амністію капіталів. І він торкнеться не тільки політиків, але і всіх громадян України. Перші ластівки такої інформації вже бродять по мережі. І не забувайте, що політикам зараз було б украй вигідно відволікти увагу від свого особистого майна, втягнувши в захоплюючий процес декларування весь народ. Що-що, а перемикати увагу електорату політичні діячі вміють.

Необхідність прийняття закону про «нульове декларування» вже неодноразово озвучувала Голова парламентського Комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна. Комітет наполягає на введенні одноразового декларування, яке буде дуже зручним для влади. Адже скільки зайців одним махом: виведення активів і багаторічних накопичень з тіні, можливість контролювати майбутні доходи кожного через контроль витрат, поповнення бюджету (хоч по 5% з кожного). Навіть перед міжнародними кредиторами буде чим похвалитися. Якщо «нульове декларування» введуть для всіх, то для чиновників це може бути прекрасна можливість одним махом легалізувати і мільйони, і святі мощі, і навіть квитки в космос.

А що ж бізнес? Бізнесменам не варто очікувати впровадження тієї самої «точки нуль», для того, щоб побудувати міцну податкову історію. Просто більше часу варто приділити правильному податковому плануванню не тільки виробничих, але й особистих доходів і витрат. Подумайте, наскільки ви в декларації зможете виглядати гарніше одіозних політиків.

Також бізнесу варто пильно стежити за тим, як будуть розвиватися події після подачі е-декларацій. НАБУ, хоча б точково, але почне перевіряти джерела походження коштів окремих представників влади. Інакше народ не зрозуміє. При цьому, джерелом інформації про порушення для НАБУ будуть: інформація з НАПК; публікація в ЗМІ з приводу фактів про незаконне збагачення декларанта (згадаймо, наприклад, «секретні матеріали» каналу 2+2), а також випадки самостійного виявлення відомостей про незаконне збагачення декларанта або брехню в декларації.

За методами роботи НАБУ будуть пильно спостерігати і фіскальна служба і прокуратура. Тому що у бізнесу є своя ахіллесова п'ята і не одна – це ст. 212 Кримінального Кодексу України – ухилення від сплати податків і зборів, ст. 209 – легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом. Зараз ці статті активно застосовують до діяльності підприємств. Однак, не дарма Ніна Южаніна так наполягає на непрямих методах контролю. Не за горами той день, коли фігурантами журналістських розслідувань можуть опинитися найзвичайнісінькі представники найзвичайнісінького бізнесу, які вчасно не попрацювали над своєю податковою репутацією. Ну а депутати – за них не варто хвилюватися. Вони зможуть проскочити.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X