Депутати бажають законсервувати злидні

5 грудня 2017, 10:45
Верховна рада намагається продовжити мораторій на продаж землі ще на один рік

Уже в четвер різного роду ретрогради і реакційні сили в парламенті будуть намагатися поставити на голосування знову цей законопроект.

Чим це небезпечно?

Для початку нагадаю історію питання.

Відео дня

18 грудня 1990 року Верховна Рада УРСР прийняла постанову, якою заборонила продаж землі. З цього часу мораторій тривав уже 8 разів.

До чого це призвело?

До того що 27 млн га земель належить 6,9 млн громадян, які по суті є кріпаками і не можуть розпорядитися своєю власністю. Більше 1 млн власників земельних паїв вже померли, так і не скориставшись своїм природним правом продати землю.

52% (16,6 млн га приватних і 4,9 га державних) земель передано в оренду. Як правило, ціна цієї оренди мізерна. Так, власники паїв отримували за підсумками 2016 тільки 1093,4 грн за 1 га. Станом на 1 січня 2016 року цей показник становив 862 грн за га. Вартість оренди була б набагато вище, якби не було мораторію на продаж землі. Середня орендна плата за передані на конкурсній основі Держгеокадастром ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності на 1 січня 2017 року склала 2249,8 грн/га. Орендна плата за землі державної власності, передані в користування на бесконкурентной основі за договорами минулих періодів — всього 940 грн/га. Знову ж це найнижча вартість оренди землі в Європі.

82% посівних площ (у 2016 році) займають культури з простим циклом виробництва, такі як зернові, соняшник і кормові. У землі немає господарів, а саме тому на ній вирощують найпростіші культури, які виснажують грунт. Через мораторій ми маємо низьку додану вартість продукції АПК. Сировинний експорт. Високе безробіття в сільській місцевості.

Станом на 1 січня 2017 року в Україні укладено 4,8 млн договорів оренди земельної частки (паю). Більшість договорів (2,2 млн) укладені терміном на 8-10 років. Таким чином в Україні вже склався і діє величезний тіньовий ринок землі. Тільки на сумнівних підставах. І за низькою ціною. І без права застави, а значить залучення коштів.

Через запровадженого мораторію на продаж землі село зубожіло. 54,4% витрат жителя сільської місцевості — витрати на продукти харчування. У Польщі, за порівнянної якості продуктів, цей показник не перевищує 17%.

Повторне прийняття мораторію на продаж землі закріпить нинішній статус-кво.

Це призведе до того, що жителі сіл залишаться по суті жебраками та кріпаками на своїй землі. Які не в стані розпорядитися своєю власністю.

Упевнений, виборці оцінять такі дії нардепів, які проголосують за мораторій гідно.

Показати ще новини
Радіо НВ
X