Де знайти гроші на енергетичну ефективність

10 лютого 2017, 13:25
Єдина сільська громада сходу України, яку вночі видно з космосу - це село Веселе на Харківщині, вона впевнено носить статус першої енергоефективної громади країни

Річ у тому, що три року тому в селі розпочалася реалізація проекту «Енергоефективне село».

Проект «Енергоефективне село» визнано Кабінетом Міністрів України та Радою Європи – кращим проектом у галузі енергоефективності, що реалізуються у сільських населених пунктах. Проект здобув перемогу у конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування» у 2015 році, а у 2016 – визнаний кращим соціальним проектом у галузі енергоефективності, що впроваджується в Україні.

Відео дня

Веселе енергоефективне село – успішний приклад, як громада змогла залучити зовнішнє фінансування, майже не витрачаючи власні кошти для переходу на використання відновлювальних джерел енергії: від освітлення вулиць за допомогою сонячної енергії та опалювання школи біомасою – до опалення лікарні за допомогою геотермальної енергії та будівництва власної сонячної електростанції. Всі проекти були реалізовані з використанням ресурсів міжнародної технічної допомоги – у якості демонстрації іншим громадам, що розв’язання місцевих проблем може бути здійснено за рахунок зовнішніх (небюджетних) ресурсів. З іншого боку, ініціатива «Енергоефективне село» стала майданчиком для демонстрації сучасних технологій підвищення енергоефективності та використання альтернативних джерел енергії у малих населених пунктах.

А як за кордоном?

Проекти за принципом «енергоефективне село» активно працюють у європейських країнах, наприклад, Федеративній Республіці Німеччина, Франції, Польщі. Такі проекти є довгостроковою цільовою програмою, що складається з низки мікропроектів, метою яких є забезпечення енергетичної сталості сільських громад та зменшення витрат місцевих бюджетів на енергетичні носії.

Базовою моделлю цього принципу є об’єднання зусиль органів місцевого самоврядування, громадських організацій та бізнесу задля розв’язання проблеми енергозбереження в конкретному населеному пункті.

Прикладом є громада селища Фельдхайм (ФРН). Це колишній населений пункт Східної Німеччини з нерозвиненою енергетичною інфраструктурою. У громаді працювало лише одне підприємство з вирощування свиней. Об’єкти соціальної сфери були представлені школою, дитячим садочком та медичним пунктом.

Громадою було вирішено розробити місцеву концепцію «енергоефективного села». Для реалізації концепції були запрошені компанії, що працюють в галузі відновлювальної енергетики та енергоефективності. Так, компанія Energiequelle GmbH виступила із пропозицією будівництва вітропарку. Сільська громада погодилась безкоштовно надати свої власні земельні ділянки для проекту, натомість компанія взяла на себе зобов’язання безкоштовно забезпечити сільську громаду електричною енергією. Інша компанія домовилась щодо будівництва біореактора на місцевій свинофермі, вироблений газ частково спрямовувався на опалення об’єктів соціальної сфери. Третє підприємство встановило на даху та у дворі школи сонячні батареї, частина електричної енергії з яких були передані школі. Внаслідок реалізації цих проектів, громада отримала заощадження до 70% видаткової частини місцевого бюджету, що раніше використовувались для енергозабезпечення об’єктів соціальної сфери. Заощаджені кошти стали спрямовуватися на реалізацію соціальних ініціатив у громаді.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Вітряні електростанції і дві установки з виробництва біогазу з біомаси дають цьому населеному пункту, розташованому на південний захід від Берліна, тепло, електрику і додаткові робочі місця.

Перетворення звичайного бранденбурзького маленького села на зразкову модель використання поновлюваних джерел енергії почалося ще в 1995 році, коли тут побудували п’ять вітрогенераторів. Число турбін поступово зростало, поки село разом з містом Троєнбріцен, до якого воно належить, і енергетичною компанією Energiequelle GmbH не побудували власну електромережу. У фінансуванні проекту, який коштував 0,5 млн євро, взяли участь більшість жителів села. Кожна сім’я придбала за 3000 євро частку в компанії, що є співвласником електромережі.

43 вітрогенератори і установки з виробництва біогазу не тільки обігрівають і освітлюють будинки, а й забезпечують роботою місцеве населення, надаючи 30 робочих місць. Ще 20 робочих місць забезпечує місцева фабрика з виробництва фотоелектричних елементів. У селі зі 145 жителями зараз нульове безробіття!

До 2020 року Німеччина планує отримувати з відновлювальних ресурсів, таких як вітер і сонце, до 35% всієї споживаної енергії. До 2050 року ця частка повинна становити вже 80%. Таким чином, Фельдхайм, що забезпечує себе відновлювальною енергією на 100%, став моделлю майбутньої Німеччини.

На рік парк вітрогенераторів виробляє кількість енергії, достатню для забезпечення міста з 20-тисячним населенням. Жителі села споживають всього 1% цієї енергії, а решту Energiequelle продає регіональним дистриб’юторам. Сьогодні вартість енергії в Фельдхаймі на 35% нижча, ніж у Берліні. Протягом 10 років цей розрив досягне 50%.

Туристи і телеканали не оминають увагою село із «зеленою енергією» — американці, бразильці, в’єтнамці знімають тут фільми, фотографують трактори, обробляють землю між вітрогенераторами. Після того, як через аварію на японській АЕС «Фукусіма» Німеччина до 2022 року вирішила закрити всі 17 своїх ядерних станцій, село відвідали 3000 «енергетичних туристів», багато з яких приїхали з Японії.

Проте відповіді на питання, чи може Фельдхайм стати моделлю для інших населених пунктів, поки немає. По-перше, не скрізь вітер досить сильний. У Фельдхаймі швидкість вітру в середньому досягає 21 км/год, в той час, як для роботи турбін достатньо третини такої швидкості. По-друге, не всі готові миритися з вітрогенераторами, розташованими поруч з будинками.

Веселе енергоефективне село

Використовуючи німецький досвід, кожне технічне рішення в рамках проекту «Енергоефективне село» проходить обов’язкову процедуру громадського обговорення. Першим таким заходом стали громадські слухання, що зібрали майже всю сільську громаду. В рамках заходу представникам громад Харківського району представлено концепцію «енергоефективного села», що розроблена фахівцями Інституту сталого розвитку за сприяння волонтерів Корпусу Миру США Евана та Клариси Хьюз.

В рамках першої фази проекту «Енергоефективне село» у с. Веселому проведено ліцензований енергоаудит об’єктів соціальної сфери населеного пункту, а, також, організацію навчального курсу з енергоаудиту для активних представників сільської громади Веселого. Такі дії стали можливими завдяки залученому гранту волонтерами Корпусу Миру США - за програмою “Small project assistance” (SPA) Агенції США з міжнародного розвитку (USAID). Це стало першим кроком для залучення міжнародних ресурсів для реалізації ініціативи. Проте, важливим є використання принципу «від малого проекту до великого», - не можливо громаді отримати відразу великий грант, не отримавши перед цим низку малих внесків.

Отже, використовуючи ресурси міжнародних фондів, в рамках проекту здійснено реконструкцію системи освітлення центральних вулиць населеного пункту із заміни традиційного освітлення на енергозберігальні LED-ліхтарі, встановлення геліомодулів, конструкція яких розроблена місцевими вченими. Освітлено за новою технологією 5 км вулиць (100% населеного пункту). Також проведено утеплення фасадів будівель соціальної сфери з повною заміною вікон на сучасні енергозберігальні склопакети. Проведено реконструкцію системи опалення сільського клубу та бібліотеки зі створенням двоконтурної мережі, а, також, встановлено сучасний твердопаливний котел. «Технічною прикрасою» моделі енергоефективного села є сучасна модульна котельня із двома потужними пелетними котлами, яка збудована за німецькою технологією та живить тепловою енергією школу та сільську раду.

Крім того, в рамках реалізації проекту розпочато встановлення теплового насосу німецькою компанією Vaillant Group за участю інжинірингової компанії «Золотий зріз», для теплопостачання та гарячого водозабезпечення амбулаторії сімейного лікаря. Попередньо проведено повну заміну системи опалення та санацію фасаду з його повною реконструкцією та утепленням.

Наразі завершено проектні роботи з будівництва місцевої сонячної електростанції потужністю 1,8 МВт. Найголовніше, що знайдено інвестора для будівництва цього об’єкту зеленої енергетики. І це буде найбільший об’єкт альтернативної енергетики в Харківській області. Отже, «Енергоефективне село» - це зелений проект, який пройшов шлях від малої теплоенергетики до електрогенерації у промислових масштабах.

Закордон нам допоможе: досвід залучення іноземних соціальних інвестицій

Щоб прийти до сучасного успіху, проект «Енергоефективне село» супроводжувався активною компанією фандрайзингу – пошуком ресурсів за кордоном. Було випробувано безліч моделей, але успішно відпрацювали лише три: перша – отримання грантів шляхом написання важких та складних проектних заявок; друга – залучення компаній для надання соціальних інвестицій; третя – проведення міжнародних заходів із залученням іноземних інвесторів та великих компаній.

Використовуючи ресурси грантів, вдалося отримати гроші на проведення кваліфікованого енергетичного аудиту, придбання та інсталяцію системи вуличного освітлення, санацію та утеплення будівель. Однак, цей ресурс був достатньо складний в отриманні, оскільки витрачалось багато часу на пошук конкурсів грантів, написання заявок, ведення переговорів, і, головне, - проведення прозорих та відкритих закупівель, вчасне виконання робіт та подання вичерпних звітів.

Залучення соціальних інвестицій від міжнародних компаній – менш часомісткий, але не менш трудомісткий процес, який зводився до проведення широких інформаційних компаній для іноземного бізнесу та ведення переговорів із підприємствами. Завдяки цьому напрямку вдалося отримати німецьку велику модульну котельню із двома котлами та двоконтурний твердопаливний котел для клубу і бібліотеки.

Також тема проекту «Енергоефективне село» стала однією із ключових дискусій Першого Україно-Німецького бізнес-форуму «Біоенергетика, Енергоефективність та Агробізнес», проведеного за участі Інституту сталого розвитку у Харкові. Захід підтриманий Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина, Генеральним консульством ФРН у Донецьку та Почесним консулом ФРН у Харкові. В роботі форуму взяли участь 42 представники німецьких енергетичних компаній та фінансових установ, зокрема Федеральний Міністр економіки та розвитку ФРН. За результатами презентації проекту, німецька компанія Valliant Group надала безкоштовно тепловий насос для опалення лікарні, а одна з програм ООН погодилась на фінансування санації та утеплення будівлі.

Енергоефективне село Веселе постійно відвідують міжнародні делегації, зокрема, із США, Німеччини, Польщі, Швейцарії. Відкритість проекту та бажання продемонструвати власні результати призвели до приходу в регіон інвестора, який розпочав проектування сонячної електростанції потужністю 1,8 МВт біля села Веселого, яка стане найбільшим об’єктом альтернативної енергетики регіону.

І, нарешті, Кабінетом Міністрів України проект «Енергоефективне село» визнаний кращим проектом у галузі енергоефективності та енергозбереження, що реалізовується органом місцевого самоврядування (Харківською районною радою), та посів перше місце у національному конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування», а також нагороджений відзнакою Ради Європи.

Показати ще новини
Радіо НВ
X