Де вихід з квесту цифрового підпису

11 серпня 2017, 12:00
Електронний цифровий підпис (ЕЦП), популярний на Заході з дев’яностих, в Україні офіційно стартував ще в 2002 році, проте і досі ним користуються лише 6% українців
Чому так мало користувачів ЕЦП та що заважає українцям ними стати? Прем’єр-міністр Володимир Гройсман нещодавно написав на своїй сторінці у Фейсбуці, що з осені ЕЦП будуть записувати у паспорт кожному громадянину, але чи це справді надасть можливість українцям отримати усі переваги від електронного підпису?

На противагу Україні, в Естонії 95% відсотків населення вже мають ЕЦП і щоденно користуються ним для підписання договорів, подачі звітності, здачі екзаменів, електронної торгівлі чи купівлі-продажу нерухомості.

Наша проблема у тому, що наразі для щоденного користування потрібно отримати декілька ЕЦП. Бухгалтер із десятьма ЕЦП, фізична особа-підприємець з трьома, державний службовець з двома, а на додачу забуті паролі, загублені ключі, коштовні носії і черги-черги-черги. Хоч зареєструватися підприємцем формально можна онлайн, проте спочатку треба сходити за ЕЦП фізичної особи, щоб подати заяву на реєстрацію на сайті, а потім знову – за ЕЦП фізичної особи-підприємця, щоб подавати звітність, відкрити рахунок у банку та вести бізнес. Отже, коли ви “пройшли квест” і таки отримали всі потрібні ЕЦП, він дозволяє укладати угоди, оформлювати митні декларації, надсилати звіти та навіть користуватися електронною системою публічних закупівель Прозорро.

Великим плюсом використання ЕЦП є те, що він унеможливлює внесення несанкціонованих змін до електронного документу, а також є доступним для отримання кожному громадянину.

Не меншим мінусом залишається те, що в Україні запис ЕЦП на ID-паспорт не є обов’язковим, на відміну від інших прогресивних країн. Тому пересічним громадянам не зовсім цікаве це ваше ЕЦП.

Одна з перших країн Європейського союзу, яка у 1997 році вирішила полегшити життя громадян та бізнесу і дала старт використанню ЕЦП – була Німеччина.

В Німеччині ЕЦП є лише у фізичних осіб. Німець може накладати один і той самий ЕЦП, підписуючи документи як від себе, так і від юридичної особи. Саме тому у цій країні і відсутні черги підприємців за отриманням ЕЦП. Директору необхідно лише оновити дані свого ЕЦП фізичної особи для засвідчення документів юридичної особи.

Естонія колись починала із гірших стартових позицій, ніж Україна, проте є однією з перших європейських країн, що пішла передовим шляхом через впровадження програми ID карток з обов’язковим ЕЦП на ньому.

Система працює дуже просто: використовуючи лише ID картку з актуальними даними в ключі ЕЦП, можна зареєструватися підприємцем онлайн, підписати договір як директор підприємства або подати звітність у податкову.

Ще однією країною, прогресивними, інноваційними та високими технологіями якої важко здивувати пересічного громадянина, є Республіка Сінгапур. Незважаючи на те, що ЕЦП в цій країні запровадили лише у 2011 році, вже зараз через єдиний портал gov.sg можна відкрити бізнес, сплатити комунальні та податкові платежі, а також брати участь у тендері на державні закупівлі. І все це за допомогою одного єдиного ЕЦП фізичної особи. Недаремно цю країну називають «цифровою елітою» сучасного світу.

В Австралії 33% населення вже використовує ЕЦП. Всі, починаючи від державного службовця та закінчуючи директором компанії незмінно користуються одним власним ЕЦП.

Одна з пострадянських країн, яка відверто здивувала темпом запровадження нових технологій, стала Республіка Казахстан. Сьогодні ця країна вражає не тільки футуристичними будівлями Астани, але й інноваційними підходами до підприємництва та швидкостями запровадження електронного документообігу. Фізичні особи-підприємці використовують у підприємницькій діяльності своє ЕЦП фізичної особи. А з 2012 року на сайті pki.gov.kz можна отримати та продовжити строк дії ЕЦП, не підводячись із власного ліжка.

В Україні поки що процедура отримання ЕЦП є тривалим, багатогодинним квестом, який не всі проходять з першого разу.

Щоб отримати ЕЦП потрібно: зайти на сайт Мінюсту, вибрати один з більш як 30-ти акредитованих центрів сертифікації ключів (АЦСК), вивчити їх умови, вибрати для себе зручний спосіб отримання ключа та відвідати відповідний центр. Тільки деякі АЦСК наразі наважуються дистанційно видати ЕЦП, проте їх віддалена ідентифікація особи викликає ще більше запитань.

Досвід інших країн доводить, що наша система занадто складна, і не надає тих переваг, які громадяни очікують від ЕЦП.

Зміни, які можна здійснити вже зараз: забезпечити громадянам можливість отримувати ЕЦП online та прирівняти ЕЦП фізичної особи-підприємця до ЕЦП фізичної особи. Закон про ЕЦП вже 14 років чекає на правильну реалізацію його норм. Наразі достатньо лише бажання двох профільних органів влади.

Ми зі свого боку підготували і вже надіслали їм проект змін, що дозволить фізичним особам-підприємцям використовувати власне ЕЦП фізичної особи у підприємницькій діяльності. Затвердження проекту – це прямий крок до спрощення відкриття бізнесу.

Сподіваємось, що у профільних органів з’явиться бажання полегшити життя українців в такий простий спосіб.
Стаття написана разом з Олександрою Маліченко, проектним менеджером Офісу реформи адмінпослуг.

Відео дня

Показати ще новини
Радіо NV
X