Де "ростуть" нові технології, і як їх відшукати

7 вересня 2017, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Як дозвіл на видобуток природних копалин для іноземних компаній сприяє розвитку інноваційних технологій

Потік закордонних інвестицій та передових технологій в Україну, звичайно, зростає. Річні показники коливаються, але тенденція за 10 або 20 років однозначно виглядає впевнено позитивною.

Відео дня

І робота з розширення цього потоку звичайно йде – розробляються плани створення технопарків та потужних інфраструктурних об’єктів, осередків ІТ-бізнесу. Різні відомства приділяють велику увагу забезпеченню приходу в Україну знаних лідерів виробництва та транспорту, котрі можуть змінити цілі галузі нашої економіки. І вся ця робота цілком корисна і правильна.

Але! Хотілося б звернути увагу на ще один напрямок, про який говорять мало, або взагалі не помічають.

Річ у тім, що дійсно, 30-40 років тому ми у світовому бізнесі могли спостерігати ситуацію, коли потужні видобувні та переробні компанії іноді створювали певні монополії та досить жорстко діяли по відношенню до нових проектів та ідей, що погрожували змінити їхні ринки.

Й у ті роки дійсно досить складною була доля фірм, які пропонували замість дизельних автобусів електричні трамваї, а замість бензинових автівок – електромобілі. Не складалось тоді щастя й у виробників енергії з вітру, морських течій та сонця. Хоча багато сьогоднішніх технологій існували вже й тоді і цілком могли ефективно використовуватися.

Однак 15-20 років тому тенденція почала різко змінюватись. Провідні видобувні і переробні компанії почали вкладати мільярди доларів у розробку новітніх продуктів, що з часом могли б стати конкурентами їх традиційним товарам.

І за останні півтора десятиліття ця тенденція тільки зміцнилася.

Наприклад, американська ExxonMobil, якою ще донедавна керував нинішній генсекретар США Рекс Тіллерсон, розробляє цілий ряд новітніх проектів. Так, разом з Мічіганським державним університетом ExxonMobil шукає шляхи виробництва палива зі спеціальних видів водоростів.

А з Університетом Вісконсіна та ж нафтова компанія намагається створити новітню технологію використання целюлозної маси для найрізноманітніших енергетичних потреб.

У той самий час вже французька енергетична компанія Total заявила про свої амбіції стати світовим лідером у галузі сонячної енергетики. А разом з тим вона фінансує розробку таких проектів, як виготовлення пластику, що розкладається у природному середовищі, і використання дріжджових бактерій для виробництва паливно-мастильних матеріалів та спеціальних продуктів.

Таким чином, якщо подібні передові світові компанії почнуть розробку традиційних корисних копалин в Україні, то є висока ймовірність, що й масштабні високотехнологічні проекти альтернативної електроенергетики та промислового виробництва теж прийдуть у нашу країну.

Адже це вже стало правилом: великі компанії часто реалізують інноваційні розробки у тих самих країнах, де ведуть видобуток звичної нафти та газу, руди та вугілля. Наприклад, та сама Total вже має потужні сонячні електростанції у Південній Африці, США, Чилі та Об’єднаних Арабських Еміратах.

Таким чином, створення сприятливих умов для роботи провідних видобувних компаній, залучення їх до розробки родовищ в України обов’язково призведе і до реалізації потужних проектів у галузі альтернативної енергетики та новітньої промисловості.

Тобто застосування технологій, що вже через 10-20 років дозволять менше видобувати тих речовин, які у природі не відновлюються. Що, у кінцевому результаті, не тільки розвине економіку, але й збереже наші надра і екологію для наступних поколінь.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X