Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Де оформляти паспорти, якщо не в Готово

2 листопада, 16:00
291
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нещодавно пройшла новина, що в Готово більше не надають послуги з оформлення закордонних паспортів та ID-карток. Причиною стало припинення договору оренди з держпідприємством Документ. Чи очікувати тепер на черги?

Закордонний паспорт є дуже популярною послугою – нещодавно був урочисто виданий десятимільйонний біометричний закордонний паспорт – саме стільки їх видано з 2015 року. Сплеск попиту на паспорти нового зразка припав на 2017 рік, коли з ними стало можливо подорожувати без віз до країн Європи. І от за 10 місяців 2018 року закордонних паспортів оформлено вже понад 4,2 млн (за даними Державної міграційної служби України).

Всі паспорти виготовляє єдиний виробник біометричних документів – державне підприємство поліграфічний комбінат Україна. Протягом 2017 року накопичення тисяч замовлень призвело до затримок. Але вже у липні 2018 року поліграфкомбінат повідомив про ліквідацію черги на виготовлення паспортів завдяки режиму роботи 24/7 та запуску нової додаткової виробничої лінії. Це означає, що потужностей поліграфкомбінату вистачає для обслуговування всіх бажаючих.

Де замовляти оформлення паспорту? Послуга з оформлення закордонного паспорту є екстериторіальною - звернутися за нею можна незалежно від місця реєстрації. В Україні цей сервіс надають 3 суб’єкти:

  • Державна міграційна служба (ДМС) має понад 500 підрозділів по Україні та зручний сервіс електронної черги (на момент написання цієї колонки вільні місця для подання документів були).
  • Держпіприємство Документ належить до системи ДМС та має 27 центрів у 21 регіоні України. Варто зауважити, що Готово був лише майданчиком, що здавав в оренду приміщення, а надання послуг здійснювало державне підприємство Документ. Воно стягує додаткову плату за послуги підприємства при оформленні паспортів, тому там цей процес коштує дорожче, ніж в ЦНАП або ДМС.
  • ЦНАПи оформлюють біометричні документи вже у 58 містах країни (з переліком можна ознайомитися тут) і щомісяця кількість ЦНАП із наданням паспортних послуг збільшується.

ЦНАПи – новий гравець в цій сфері, який розпочав видачу паспортів, встановивши протягом 2017 року обладнання, і зараз вже в кожному районі Києва працює від 2 до 5 робочих станцій у Центрах. У 2018 році Центрами видано більше 90 тисяч паспортів для виїзду за кордон,  що майже вдвічі більше ніж за весь минулий рік.

Отже, у Києві звернутися за закордонним паспортом можна до будь-якого з 28 закладів:

  • 12 ЦНАП в кожному районі міста (в Деснянському й Дарницькому – навіть по 2);
  • 12 відділень ДМС;
  • 4 центри державного підприємства Документ.

Тож закриття послуг з оформлення біометричних документів в Готово ніяк не відобразиться на паспортному ринку. Кількість державних органів та підприємств дають громадянам можливість обирати та дозволяють уникнути будь-яких черг. Другої "паспортної лихоманки" не буде.