Стисло і зрозуміло: 35-річна концесія порту Ольвія, добірка найкращих цитат Українського дому Давосу

27 січня 2020, 12:36

Понеділок, 27 січня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Катарські QTerminals виграли 35-річний концесійний тендер на управління портом Ольвія, морським портом площею 180 га, що працює цілий рік, за 20 км на південь від міста Миколаїв. QTerminals — провідний портовий оператор Катару, що керує Hamad, найбільшим торговим портом країни. У минулому році компанія опрацювала 1,3 мільйона контейнерів — що на третину більше, ніж кількість контейнерів, оброблених усіма українськими портами.

Відео дня

 • В межах угоди QTerminals планує інвестувати в Ольвію до 2024 року $140 млн. Крім того, компанія повинна буде платити Україні щорічний концесійний збір в розмірі $3,3 млн — виплата в 16 разів більша за прибуток порту Ольвія в минулому році. «Це одна з найбільших іноземних інвестицій в портову індустрію за всю історію незалежності України», — пише в Facebook міністр інфраструктури Владислав Криклій. «Це дає унікальну можливість модернізувати порт Ольвія, привести роботу порту і рівень пов'язаних з ним навігаційних і логістичних послуг до найкращих міжнародних стандартів».

 • Андрій Передерей з Concorde Capital пише: «Концесійні угоди дозволять модернізувати державну інфраструктуру морських портів і підвищити її ефективність. Ми очікуємо, що концесійні інвестиції призведуть до збільшення вантажоперевезень через морський порт і його фінансові результати».

 • Почуто в Давосі. Протягом чотирьох днів минулого тижня «Український дім Давосу» надав платформу для кращих з кращих українців, які з перспективою дивляться на розвиток України в 2020-х роках. Ось кілька витягів:

 • Міністр інфраструктури Владислав Криклій хоче в цьому році здати в концесію ще чотири порти, включно з Чорноморським поромним комплексом, і 10 залізничних станцій. Готуються техніко-економічні обгрунтування концесій на експлуатацію чотирьох регіональних аеропортів: Чернівці, Херсон, Львів і Запоріжжя. Наводячи приклад поганого державного управління, він сказав: «Мій фаворит — Центральний залізничний вокзал Києва. У минулому році він втратив $2 млн. По сусідству McDonald's заробив $3 млн, хоча потік людей на залізничній станції набагато більше».

 • Джон М. Бек, голова Aecon Group, найбільшої канадської публічної будівельної компанії сказав: «Для нас було б честю брати участь у захопливому зростанні, яке явно спостерігається в Україні, особливо в транспортному секторі, в аеропортах, і в платних дорогах. Ми готові допомогти і збираємося скоро приїхати до вас».

 • Олена Кошарна, генеральний директор Horizon Capital, сказала: «Вікно можливостей для інвесторів, яке відкривається зараз завдяки концесіям, може закритися дуже швидко. Можливості є для концесій, і вони відразу ж ідуть на 30-35 років».

 • Домінік Піот, виконавчий директор UNIT. City: «Мене більше надихають зараз можливості і проблеми [в Україні], ніж коли я приїхав в Кремнієву долину в 2004 році... Я недооцінив зрілість компаній, що працюють в нашому секторі, і їх глобальну перспективу і амбіції. Усвідомлення того, що Україна є колискою технологічних інновацій наступного покоління, швидко змінило моє сприйняття кваліфікованого і недорогого аутсорсингового напяму на ряд стартапів, орієнтованих на внутрішній ринок».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

 • Мацей Зелінський, генеральний директор Siemens Україна, прогнозує, що 3D-друк скоро буде використовуватися заводом Антонова, Турбоатомом і Інститутом Патона для виготовлення деталей. «Що таке 3D-друк?» — запитав він під час панелі «Україна, як наступна промислова електростанція Європи». «Це зварювання. Патон — чемпіон світу зі зварювання». За останні три роки Siemens подвоїв свій бізнес в Україні — темпи зростання, які він очікує зберегти протягом наступних трьох років.

 • Метт Сімпсон, генеральний директор Black Iron Inc. в Торонто, прогнозує, що через рік почнеться будівництво залізорудного кар'єру в Кривому Розі вартістю $750 млн. У липні минулого року президент Зеленський схвалив цю ідею — відкриття величезної шахти за сім кілометрів від свого рідного міста. «Раніше було складно проводити зустрічі», — говорить Сімпсон. «Як тільки Зеленський повернеться в Україну, я зустрінуся з прем'єр-міністром, міністром економіки, і міністром оборони».

 • Дмитро Сенниченко, голова Фонду державного майна України, змінює менеджмент державних підприємств, щоб забезпечити прозорий і конкурентоспроможний продаж активів. «Ми збираємося приватизувати більше 500 активів в цьому році», — сказав він. «Ми знаємо, що балансова вартість не відповідає ринковій вартості. Державні підприємства робили все для запобігання продажу своїх активів іншим компаніям, а також безліч судових справ заважали цьому. Я будую систему, щоб перетворити їх на прозорі підприємства».

 • «Я сподіваюся, що новій владі вдасться боротися з корупцією і залучити інвестиції», — сказав режисер Олег Сенцов, який був звільнений минулої осені після того, як провів п'ять років у російських в'язницях. «Якщо російське населення почне бачити наш успіх, воно почне просити про зміну свого уряду».

 • Йохан Еліаш, голова і головний виконавчий директор Head: «Це всього лише питання часу, коли ви отримаєте не тільки $50 млрд, а й сотні мільярдів інвестицій в Україну. Але все це залежить від довіри — а довіра часто залежить від того, що на слуху».

 • Давид Арахамія, секретар Національної інвестиційної ради: «Чинний Трудовий кодекс дійсно комуністичний, а не соціалістичний. Всі компанії, з якими ми спілкуємося, кажуть: "Ми б найняли на 20-30% більше людей за більш ліберальним кодексом"... Мій ключовий показник ефективності повинен включати не менше 25-30 нових компаній, зареєстрованих на біржах. Це будуть споконвічні українські компанії».

 • Юрій Косюк, генеральний директор МХП, про трудову міграцію в Польщу: «Ми практично не втратили ні інженерів, ні техніків. Ми збільшили їх зарплати і почали до них прислухатися».

 • Олена Кошарна, генеральний директор Horizon Capital: «Якщо Україна підійде до цього правильно, країна цілком може послідувати історичним подіям відновлення економіки: в Колумбії після реформ — зростання на 13% щорічно протягом 10 років з 2004 року; Філіппіни — зростання на 9% на рік з 2001-2014 рр.; Словаччина — зростання на 17% щорічно в порівнянні з 2000-2014 рр.

 • Юлія Ковалів, заступник голови адміністрації президента України, пообіцяла, що міжнародний арбітраж буде введений до жовтня. «Ми хочемо, щоб у іноземних інвесторів був простір, де їх підтримувало б справедливе правосуддя».

 • Андрій Коболєв, генеральний директор НАК «Нафтогаз», сказав: «Принаймні, 10 млрд кубометрів газу тепер можна зберігати в Україні для ЄС, створюючи більшу безпеку. Крім того, ми очікуємо, що надлишкові поставки на європейський газовий ринок призведуть до зниження рентабельності, що призведе до збільшення прибутку для України».

 • Януш Копач, директор Секретаріату Енергетичного співтовариства: «Найбільший ризик, який я бачу, пов'язаний не з газовим сектором — реформи здійснені на 80% — а з ринком електроенергії. Нині в цьому секторі становище дуже хитке. Це буде наступний крок. Я сподіваюся, що через рік ми побачимо ще одну історію успіху».

 • Михайло Рогальський, співзасновник Монобанку: «Ми додали кота в наш застосунок. Люди полюбили його так сильно, що робили перекази однієї копійки, щоб побачити кота. Ми додали гумор в банківську справу».

Від редактора:

Концесії портів, аеропортів і залізничних станцій. Вузол зберігання газу для Східної Європи. Онлайн-інформаційні вікна для держкомпаній, що надходять у продаж. Я повертаюся з Давосу з відчуттям, що нове покоління українців обрало найпрагматичніші і найперевіреніші методи скорочення державного сектора і введення України в 2020-і роки.

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікуванняповної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо NV
X