За лаштунками Давосу

27 січня 2020, 10:00

Що говорили про гроші, і не тільки, спікери Всесвітнього економічного форуму, коли думали, що їх не чують

На зворотному шляху з Давосу в Київ у мене було достатньо часу обдумати почуте на 50-му Всесвітньому економічному форумі. Про те, що говорили спікери зі сцени, вже багато написали і сказали. Мої думки займали розмови в кулуарах, які, часом, не просто відрізняються від публічних заяв, а прямо протилежні їм. Природно, як фінансист, найбільше я концентрувався на темі грошей та інвестицій.

Відео дня

Зі сцени спікери переважно говорили про важливість пошуку вирішення екологічних проблем. Як один з варіантів — заклик всіляко стимулювати власників і топ-менеджерів найбільших компаній ставити в пріоритет екологію, а не прибуток.

Дональд Трамп прямо заявив, що це утопія, в кулуарах його думку розділили більшість впливових людей. Те, що проблема на порядку денному, вже радує. Хоча, на мій погляд, поки що це лише модний тренд Етичних інвестицій, озвучуваний провідними компаніями, щоб не спровокувати на свою адресу «гнівний спіч» екологічних активістів.

Публічно спікерами обговорювалися проблеми освіти, нерівності та вільної преси. Політики і мільярдери щосили намагалися говорити про глибокі сенси для суспільства, підкреслюючи свою турботу про майбутнє світу і щастя для середнього класу. Приваблювали гаслами про свободу переміщення грошей, міркували про новий унікальний актив — інформацію та її захист.

У кулуарах же обговорювали, як заховати гроші від податків. І озвучені методи були далеко не такими «красивими», як у консультантів, переважно — в повному обсязі в правовому полі. Ще міркували про те, як підвищити свій прибуток, ефективно і вчасно осідлавши ключові економічні та політичні тренди. Шукали партнерів, ділилися думками з приводу того, куди вигідніше вкласти капітал.

Найбільше говорили про «третю світову війну зі стартом в Ірані». Вона відвернена чи просто відкладена? Кому це вигідно? Як захистити свої інтереси? Як скористатися цим для залучення грошей в країну і власного заробітку? Трамп переконував: поки він керує США, буде робити абсолютно все для того, щоб економічне зростання країни тривало. Між рядків: навіть якщо робити це він буде за рахунок інтересів решти світу.

Головний в цьому меседж для інвесторів: вкладайте трильйони доларів у фондовий ринок і активи у США, поки конкуренти будуть слухати слова про екологічний апокаліпсис, ставлячи в пріоритет вирішення глобальних проблем, а не власний прибуток. У США будуть продовжувати робити гроші з грошей, тобто робити те, що блискуче виходить у найкращих фінансистів світу. Відомі американські інвестори Девід Рубінштейн та Рей Даліо підкреслили, що економіка США сильна — не чекайте кризи в цьому році. І рекомендували: інвестуйте гроші в активи, не чекаючи, поки вони знеціняться.

Варто визнати: на тлі Трампа президенти інших країн виглядала вельми невпевненими у собі людьми. Вони раз по раз покладали провину за відсутність швидкого зростання своєї економіки на нього і його політику «світового безладу» або намагалися залізти в кишеню до своїх підприємців, звинувачуючи їх у приховуванні грошей від непомірних податків у США, Азії, Швейцарії.

Розібравшись в тому, хто винен у всіх бідах, задалися запитанням: що робити? Відповідь розчарує: не створювати, мислити, будувати, просто працювати більше і щосили, а радикально перерозподілити гроші від багатих до бідних. Іншими словами, як у Булгакова, просто взяти і поділити.

У дуже вигідному світлі показав себе президент Польщі Анджей Дуда. Його мета на 2020 рік — залучити в країну від 0,5 до 1 трильйона доларів інвестицій. Особисто і відкрито Дуда поспілкувався з кожним, навіть дрібним, інвестором. Це дуже вразило, як і весь Польський дім. Україні є з кого брати приклад і навіть творчо копіювати.

Порядок цифр змінився з мільярдів до трильйона. Світ перенасичений грошима

Так, так, порядок цифр змінився з мільярдів до трильйона. Світ перенасичений грошима, це треба розуміти і враховувати при підтримці Центробанків США, ЄС, Китаю, Японії.

Україна намагається бути в тренді: мета на найближчі роки — $50 млрд. Багато хто відзначає, що у неї виходить набагато краще, ніж раніше, залучати гроші в свою економіку. Розміщення десятирічних єврооблігацій під 4,375% — це прорив для України, хоча Греція та інші країни зі слабкою економікою залучають під 2-3%.

Основна рекомендація для українського президента і політиків у зв'язку з цим: розширювати мислення, брати до уваги не тільки великих інвесторів, але й, подібно Дуді, спілкуватися з середніми і дрібними. Головне — не ігнорувати своїх місцевих бізнесменів, які за сприятливих умов набагато швидше проінвестують в країну хоча б частину від раніше виведених з неї десятків мільярдів доларів.

Українські інвестори не повинні боятися говорити про своє багатство і приховувати його. Навпаки, вони повинні пишатися тим, що вміють робити (не красти) гроші, тому що бути багатим — це не соромно, а модно і почесно, так само, як бути суперзіркою. Так популяризують багатство в США, Китаї й англосаксонських країнах, чим наші бізнесмени гірше?

І наостанок, що надихнуло з кулуарних розмов — ода вічній молодості і необмежені можливості, яку можна було почути на кожному кроці.

Не важливо скільки вам років: 17-25, 30, 55 або 70. Ви — молоді. Важливий рівень енергії, цілі, амбіції та постійна робота над собою. 60 років — чоловік у розквіті сил. У 70-80 — він бачить світ у його максимумі, з висоти прожитих років і самореалізації. Вже менше значення ви надаєте грошам, понтам, жінкам. Тепер вас цікавлять великі ідеї, надідеї, вплив на процеси, що відбуваються в світі.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X