Чому зросли інвестиції у вугільний сектор

16 квітня 2018, 18:00

Державна статистика оприлюднила звіт про річний результат щодо капітальних інвестицій.

Несподівано для себе зауважив, що протягом останных трьох рокыв (2015-2017 рр.) капітальні інвестиції у вугільний сектор становили трохи більше ніж 13,7 млрд грн. Обсяг капітальних інвестицій у вугільну галузь у 2015 році становив 2,732 млрд грн, у 2016 році – 4,974 млрд грн, у 2017 році – 6,068 млрд грн. У порівнянні із 2016 роком ріст становив майже 25% або 1,1 млрд грн. А якщо порівнювати із 2015 роком, то прогрес узагалі очевидний – відбулося зростання на 70% або на 3,3 млрд грн.

Відео дня

У чому причина такого росту? Адже якщо збільшилися капітальні витрати – значить, у підприємств з’явилися кошти, які можна вкладати у видобуток вугілля. Поява коштів стала закономірним результатом дії ринкової ціни на вугілля в Україні завдяки методиці, яку критики називають Роттердам+. Із останніх рішень - на початку квітня Міненерго ухвалило рішення щодо встановлення з 2 квітня 2018 року нової граничної ціни на вугільну продукцію державних шахт на рівні 2,54 тис. грн за тонну. Прогнозна ціна енергетичного вугілля у 2018 року становить 2,9 тис. грн за тонну. Це дає підстави вважати, що у 2018 році шахти збільшать капітальні витрати і як мінімум матимуть усі підстави для зупинки негативного процесу зниження видобутку вугілля.

У приватному секторі компанія ДТЕК інвестувала 3,8 млрд грн у приріст видобутку вугілля на Добропіллявугілля і Павлоградвугілля, що в 1,5 рази більше від обсягу інвестицій за аналогічний період 2016 року. Щодо Павлоградвугілля, то з 2007 року ДТЕК інвестувала у підприємство приблизно 17 млрд грн.

Можна згадати нещодавню заяву заступника міністра енергетики та вугільної промисловості України Анатолія Корзуна, що залучення інвестицій у вугільну галузь України дасть можливість наростити видобуток вугілля на державних шахтах у два-три рази: "Україна завжди була самодостатньою з точки зору забезпечення власним енергетичним вугіллям. Але те, що сталося на Донбасі, і вже четвертий рік триває, агресія сусідньої держави, і ті дії, які з цим пов'язані, нас позбавили значної частини шахт, яка б цілком могла забезпечити потреби і енергетиків, і металургів, тому ми змушені купувати вугілля за кордоном і, на жаль, значна частина його йде з Росії. Це не зовсім нормальна ситуація. Якщо зараз вкласти інвестиції в ті шахти, які зараз є на нашій території, тобто в їх технічне переоснащення, придбання нового сучасного обладнання, то це дало б можливість збільшити видобуток вугілля на них (державні, маю на увазі). Ми могли б на них збільшити видобуток як мінімум удвічі, а то і втричі".

Раніше прем’єр Гройсман також заявляв про необхідність модернізації державних шахт: "До кінця березня остаточно узгодимо механізм виділення 1 млрд грн держгарантій. Треба інвестувати туди, де ніхто не вкраде, і де можна закласти можливості для збільшення видобутку вугілля".

Яке значення має технічне оснащення, чітко видно на порівнянні ситуації в державному та приватному секторах. За даними Міненерговугілля у 2017 році державні шахти скоротили видобуток вугілля на 0,95 млн тонн - до 4,84 млн тонн. Зокрема, енергетичного - на 0,32 до 3,91 млн тонн. А протягом двох місяців 2018 року знизили видобуток на 13,1% - до 0,8 млн тонн. Водночас видобуток енергетичного вугілля впав на 4,8% - до 0,69 млн тонн. Натомість, більш модернізовані приватні шахти в 2017 році вже збільшили видобуток на 1,7 млн тонн (8,2%), довівши його до рекордних 22,9 млн тонн. У планах енергетичного холдингу на 2018 рік довести обсяг виробництва до 24 млн тонн.

Власне, заступник міністра енергетики Корзуна також висловився щодо державних гарантій і вважає, що залучення кредитних коштів дало би змогу збільшити видобуток вугілля на державних шахтах удвічі: "Якби сьогодні ми отримали якусь підтримку, там же йдеться про мільярд державних гарантій на кредитні ресурси, але це досить така, незначна сума. Якби ми ще додатково отримали приблизно 2,5-3,5 млрд грн, це б уже дало змогу говорити про те, що в першому кварталі 2018 року у нас би видобуток вугілля був би як мінімум удвічі більший, ніж зараз. На сьогодні є кілька таких лав на державних шахтах, на яких можна було би збільшити в недалекій перспективі видобуток на 25%, а то і більше, а на кінець року подвоїти. Безумовно, це запорука енергетичної незалежності і взагалі".

Текст колонки взято у Facebook з дозволу автора. Оригінал тексту дивіться тут.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X