Чому відкриті дані – ресурс для бізнесу

12 вересня 2018, 16:30
264
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У Києві відбувся другий щорічний Всеукраїнський Open Data Forum 2018.

У межах Open Data Forum 2018 відбулася щорічна церемонія нагородження лідерів із розвитку відкритих даних в Україні Open Data Awards. У номінації Open Data Business Award за найефективніше використання відкритих даних для трансформації бізнесу перемогло СЕТАМ.

Що ж таке відкриті дані й що вони дають бізнесу?

Ідеологія відкритих даних

Відкриті дані – це та частина інформації, що розкривається органами державної влади та місцевого самоврядування, яка відповідає вимогам:

  1. свободи доступу;
  2. свободи використання;
  3. автоматичної обробки.

Відкриті дані – це тільки відносно нове явище. Адже вони давно існують в різних формах. Самій ідеології відкритості багато років. Відкритий вихідний код і вільні ліцензії з'явилися досить давно. Відкритість була завжди важливою в науці через необхідність взаємного рецензування та перевірки результатів.

Означень відкритості доволі багато. Наприклад: знання відкрито, якщо хто-небудь має право вільно користуватися ним, змінювати та ділитися ним.

Новизна нашого часу полягає у вимозі відкритості саме до даних, чиїм розпорядником виступає держава та інші довколовладні інституції.

Другим аспектом новизни ідеї Open Data є придатність даних до машинної обробки. Це важливо, адже вперше в історії завдяки цифровим технологіям здатні в розумні строки обробити інформацію. Просто уявіть – 50 років назад громадянин УРСР надсилає запит на інформацію, наприклад на усі ділянки землі в країні. Якби держава йому ці дані відкрила, то йому б життя не вистачило навіть на те, щоб їх каталогізувати, не кажучи вже – проаналізувати.

Початком втілення ідеї у життя можна вважати момент, коли у  США у 2009 році було створення ресурс Data.gov та оприлюднено Директиву Відкритого Уряду США.

Зараз  розвинені держави у всьому світі прагнуть до відкритості даних в різній формі. Ще у червні 2013 року на зустрічі Великої Вісімки в Великобританії британці запропонували підписати Хартію відкритих даних. Головні принципи, які прописані в Хартії - це відкритість даних за замовчуванням, своєчасна їх публікація в придатному для автоматичної обробки вигляді, прозорість і зобов'язання забезпечувати умови, в яких розробники будуть створювати додатки на основі відкритих даних.

"Накопичуючи величезні масиви даних, влади і бізнес не завжди діляться ними так, щоб їх можна було легко знайти, використовувати і зрозуміти. Це втрачені можливості. Ми підійшли до поворотного моменту, який провіщає нову еру. Люди зможуть використовувати відкриті дані, щоб генерувати ідеї і створювати сервіси, які будуть робити наш світ кращим", - сказано в Хартії.

Open Data створює ситуацію взаємної вигоди, в якій виграють всі сторони:

  • громадяни отримують більше якісних послуг;
  • підприємці - перспективний ринок;
  • держава - довіру з боку суспільства та нових економічних агентів.

Й всі виграють через зростання якості прийняття рішень, яке безпосередньо залежить від ступеня інформованості.

Український аспект

В Україні під відкритими даними розуміється інформація:

  • яка використовується органами влади;
  • яка за законом повинна регулярно оприлюднюватися на веб-порталі відкритих даних gov.ua.

Важливо: цю інформацію будь-хто може безкоштовно отримувати, використовувати та поширювати.

Парламент у 2015 році прийняв Закон № 319 Про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до публічної інформації в формі відкритих даних. Кабмін схвалив  Постанову № 835 Про затвердження Положення про набори даних, що підлягають опублікуванню в формі відкритих даних.

Фактично, саме ці два документи дали старт офіційній вітчизняній історії Open Data. Адже саме на їх підставі державні органи було зобов'язано надавати публічну інформацію саме у формі відкритих даних і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних в певних форматах.

Кількість наборів відкритих даних зростає невпинно. У 2017 році Кабмін оновив постанову №835. Вона збільшила кількість наборів даних майже вдвічі, до 600.

Економічний ефект

Окрім політичного ефекту, Open Data – це нова перспективна ніша бізнесу. В силу новизни, спрогнозувати обсяги досить важко. Проте деякі розрахунки існують.

Було чимало досліджень з економічного ефекту, найбільш відоме дослідження McKinsey "Open data: Unlocking innovation and performance with liquid information"

Автори прямий і непрямий щорічний ефект від поширення Open Data в ЄС оцінили до 2020 року в 1,9% його ВВП, або €200 млрд.

Потенційний економічний ефект на глобальному рівні аналітики McKinsey Global Institute оцінили в $3,2-5,5 трлн на рік.

Щодо України, Київська школа економіки, Open Data Institute, Transparency and Accountability in Public Administration and Services та Державне агентство з питань електронного урядування провели дослідження "Економічний потенціал відкритих даних для України".

Автори виявили, що відкриті дані вже принесли понад $700 млн до економіки країни у 2017 році.

Якщо рух за відкриті дані й далі набиратиме обертів в Україні, то автори прогнозують, що до 2025 року це може  принести економіці до $1,4 млрд або 0,92% ВВП країни завдяки сукупності прямих та непрямих впливів.

Openmaket – органічна частина руху України до впровадження відкритих даних. Адже ми відкрили для бізнесу раніше суто кримінальний та закритий ринок арештованого майна. Тепер покупці мають доступ до необхідних лотів, продавці вигідно продають товари, а незалежні партнери та агенти будують свій бізнес на наданні сервісів першим і другим.

Зверніть увагу

19 грудня 2018, 10:32
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Головне

Події

Вчора, 16:23

article_img
Мінкульт: Основна частина цінностей і мощі з Києво-Печерської лаври на місці
Фінанси

Вчора, 08:22

article_img
Сприятиме інфляції. Українці отримуватимуть готівку замість субсидій
Події

Вчора, 10:12

article_img
Помста за бійців ООС. Окупанти зазнали серйозних втрат під час невдалої атаки - відео

Вибір редакції

LIFE

Вчора, 12:39

article_img
Стало мейнстрімом. Названі набільш веганські країни та міста світу в 2018 році
Країни

Вчора, 23:34

article_img
Життя у темрявi. Як альбіноси Танзанії рятуються від полювання на себе та міфів, що вбивають
Економіка

Вчора, 17:20

article_img
Безкоштовні гроші. ЄС інвестуватиме у розвиток транспортної системи в Україні

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

kolonka@nv.ua