Чому варто зробити ставку на деревообробку і металургію

10 серпня 2016, 13:28
Сьогодні продовжу серію блогів, навіяних роликом для інвесторів Ukraine Open for U

Як ми пам'ятаємо, автори ролика визначили найбільш перспективні галузі для інвестицій: агросектор, IT, енергетичний сектор та інфраструктура. А мені сьогодні хотілося б розпочати з нереалізованого потенціалу деревообробної галузі.

Відео дня

На мою думку, деревообробка є однією з найбільш недооцінених галузей, де можливо істотно збільшити як продуктивність, так і обсяги виробництва. Україна має вигідне географічне положення, що дозволяє експортувати ліс і продукцію деревообробки із Західної України в Європу з мінімальними логістичними витратами. Останні заходи держави, спрямовані на обмеження вивезення сирого лісу-кругляка з країни, будуть стимулювати зростання переробки сировини в Україні та експорту вже готової продукції.

Для порівняння, наш сусід по Карпатському регіону, Румунія, експортує продукцію деревообробки щорічно на суму 2,4 мільярда доларів США. У той час як обсяг українського експорту становить лише 1,1 мільярда. Для порівняння, площа лісів в Румунії становить 6,2 мільйона гектар, в Україні – 10,4 мільйона. Таким чином, Україна має всі можливості для того, щоб збільшити експорт продукції деревообробки мінімум в чотири рази з нинішніх 1 мільярда доларів до 4 мільярдів щорічно.

Ще одна важлива з точки зору потенціалу галузь – це металургія. Незважаючи на всі проблеми, цей сектор все одно залишається одним з основних для економіки нашої країни. Міністерство економічного розвитку у своєму ролику для інвесторів не визначило цей сектор серед ключових для зростання (нагадаємо, там мова йшла про агросектор, IT, енергетичний сектор та інфраструктуру). Металургія менш «модна», але цілком має шанси стати тією точкою зростання української економіки, яка може «вистрілити». Правда, для цього потрібні умови, але про все по порядку.

Зараз в Україні не прийнято говорити про металургію як перспективну галузь. З одного боку, це зрозуміло: світовий ринок металопродукції перенасичений завдяки надлишковим потужностям китайських сталеварів. З іншого боку, заморожений конфлікт на Донбасі не сприяє ритмічній роботі українських металургійних комбінатів.

Однак навіть незважаючи на величезні збитки від пошкоджень виробничих активів, простої заводів і фабрик та списання неповернутої заборгованості підприємств в зоні АТО, найбільший металургійний холдинг країни Метінвест все одно заробив у 2015 році більше (513 мільйонів доларів США EBITDA), ніж найбільший агрохолдинг країни Миронівський Хлібопродукт (459 мільйонів доларів США EBITDA). При цьому операційний прибуток Метінвесту в 2014 році становила 2,7 мільярдів доларів США – рівень абсолютно недосяжний для будь-якого агрохолдингу.

Диверсифікований експорт, низькі операційні витрати завдяки вигідному географічному положенню і наявності необхідної сировини всередині країни роблять металургійний бізнес в Україні більш вигідним, ніж де-небудь ще у світі. Подальші інвестиції українських металургів в енергоефективність здатні ще більше підвищити прибутковість бізнесу.

При цьому металургія може бути одним з головних бенефіціарів відновлення української економіки. Адже якщо будуть зростати обсяги будівництва, зросте і попит на метал. Відновиться українське машинобудування, підніметься попит і на конструкційну сталь. Якщо почнеться відновлення зношеної інфраструктури, також зросте і споживання металу. Таким чином, внутрішній попит на метал в умовах обмеженого експортного потенціалу може стати справжнім драйвером зростання для української металургії.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X