Чому Україну не "залили" інвестиціями

23 листопада 2017, 17:39
21 листопада 2017 року українці відзначили четверту річницю Революції Гідності. Після зміни влади очікувалося, що іноземні інвестори будуть з оптимізмом дивитися в нашу сторону і захочуть інвестувати в Україну

Однак, це судження стало помилковим.

Дійсно, були дуже великі очікування з приводу того, що коли змінюється тоталітарний режим і саме таким революційним чином, то це показує прагнення народу дійсно щось змінити в своїй країні.

Відео дня

Але коли минув певний час, і іноземні інвестори, і українські бізнесмени зрозуміли, що в країні йде щось не так з точки зору регуляції та інвестиційного клімату. І взагалі не змінилася політична культура, ніяк не змінилася культура ведення бізнесу. Ті люди, які приходили до влади, вони по суті лишалися в тій самій парадигмі. І підходів до регулювання та адміністрування країни жодним чином не змінили.

Саме це було сигналом для іноземних інвесторів і політиків. Нас на словах завжди підтримували, до речі, і зараз підтримують країну, але приватний бізнес в це не повірив.

Дійсно, у нас є якась кооперація з МВФ. І навіть на політичному рівні ще є "кострубатості". Але дуже важливо, коли в країну йдуть не тільки гроші, керовані політиками в політичних цілях, а найважливіше, коли приходить приватний капітал. І приватний капітал поки не повірив змінам в країні.

Інвестиції в нашу країну, безумовно, потрібні, але це недостатня умова для того, щоб розвивалася Україна. Інвестиції, які ми бачили за останні роки, вони були спрямовані на виробництво товарів на ринку комодіті. Тобто біржових товарів або сировинних товарів.

Поки ми не побачили істотних бонусів і бенефісів, які б ішли з цими грошима. Я маю на увазі менеджмент, культуру корпоративного управління і якість адміністрування приватних підприємств. Поки це малопомітно.

Для того, щоб в Україну прийшли інвестиції, необхідно, в першу чергу, здійснити приватизацію і земельну реформу. Якщо це станеться, то це вже буквально за кілька місяців дасть свої позитивні результати. Уявімо ситуацію, коли є якийсь дійсно цікавий або стратегічний об'єкт, який виставляють на приватизацію, і його досвід досліджують кілька десятків іноземних інвесторів. Купує тільки один. Всі інші інвестори вже провели роботу і досліджували цей ринок. Вони розуміють його, але просто вирішили, що вони не можуть або не хочуть платити таку ціну. Що тоді вони будуть робити? Вони підуть і будуть дивитися на будь-які інші конкурентні підприємства з цієї галузі, які можуть бути їм цікаві. Хай то приватний чи державний сектор.

Сам факт прозорої та чесної приватизації зможе привести до того, що буде залучено в десятки разів більше інвестицій, ніж просто ті гроші, які отримано за якийсь один об'єкт. Це матиме такий собі кумулятивний ефект.

Те саме стосується і сільського господарства та землі. Якщо лібералізувати цей ринок, то це стане предметом застави і приведе до нас дійсно великих стратегічних інвесторів. Які крім грошей, ще принесуть і технології, і людський капітал, і культуру корпоративного управління, і все інше.

Сьогодні інвесторам варто звернути увагу на такі сфери, як енергозбереження, медицина та освіта. Це ті місця, де ще "кінь не валявся". Там є і ринок, і інтереси інвесторів, і найголовніше – є бажання людей щось міняти в цих індустріях.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X