Чому Україна так дорого взяла в борг

31 жовтня 2018, 18:00

Мінфін розмістив два випуски єврооблігацій на $750 млн з терміном обігу п'ять років і на $1,25 млрд – терміном на 10 років. Ставка купона за 5-річними цінними паперами встановлена на рівні 9% річних, 10-річними – 9,75% річних.

Україна взяла в борг під більш високий відсоток, ніж у вересні 2017 року. У минулому році Мінфін розмістив єврооблігації на 15 років за ставкою 7,38% річних.

Україна не єдина країна в світі, яка робить позики на зовнішньому ринку. Аргентина і Гана недавно позичили гроші під 7%, а Єгипет – під 6%. І питання не в тому, що ці країни співпрацюють з МВФ, або у них хороша економіка. Питання в тому, що наша країна не вчасно вийшла на ринок запозичення.

Відео дня

Зараз змінилася ситуація на ринку, тому що світові біржі почали падати. У південно-східній Азії теж почалася фінансова криза, вартість активів акцій різко знизилася, в США підвищилася облікова ставка. Через це гроші стали коштувати дорожче. А раз так, то й позичати доводиться дорожче.

Звичайно в такій ситуації, коли країні потрібні гроші, щоб уникнути обвалу валюти і макроекономічної кризи, доводиться позичати під той відсоток, під який Україні готові дати кошти. Це плата за несвоєчасно зроблену позику, яка не була запланована.

На обслуговування боргу наша країна витрачає більше ніж на медицину чи освіту. Сума виплат за борговими процентами, які доводиться платити Україні, перевищує витрати на війну.

Виправити ситуацію можна довгостроковим стратегічним плануванням. Уряд повинен розробити план дій і згодом чітко слідувати цій стратегії, а не сіпатися постійно в пошуку миттєвої політичної вигоди.

Ситуація з дорогим запозиченням сталася через небажання Кабміну піднімати ціни на газ для населення, що б не відбулося зростання тарифів. Якби Україна виконала умови МВФ і підняла вартість газу в березні, то отримала б гроші від фонду під набагато нижчкий відсоток.

Тепер вся країна заплатить за недалекоглядність Кабміну і його невміння прораховувати.

На майбутнє, українському уряду важливо почати підходити до питань стратегічно, думати про те, наскільки надалі можуть подорожчати гроші і як вийти з ситуації, що склалася.

Показати ще новини
Радіо NV
X