Чому Україна поки чужа для інвесторів

8 листопада 2018, 14:00

Світовий банк опублікував результати рейтингу країн за легкістю ведення бізнесу Doing Business 2019. Наскільки вдалося Україні поліпшити свої показники в рейтингу ведення бізнесу, і що заважає країні стати "своєю" для інвесторів.

Рейтинг Doing Business є одним із найбільш важливих індикаторів для інвесторів при прийнятті рішення щодо інвестицій та відкриття бізнесу. Згідно з деякими оцінками, один пункт у загальному рейтингу Doing Вusiness корелює із залученням додаткових прямих іноземних інвестицій до $ 500 млн. Природно, кореляція не означає прямий наслідок, тим не менш, вона свідчить про важливість просування країни в цьому рейтингу.

Відео дня

То що ж продемонстрував рейтинг Doing Business 2019? Дива не сталося, ми виросли прогнозовано незначно. У загальному рейтингу країн Doing Business 2019 Україна посіла 71-е місце у списку з 190 країн світу, піднявшись на 5 пунктів порівняно з торішнім рейтингом.

Якщо дивитися на результати окремих складових елементів у рейтингу, Україна продемонструвала невелике зростання за критеріями "Отримання дозволів на будівництво", "Захист міноритарних інвесторів" і більш відчутний прогрес в категоріях "Забезпечення виконання контрактів" і "Міжнародна торгівля". Саме у цих напрямах відбулися основні законодавчі зміни, які вплинули на покращення показників загального рейтингу. Хоча в цілому вони швидше є точковим, а не комплексними реформами, які сприяли б значному прогресу України в цьому рейтингу.

Наприклад, законодавчі зміни щодо звітності дійсно покликані сприяти підвищенню прозорості та, як наслідок, захисту міноритаріїв шляхом підвищення вимог до розкриття інформації в річних звітах. Серед змін, зазначених у звіті Світового банку щодо міжнародної торгівлі, згадується виключення вимоги перевірки автозапчастин Державною службою експортного контролю України, а щодо забезпечення виконання контрактів - виділено зміни господарського процесуального законодавства, що спрощують розгляд малозначних справ.

При цьому в таких елементах загального показника сприятливості умов ведення бізнесу як "Реєстрація підприємств", "Підключення до системи електропостачання", "Отримання кредитів", "Оподаткування", "Дозвіл неплатоспроможності", "Реєстрація власності" позиції України суттєво не зросли або навіть погіршилися. Якщо Україна зможе в найближчий час продемонструвати значний прогрес у цих сферах, однозначно цікавих для інвестора, то вона зможе забезпечити поліпшення позицій у рейтингу, можливо навіть істотний.

Дійсно значущі реформи і прагнення усіх гілок влади забезпечити комфортне середовище для розвитку бізнесу, звичайно, знайшли б відображення в більш високих позиціях рейтингу і більш позитивній динаміці за попередні роки. І на додаток до вже реалізованих поліпшень, це б вселяло в бізнес оптимізм і впевненість у завтрашньому дні, що призводило б до збільшення внутрішніх інвестицій і було б сигналом для зовнішніх інвесторів.

Загалом, обмежене зростання у рейтингу Doing Business 2019 узгоджується з реальною ситуацією у бізнесі. Наприклад, розглядаючи зміни індексу інвестиційної привабливості, який оцінює Європейська бізнес-асоціація шляхом опитування топ-менеджерів компаній-членів асоціації, можна побачити в цілому позитивну динаміку, яка підтверджує, що інвестиційний клімат і бізнес-середовище в країні покращилися. Однак абсолютні значення індексу далекі від максимального, що означає ще довгий шлях для України в цьому напрямку і необхідність великої роботи, яка повинна безперервно здійснюватися урядом, крок за кроком спрощуючи ведення бізнесу в Україні.

Які ще заходи вживаються на покращення умов ведення бізнесу? З нещодавніх позитивних змін, це введення єдиного вікна на митниці, що має оптимізувати здійснення контрольних процедур, забезпечити спрощення доступу до інфраструктури для операторів телекомунікацій, окремі зміни в регулюванні будівництва, такі як спрощення технагляду простих об'єктів будівництва, а також ряд інших ініціатив, запущених і частково реалізованих у 2018 році, результати яких будуть відображені уже в рейтингу наступного року. Є і більш масштабні реформи, які суттєво впливають на бізнес як у окремих секторах, так і в цілому. Наприклад, лібералізація енергетики і створення нового ринку електроенергії, який за прогнозами запрацює в середині 2019 року. Передбачається, що конкурентне середовище постачальників підвищить прозорість та рівень обслуговування, і відповідно споживач в особі бізнесу зможе відчути на собі позитивні зміни, що в свою чергу може позначитися на поліпшенні рейтингу Doing Business в категорії "Підключення до системи електропостачання". Також важливо додатково відзначити більш активну взаємодію представників влади з різними бізнес-асоціаціями, для того щоб безпосередньо врахувати побажання інвесторів і представників бізнесу. Не варто забувати і про інші аспекти інвестиційної привабливості та бізнес-клімату, такі як зрілість і стабільність фінансової системи, макроекономічна стабільність, а також рівень корупції, які хоч і не є безпосередньо елементами рейтингу Doing Business, однак їх значення для бізнесу важко переоцінити. Ці питання особливо актуальні для України, і вони безпосередньо впливають як на інвестиційну привабливість нашої країни для зовнішніх гравців, так і на внутрішній бізнес-клімат і готовність вкладати більше ресурсів у розвиток. Якщо у цих напрямах не буде досягнуто суттєвого прогресу, то можна припустити, що навіть рейтинг Doing Business не забезпечить нам таких позитивних змін, які можна було б очікувати.

Зараз важливо розуміти подальші дії і способи покращення ситуації. Ми маємо низьку точку відліку, і тому є багато можливостей для зростання. Країні потрібні зовнішні і внутрішні інвестиції, орієнтація на галузі і виробництва з високою доданою вартістю, поліпшення продуктивності та умов праці, ефективне використання природних ресурсів. Викоренення корупції та довіра до судової системи допоможуть Україні стати "своєю" для інвесторів. Для того, щоб продемонструвати більш високі темпи зростання, наша країна мусить працювати над впровадженням структурних реформ, націлених на подальше поліпшення бізнес-середовища, і створенням умов для істотного притоку іноземних і внутрішніх інвестицій. Враховуючи політичну ситуацію та майбутні вибори, залишається надія на те, що питання поліпшення бізнес-клімату не відійдуть на другий план.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X