Чому Україна не може домовитися з МВФ

15 серпня 2018, 17:00

Представник МВФ в Україні Йоста Люнгман повідомив, що місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) працюватиме в Києві в період з 6 по 19 вересня.

У вересні до України їде місія Міжнародного валютного фонду. Основне питання полягає в тому, що повинна зробити наша країна, щоб отримати кредит і поповнити валютні резерви. Отримання кредиту дасть можливість погасити необхідні борги і утримати гривню від ще більшого знецінення. Якщо ми не отримаємо транш, то є всі підстави очікувати долар по 35 грн.

Відео дня

У МВФ до України дві ключові вимоги. Перша – ціна газу і підхід до ціноутворення на газ. Друга вимога стосується бюджетних витрат.

Якщо говорити про газ. МВФ сильно бентежить той факт, що газ знову став предметом політичного торгу. Яценюк колись пообіцяв, що газ більше ніколи не буде задіяний в політичних торгах. Так що вони вважають, що сьогоднішня ситуація з газом – це свого роду обман.

Ще один аспект проблеми – це наскільки підніметься ціна на газ. Уряд хоче, щоб вона піднялася за формулою "хаб 0". Тобто з нинішніх 6,9 до 7,5 тисяч гривень за тисячу кубів. МВФ говорить про те, що піднімати треба до "хаб+доставка", це ціна 11 тисяч гривень за тисячу кубів газу. До того ж ціна для населення повинна бути така ж, як і для промисловості.

За максимально піднятоі ціни за газ, вартість квартплати в середньому підніметься на 600 грн. Тим, хто не зможе платити, держава компенсує витрати. Сума на виплату дотацій зросте з 75 млрд до 115 млрд гривень.

Щоб оцінити чи велика ціна, яку нам пропонують заплатити, потрібно просто розуміти втрати за курсу 35 грн за долар. При такому зростанні долара і без підвищення зарплат населення відразу втратить 30% доходу. Такий збиток ні в яке порівняння не йде з 600 гривнями додаткової плати за комунальні послуги.

Що стосується другої вимоги – скорочення бюджетних витрат, то йдеться про бюджет майбутнього року. МВФ наполягає на тому, щоб бюджет був зроблений без дефіцитів і не було касових розривів, як цього року. Для цього потрібно урізати витрати. Якщо соціальну сферу залишити без змін, то тоді потрібно буде скоротити державні витрати на ремонт доріг, дотації на відкриття нових підприємств, держсектор і так далі.

З держпідприємствами існує один важливий момент. Більшу частину податків платить Нафтогаз. Це велике прибуткове підприємство, але безліч дрібних держпідприємств збиткові і тягнуть гроші з бюджету. Найпростіше було б продати їх і позбутися зайвих витрат.

Отже, для отримання кредиту від МВФ Україні потрібно просто йти шляхом відкритої приватизації і позбутися непрофільних активів, зробити реалістичний бюджет і максимально скоротити витрати, а також вирішити проблему з ціною на газ.

Звичайно, МВФ має свою правду, коли говорить про те, що ціна повинна бути ринковою і зрозумілою, тобто 11 тисяч гривень за тисячу кубів. Але навіть при ціні газу не 7,5 тис. гривень, а 11 тис. гривень за тисячу кубів, Україна отримає транш, який дозволить більш-менш стабільно пройти наступний рік. А рік буде непростим, тому що очікується період турбулентності в світовій фінансовій системі і можливо гряде ще одна світова фінансова криза. І в цей час нашій країні потрібно зберегти хоча б відносну макроекономічну стабільність. Ось цю стабільність і допоможе утримати транш МВФ, про який будуть вести переговори у вересні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X