Чому Україна не бере грошей у донорів

16 серпня 2016, 12:54
Світовий банк заявив, що Україна не в змозі освоїти кошти, які резервуються під інвестиційні проекти в країні. Причина – бюрократія в прийнятті рішень держчиновниками і небажання депутатів поступитися своїми бізнес-інтересами в ім'я реформ

Україна традиційно останні кілька років не може освоїти ті фонди, які надаються їй міжнародними фінансовими інститутами та її партнерами. Мова йде, насамперед, про гроші МВФ. Навіть в минулому році програма співпраці з МВФ передбачала надання близько $10 млрд. Разом з цим ми змогли освоїти близько 70% від зарезервованих для країни в минулому році коштів.

Відео дня

Приблизно така ж ситуація і зі Світовим банком, аналогічна ситуація з європейськими структурами – ЄБРР і Європейською комісією. Гроші, які могли бути виділені Україні ЄС, у тому числі на технічну допомогу, а не тільки як кредитний ресурс, в минулому році вирушили назад в Брюссель. Мова йде про суму близько $1 млрд.

Аналогічна ситуація в Україні і з кредитними гарантіями, які вона могла б отримати від міністерства фінансів США. Під час минулорічного осіннього візиту міністра торгівлі США Пенні Пріцкер вперше з'явилася інформація, що Україна зможе отримати ще один мільярд доларів кредитних гарантій. Потім ця сума підтверджувалася і іншими офіційними особами у Вашингтоні, в у тому числі і віце-президентом Байденом.

Мільярд так і не був отриманий, незважаючи на те, що вартість цього кредитного ресурсу була навіть більш дешева, ніж гроші, які Україна отримала від МВФ. Гарантії уряду США дозволяли Україні позичати кошти на зовнішніх ринках під 1,8% річних. (Це не тому, що нашій країні більше довіряють, а тому, що фактично зобов'язання на себе бере уряд США). А від МВФ ми отримуємо кредитний ресурс під 3%.

Це вкрай негативний сигнал, який говорить про те, що Україна не дуже поспішає просуватися шляхом реформ.

МВФ сам не в змозі фінансувати реформи, ось чому він працює у зв'язці з іншими міжнародними кредиторами, і в першу чергу зі Світовим банком. Програми міжнародних організацій досить різнопланові і всі вони потрібні не самим донорам і кредиторам, а насамперед Україні. Наприклад, є можливість кредитувати програми, пов'язані з підвищенням енергоефективності, або, наприклад, реформувати антимонопольний комітет і стимулювати конкуренцію на ринку.

Наприклад, до цього часу основним постачальником ядерного палива в Україну продовжує залишатися російська держкорпорація Росатом, адже була можливість збільшити конкуренцію на цьому ринку, допустивши туди компанію зі світовим ім'ям Westinghouse. Україна досі не використала цю можливість. Була можливість посилити конкуренцію на ринку закупівель газу, фактично ліквідувавши монопольне становище, яке зараз є у НАК Нафтогазу, і допустити на ринок нових гравців. Це теж не було зроблено. Була можливість використовувати кредитний ресурс на проведення реформи ЖКГ. Цю програму можна було б використовувати, але ні. Була можливість використовувати кошти, в тому числі від ЄС і Світового банку, на реформу системи держуправління. І тут Україна не проявила належного інтересу.

Як правило, Україна не проти отримувати кошти, але за мінімуму зобов'язань. А в ідеалі і взагалі без них. Макрофінансова допомога трактується Києвом вкрай примітивно – іноземні кошти повинні бути зараховані в бюджет, а потім використані за власним розсудом. Але, на жаль для українського керівництва, і на щастя для українських платників податків, неможливо брати гроші, не проводячи реформи. Їх просто не дадуть. Кошти надаються під програму реформ.

Більш того, реформи фінансуються не авансом наперед, а після досягнення визначених «структурних маячків». Тому практично більша частина фінансування і знаходиться в напівзамороженому стані. Таким чином донори і кредитори здійснюють абсолютно правильні дії по відношенню до українських платників податків, не залишаючи свій грошовий ресурс без спостереження. Вони не дають накопичуватися боргу, за який в кінцевому підсумку будуть платити пересічні українці

А українські політичні еліти, які намагалися показати свою відданість європейському вибору - і питанням побудови ринкової економіки, підвищенню добробуту населення - не хочуть досягати цих цілей, якщо це утискає їх власні бізнес-інтереси, або не лежить всередині їх власного мотиваційного комплексу.

Є міжнародні інституції, група країн, які згодні підставити Україні плече у скрутну хвилину, коли вона знаходиться в стані війни, коли її економіка впала. Але для того, щоб тобі підставили плече, ти повинен, як мінімум, погодитися спиратися на нього. А проблема українських політичних еліт як раз в тому, що вони або не розуміють, чому вони повинні спиратися на чуже плече, або занадто добре розуміють, що спершись на це плече, вони принесуть в жертву свої особисті інтереси. Жодній країні світу не вдавалося проводити ефективні реформи, якщо не було консолідованої політичної волі. А з цим в Україні, схоже, є серйозні пробуксовки.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X