Чому ціна на газ зростає більше, ніж на електроенергію

4 жовтня 2018, 09:00

Уряд вже вчетверте переносить рішення про підвищення ціни на газ для населення і теплокомуненерго.

Складні переговори з МВФ, передвиборча ситуація, слабка економічна ситуація – головні причини. Газове питання має надзвичайний рівень важливості, оскільки ціна газу набагато більше впливає на економіку, конкурентоспроможність підприємств і зростання споживчих цін, ніж ціни на електроенергію.

Відео дня

Водночас, парадокс суспільного життя також і в тому, що зазвичай про "дорогий газ" ведуть розмову під час підготовки до опалювального сезону або напередодні підвищення тарифів. В інший період тема тарифів на газ "завмирає" до наступного сплеску інтересу до тарифного питання.

Проте, частіше можна почути дебати і дискусії як політиків, так і бабусь на лавках перед під’їздами, що більшою проблемою є тарифи на електроенергію, аніж на газ. Більше того, причиною такої хибної думки є порівняння тарифів на електроенергії для населення та цін на електроенергію для промисловості.

При цьому тарифи на газ для основної маси населення за минулі 4 роки зросли майже у 10 разів – із 725 грн до 6958 грн за тисячу куб. м. А тарифи на електроенергію зросли утричі з мінімального рівня у 30 коп за квт-год до 90 коп. До того ж, підвищення вартості електроенергії було реалізовано через 4 етапи поступового росту, а не фактично одномоментного росту як це було у випадку з тарифами на газ.

Показовими є цифри заборгованості за газ і електроенергію. За попередніми статистичними даними загальна заборгованість за січень-вересень 2018 року становить 38 млрд грн. Із цієї суми 27 млрд грн – це борги за газ і тепло. Борги за електроенергію – 5 млрд грн. Решта послуг ЖХГ – борги на суму 6 млрд грн.

Не менш показовою є статистика по субсидіям. Із загального рівня наданих субсидій у 2017 році на суму 71 млрд грн вартість газу, теплопостачання і гарячої води склала 64 млрд грн. Менше 3 млрд грн – електроенергія.

Здавалось, що лише ці дані однозначно підтверджують те, що саме ціна на газ, а не електроенергію, сьогодні негативно впливає на соціально-економічне життя країни. Адже проблематичним питанням є не лише ціна газ для населення, а й ціни на газ для промислових споживачів. Саме їх зростання "тягне" за собою ціни на продукцію та товари.

В принципі на цьому можна було би завершувати диспути щодо того, які тарифи створюють більше навантаження на бюджет та економіку країни в цілому.

Водночас, протягом 2018 року оптово-ринкова ціна електроенергії і тарифи на електроенергію практично не змінювалися. А от ціна на газ для промисловості зростає щомісяця. Лише у 2018 році ціна на газ для бізнесу змінювалася 8 разів виключно у сторону збільшення. Як результат ціни на газ зросли майже у два рази – із рівня 7,9 тис. -8,9 тис. грн за 1000 куб. м до 1,3 тис.-1,5 тис. грн за 1000 куб. м. (з ПДВ).

Діаграма: динаміка цін на електроенергію для промислових споживачів (коп, без ПДВ)

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Діаграма 2: динаміка цін на газ для промислових споживачів (грн, без ПДВ)

Як помітно із таблиць зростання вартості електроенергії помітно відстає від ціни газу. Хоча, наприклад, в основі розрахунку ціни газу та енергетичного вугілля закладено єдиний принцип імпортної альтернативи або імпортного паритету.

Зважаючи на це, ціна газу переглядається щомісяця на відміну від вугілля. У цьому сенсі методологія розрахунку вартості вугілля (формула Роттердам+) відіграє стримуючу роль, яка не дає рости тарифам і захищає інтереси споживачів. Тоді як газова формула, яку використовують для розрахунку вартості газу і яка отримала назву Дюссельдорф+ (хаб NCG), не зважає на споживачів, які повинні платити відразу ринкову ціну за газ.

Показати ще новини
Радіо NV
X