Чому складно звільнити злодюгу

25 лютого 2016, 12:45
Однією з актуальних проблем боротьби з корупцією в Україні є наведення порядку у сфері державних підприємств, а саме недопущення їх використання в корупційних схемах

Про це регулярно заявляють українські політики, зокрема одеський губернатор Михайло Саакашвілі, міністр транспорту Андрій Пивоварський, голова Фонду державного майна Ігор Білоус. І цей список можна продовжувати.

Відео дня

При цьому, всі хто намагається боротися з цією проблемою, крім усього іншого, скаржаться на труднощі, які виникають при спробі звільнення керівників таких підприємств. Дійсно, якщо керівник не був спійманий «на гарячому», підстав для його звільнення не так вже й багато. Це пов'язано з особливостями українського трудового законодавства, в основі якого лежить нині діючий Кодекс законів про працю України, прийнятий ще 1971 року (далі – КЗпП). Які ж законні підстави для звільнення директора підприємства, якщо це підприємство не приносить прибутки державі, хоча за всіма ознаками має це робити.

Отже, стаття 36 КЗпП передбачає вичерпний перелік підстав для припинення трудового договору. З цього переліку нас зацікавлять пункти четвертий і восьмий – це розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу на підставі, передбаченого контрактом.

Що стосується останньої підстави, то у типовому контракті, форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.95 № 597, формулювання для дострокового розірвання контракту дуже неточні, ставлять обов'язковою вимогою наявність вини керівника та порушення ним норм законодавства. До того ж пункт п'ятий Положення про порядок укладення контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.94 № 170, передбачає, що умови контракту, які погіршують становище працівника в порівнянні з чинним законодавством, угодами і колективним договором, є недійсними.

Докладного опису підстав для розірвання трудового договору з ініціативи власника присвячені статті 40 і 41 КЗпП. До загальних підстав належать: реорганізація або ліквідація підприємства; недостатня кваліфікація працівника або його стан здоров'я; систематичне невиконання працівником своїх трудових обов'язків без поважних причин; прогул; перебування на лікарняному більше чотирьох місяців підряд; поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу; поява на роботі в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння; вчинення крадіжки за місцем роботи, підтверджене рішенням суду.

Додатковими підставами припинення трудового договору є: одноразове грубе порушення трудових обов'язків керівником, його заступником або головним бухгалтером; винні дії керівника, які призвели до невиплати зарплати на підприємстві; втрата довіри до працівника, який безпосередньо обслуговує грошові, товарні або культурні цінності; вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального вчинку; безпосереднє підпорядкування близькій особі всупереч Закону України «Про запобігання корупції». Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів» від 13.05.2014 № 1255-VII стаття 41 КЗпП була доповнена ще однією підставою для дострокового розірвання трудового договору – припинення повноважень посадових осіб. Враховуючи, що в КЗпП значення терміна «посадова особа» не розкрито, так і залишилося загадкою, кого мав на увазі законодавець під «посадовими особами».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Судова практика пішла по шляху, що в даному випадку під посадовими особами розуміються виключно члени виконавчого та контролюючого органів господарських товариств, вивівши таким чином з-під дії цього підпункту керівників державних некорпоратизованих підприємств.

Як видно з вищенаведеного переліку підстав, звільнити керівника державного підприємства, який формально не порушує своїх трудових обов'язків і трудову дисципліну - дуже непросто. Адже органу, якому делеговані повноваження з управління державним підприємством, довести, що при іншому керівнику підприємство приносило б значно більший прибуток державі, ніж при нинішньому є проблематичним. От і змушена діюча команда реформаторів разом зі своїми юристами знову і знову перечитувати статті КЗпП, щоб знайти підстави для зняття з потоків чергового керівника.

Також варто відзначити, що в проекті Трудового кодексу України, прийнятого в листопаді минулого року парламентом за основу, однією з підстав для припинення трудових відносин є рішення вищого органу управління або наглядової ради роботодавця про припинення повноважень (відкликання) голови та членів наглядової ради та/або виконавчого органу, а також будь-яких інших працівників, якщо їх призначення (обрання) та звільнення (відкликання) відноситься до компетенції вищого органу управління або наглядової ради згідно з установчими документами роботодавця. Залишається сподіватися, що з прийняттям цієї норми припинити трудові відносини з нечистим на руку директором державного підприємства буде значно простіше.

Показати ще новини
Радіо НВ
X